3 מיתוסים מפתיעים על בריאות הפה

מיתוס היא מילה שמגיעה אלינו מיוון ומשמעותה – "סיפור עם". מבחינה היסטורית מיתוסים מתארים לנו סיפורים עם אירועים גדולים ומשמעותיים שלרוב מערבים אלים וכוחות על, אך במציאות המודרנית כשאומרים מיתוס מתכוונים בעיקר לאמונות ואגדות אורבניות שלאו דווקא נכונות ולרוב מדובר במיתוסים רפואיים, תרופות סבתא וטיפולי פלא לא מבוססים.

המיתוסים או הסיפורים האלה כמעט תמיד עוברים כמשהו אמיתי שקרה למישהו שמכיר מישהו שמכיר אותנו ("אחות של חברה של סבתא שלי סיפרה שהיא עברה…") מה שמוסיף את היבט "האמינות". יכול להיות שחלקן מבוססות על אמת מסוימת אך עברו הרבה אוזניים ועוותו עם הזמן או לחילופין כאלה שהתחילו כבדיחה וחלק ממעביריה טענו שמדובר בסיפור אמיתי. אז מה עושים במצב כזה? העצה שלנו היא קודם כל להטיל ספק בסיפור שמספרים לכם ופשוט לשאול את רופא השיניים שלכם – תאמינו לנו, הם לא סתם למדו מקצוע במשך שנים… 

הכירו מיתוסים שלא הרבה יודעים שהם בכלל רק מיתוסים

  • צחצוח שיניים חייב להיות "על הבוקר": לא נכון! הרבה אנשים כשמתעוררים ממהרים לצחצח את השיניים שלהם לפני הכול כדי ליהנות מנשימה רעננה ונקייה, אך כאן אנחנו נשבור לכם את המיתוס הראשון. צחצוח שיניים אפקטיבי ונכון יבוצע אך ורק אחרי ארוחת הבוקר, זכרו, המטרה של צחצוח השיניים היא לסלק את כל שאריות המזון ואת רובד החיידקים שהצטבר במהלך הלילה, צחצוח שיניים לפני הארוחה דווקא מפספס את המטרה…
  • שיני חלב לא מצריכות טיפול מיוחד: לא נכון! אנשים רבים נוטים לחשוב שבגלל ששיני חלב הן זמניות, הן לא מצריכות טיפול מיוחד, אך אם מופיעה מחלת שיניים כמו עששת היא מהר מאוד "תדביק" את כל השיניים ועלולה לגרום לנזקים בנבטי השיניים הקבועות, דלקות חניכיים ואבצס…אל תזניחו שיני חלב אצל הקטנטנים והקפידו ללכת לביקורת אצל רופא שיניים בהרצליה במרפאתנו.
  • טיפול בדלקת חניכיים עם אנטיביוטיקה: לא נכון! אנשים שסובלים מדלקות כרוניות בחניכיים נוטלים אנטיביוטיקה על דעת עצמם, ללא בדיקה ואישור של רופא שיניים. חשוב להבין שאנטיביוטיקה היא תרכובת אורגנית שמיועדת להפסיק התרבות של חיידקים והיא ניתקת רק במקרים בהם יש זיהוי או חשד לזיהום חיידקי. במקרה הזה – אנטיביוטיקה כמעט ולא יעילה בגלל המבנה הייחודי של החיידקים ש"מוגנים" מפני האנטיביוטיקה. לכן, חשוב לדעת, לדלקות חניכיים יש פתרונות שהם לא אנטיביוטיקה, ביניהם בראש ובראשונה טיפול יסודי של שיננית הכולל (אם נדרש) הקצעת שורשים, שטיפות פה מיוחדות והדרכה על צחצוח שיניים נכון. 

אם אתם רוצים לדעת מה בדיוק מתרחש לכם בפה, אל תסמכו על אגדות אורבניות – פשוט תפנו לרופא שיניים של בינת השן.
יש עוד המון מיתוסים רפואיים שמופצים להם בעיקר היום, בעידן האינטרנט. עצה שלנו – אל תסתמכו לא על אנשים שזה לא המקצוע שלהם וגם לא על גוגל שכבודו במקומו מונח, כי אתם פשוט עלולים לגרום לעצמכם ליותר נזק ולשלם על כך ביוקר עם טיפולים פחות נעימים בהמשך.

יש לכם שאלה? צוות בינת השן כאן עבורכם לספק מענה לכל בעיה, אל תהססו לפנות אלינו, נשמח לעזור 🙂

 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת