השלמת שן שבורה

הידעתם שקרוב ל-25% מהאנשים יחוו בשלב כלשהו בחייהם סדק או שבר באחת השיניים?

התופעה נפוצה גם אצל ילדים כתוצאה מנפילות בבריכה, מהאופניים, במשחק אך גם אצל מבוגרים זה יכול לקרות מסיבות מגוונות. מלבד הפגיעה הפונקציונאלית בשן ובפה – מדובר במפגע אסתטי משמעותי. במקרים כאלו נצטרך לבצע השלמה לשן השבורה. באילו מקרים נדרש לטיפול? ואיך הוא מתבצע? המומחים שלנו מסבירים. 

השלמת שן, לא רק כשיש שבר

שן סדוקה – ישנן הרבה פעולות שיכולות לגרום למצב בו השן שלנו נסדקת: החל מפגיעה טראומתית חד פעמית שמזיקה לשן לפעולה שנמשכה זמן רב כמו חריקה או חיכוך שיניים שהובילה לנזק. התסמינים לשן סדוקה הם כאבים, רגישות לחום וקור והסדק עלול מהר מאוד לפגוע גם במוך השן.
נפילת שן שלמה – פגיעות מסוימות עלולות להוביל לנפילה של שן שלמה. במצבים כאלו קחו את השן שנפלה בתוך הרוק של האדם שאיבד את השן וגשו במהירות לרופא השיניים כדי לראות אם יהיה ניתן להחזיר אותה למקום. מומלץ להתקשר למרפאת השיניים ולהתייעץ עם הרופא כיצד לטפל בשן שנפלה על מנת לשמור עליה. דבר אחד בטוח – אל תנסו לנקות אותה והיצמדו להנחיות של הרופא שלכם.
שן שזזה – לעיתים טראומה מקומית בשן או בחניכיים תגרום לתזוזה מסוימת של אחת השיניים. אם אתם מרגישים תזוזה מסוימת בשיניים, התנדנדות וכאבים גשו במהירות לרופא שיניים שיוכל לטפל במהירות כדי להפחית את הפגיעה באזור.
שן שבורה – שיניים יכולות להישבר בכל מיני דרכים. חלקן נשברות בשלמותן וחלקן יכולות להישבר באופן חלקי. לדוגמה, סיטואציה נפוצה כשילד נופל מהאופניים על השיניים ואחת או יותר נשברות אך זה לא תמיד נראה כמו שבר ממש. במקרים אלו אבחון מהיר ומקצועי וטיפול מהיר יוכל לסייע לכם לפתור את הבעיה במהירות. הרופא יחליט אם צריך לבצע שחזור והשלמה של שן או אם ניתן להחזיר אותה למקום. במצבים מסוימים יהיה צורך לבצע עקירה והחלפה של השן.

מהן השיטות להשלמת שן שבורה? 

השלמת שן שבורה אפשר לפתור במספר דרכים: סתימות ייעודיות, שימוש בכתר, מילוי שן, השלמה באמצעות ציפוי חרסינה וכיו"ב. ההחלטה כיצד תתבצע הפרוצדורה תלויה באופי הפגיעה ובריאות הפה. לדוגמה אם מדובר רק בשבר קל או סדק יהיה ניתן לעשות השלמה באמצעות סתימה זעירה או מילוי. אם מדובר בפגיעה מורכבת יותר אז ייתכן והפתרון יכלול תותבות או השלמה באמצעות כתר. בכל מקרה שיש חשד לסדק או שבר בשן חשוב לפנות למרפאת שיניים בינת השן במהירות, ככל שתמתינו עלול להיגרם נזק רב יותר לשיניים. הרופאים שלנו יעניקו לכם את הטיפול הרפואי הטוב ביותר תוך התאמת הטיפול באופן אישי. 

 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת