הבלוג של מרפאת שיניים בינת השן

עששת אצל מבוגרים – הסכנות הגדולות בהזנחה לאורך זמן

עששת אצל מבוגרים – הסכנות הגדולות בהזנחה לאורך זמן

העששת היא מחלה שאנחנו שומעים עליה מילדות. כבר בגן הילדים, כשהגננת מספרת על קריוס ובקטוס, היא מדברת בעצם על עששת. על החיידקים שמשתלטים לנו על השיניים, הורסים אותן לאט לאט וגורמים לכך שניאלץ ללכת למרפאת השיניים. אבל עששת היא מחלה הרבה יותר רחבה, שתוקפת לא רק ילדים אלא גם מבוגרים, ועשויה להוביל לסכנות בריאותיות ולבעיות הרבה יותר קשות באזור השיניים, הפה והלסת.

ממש כפי שאנחנו מקפידים לקחת את ילדינו לביקורת וטיפול אצל רופא השיניים, כך גם חשוב שלא נזניח את בריאות השיניים שלנו ונעודד את העששת להתפתח וליצור סיבוכים מיותרים. 

אלו הן כמה מהסכנות ומהסיבוכים של מחלת העששת:

סכנה לשורשי השן:

העששת מתחילה בדרך כלל באזור הכתר, אך בידה ומזניחים את הטיפול במחלה לאורך זמן היא יכולה להגיע גם לשורשי השן. במקרה כזה, המטופל יסבול מכאבים, חוסר נוחות ובמקרים של הזנחה חמורה התקפי כאב חזקים מאד. הדרך לטפל בסיבוך זה היא לעבור טיפול שורש אצל מומחה.

אובדן שיניים ושבירת שיניים:

עששת היא מחלה חיידקית שיכולה להשפיע על שלמות השיניים. החורים שנוצרים בגלל העששת מתרחבים, השן הופכת רגישה יותר ועם ההזנחה באה גם הסכנה לאובדן השן. במקרים חמורים השיניים נשברות ונהרסות, במקרים אחרים רופא השיניים יזהה שהעששת פגמה בשן וייאלץ להחליט על טיפול שיקומי – מעקירה ועד השתלת שיניים.

סכנה לבריאות הלב:

אמנם זה נשמע כמו סיבוך מופרך לחלוטין, אבל מחקרים הראו שיש קשר בין מחלות דלקתיות בשיניים ובין סיבוכים לבביים. החומרים המופרשים לדם בעקבות העששת גורמים נזק לציפוי כלי הדם. הנזק הזה יכול ליצור חסימה בכלי הדם המגיעים לשריר הלב ומניעים אותו. בנוסף, חלבונים שקשורים לעששת יכולים להגביר את הסיכון למחלות לב כלליות מסוגים שונים.

מסיבה זו, חולי סכרת – אשר חשופים יותר לפגיעת עששת בגיל מבוגר – מקבלים הדרכה להגיע לטיפולים סדירים ולביקורות מהותיות יותר. זאת משום שהסכנה לחלות בעששת קשה קיימת אצלם באחוזים גבוהים יותר ויכולה להוביל לסיכון הלב.

זיהומים:

עששת היא מחלה זיהומית לכל דבר. החיידקים משתלטים על חלל הפה, בתחילה באזור הכתר ויוצרים חורים בשן. בהמשך אל תוך אזור החניכיים, אל שורשי השן ולאזורים נוספים. זיהומים יכולים להיווצר בכל שלב במחלה ולהשפיע על בריאותנו הכללית. חולי סכרת למשל, החשופים יותר למחלת העששת, יכולים לפתח בעיות בריאותיות בכליות וכאמור גם בלב, זאת בגלל זיהומי המחלה.

גם מי שאינו סובל ממחלות רקע, חשוף לזיהומים שעלולים להשפיע על החניכיים, שורשי השן וחלל הפה באופן כללי.

הדרך הטובה ביותר למנוע את כל הסיבוכים שציינו כאן היא להתמיד בביקורת ובטיפולי מנע במרפאת השיניים. ניקוי אצל שיננית, ביקורת קבועה אצל הרופא המטפל וטיפול נקודתי בחורים, בשורשי השן ובכל בעיה שעולה בדרך – כל אלו יאפשרו לכם לשמור על פה נקי ולהימנע מסיבוכים מיותרים.