מוכנים? מצלמים! הכירו את סוגי צילומי השיניים

כל טיפול אצל רופא שיניים מתחיל בדרך כלל בהפנייה לצילום. בלי צילום שמראה את מצב השיניים ונותן תמונה רחבה של מה שקורה בתוך הפה, אי אפשר לבצע אבחנה מדויקת ולהתחיל את הטיפול.

כל רופא שיניים בהרצליה אצלנו במרפאה או בכל מקום מכיר את סוגי הצילומים השונים המוצעים היום ומכוון את המטופל לצילום שלדעתו ישרת אותו בצורה הטובה ביותר ויעזור לו לבנות את תוכנית הטיפולים. 

לפני הכל – איך עובדים צילומי שיניים?

צילומי שיניים מוצעים בכמה שיטות שונות, אבל המכנה המשותף ביניהן הוא שימוש בטכנולוגיית רנטגן. הצילום נעשה על ידי העברת קרינת הרנטגן דרך השיניים ולכידת המראה של השיניים. בעבר המכשור היה מתבסס על סרט צילום לכל דבר, אבל היום מדובר בחיישנים המעבירים את התמונה למחשב. 

הצילום הדיגיטלי הפך את צילומי השיניים להרבה יותר ידידותיים גם עבור המטופל, שכן קרינת הרנטגן צומצמה בהרבה. צילום הרנטגן מוצע כאמור בכמה וריאציות שונות שביניהן בוחר רופא השיניים בהתאם לאבחון ההתחלתי שלו ולצרכי הטיפול. 

אחרי הצילום והעברת הנתונים למחשב, מוציא טכנאי הרנטגן את הצילום ומדפיס אותו ולעיתים שולח אותו ישירות לרופא השיניים בהתאם להסכמים שיש למרפאה עם מכונים שונים. 

סוגים של צילומי שיניים נפוצים

צילום סטטוס: 

בין אם אתם הולכים לרופא בצפון או רופא שיניים בהרצליה לא תוכלו לקבל טיפול בלי שהרופא יבין את הסטטוס הכללי של השיניים. צילום סטטוס הוא צילום ברמת דיוק גבוהה מאד שמורכב מכ-20 תמונות שונות. 

בדרך כלל תקבלו הפנייה לצילום סטטוס כאשר תגיעו למרפאה ליצירת תוכנית טיפול מלאה, שכוללת מגוון טיפולים שונים בהתאמה אישית. ההצע הרחב של זוויות ותמונות שמציע צילום הסטטוס מאפשרים לרופא להחליט על סדרת הטיפולים ולראות מה צריך לעשות בכל שן, מטיפולי שורש בסיסיים יחסית ועד לשיקום פה מלא. 

צילום נשך: 

צילום נשך נחשב לצילום השגרתי ביותר והנפוץ ביותר בקרב רופאי השיניים. במהלך הצילום סוגר המטופל את הלסתות כנגד מתקן הצילום המזהה דלקות וזיהומים, בעיות שיניים קלות וגם מוקדי עששת. הצילום מתבצע בדרך כלל כמה פעמים ובסופו מודפסים כ-4 צילומים מזוויות שונות. 

צילום נשך נחשב לצילום בסיסי יחסית ולכן בדרך כלל משמש את רופאי השיניים לאבחנה ראשונית במקרה של בעיות שיניים קלות יחסית. 

צילום פנורמי:

הצילום הפנורמי מציע מעין חוות דעת נוספת לצד הצילומים שתיארנו עד כה. זהו צילום המתבצע תוך כדי תזוזה סביב הלסת של המטופל, כאשר במשך כמה שניות בלבד אפשר לקבל תמונה די רחבה של אזור הלסת, תעלות העצבים ומבנה השיניים. הצילום הפנורמי נחשב פחות מתאים כשמדובר בשיקום פה מלא הדורש בדיקה של פרטים קטנים ומשתמשים בו לרוב לבחון את מצב עצמות הלסת לפני השתלת שיניים. 

הדמיות CT:

זהו הצילום המורכב ביותר מבחינת רופאי השיניים והוא בדרך כלל מספק נקודת מוצא אחרונה לפני ניתוח. רופא שיניים בהרצליה אצלנו במרפאה או בכל מרפאה אחרת ימליץ על הצילום הזה לפני הפנייה לניתוח הקשור בלסתות, התקנת שתלים דנטלים באזורים מועדים לפורענות בפה וכל סיטואציה אחרת בה יש צורך בהדמיה מורכבת. 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת