חמש עובדות מעניינות על רפואת שיניים

מחקרים, עובדות הנבדקות לאורך דורות והרבה מאד מילים שנכתבות מאחורי הקלעים על רפואת שיניים, מגיעים לכל מקום. מארצות הברית הרחוקה דרך רופאים באירופה ועד מרפאות שיניים בהרצליה הקטנה, ממש כמו שלנו. אנחנו ניזונים ממחקרים וחידושים.

לאורך השנים נחקרו כמה הנחות בסיס לגבי רפואת שיניים, שהולכות אחורה עד לעידן הפרה היסטורי. החלטנו לשתף אתכם בחמש עובדות מעניינות על רפואת שיניים.

רפואת שיניים הייתה קיימת הרבה לפני שאתם חושבים

כשאנחנו צופים בסרטים בהם משחזרים את המראה של האדם הקדמון, אנחנו רואים שיניים רקובות וצהובות, אבל למעשה מחקרים מראים שהרבה לפני שהוקמו מרפאות שיניים בהרצליה ובכל עיר אחרת בעולם, הייתה רפואה חיה ובועטת שמנעה זיהומים, מחלות ובעיות.

5000 שנה לפני הספירה היא נקודת המוצא שלנו להוכחה הראשונה לרפואת שיניים בסיסית, כאשר המצרים גילו שניתן לנקות את השיניים באמצעות קליפות ביצים ועצמות חיות טחונות. בסין רפואת שיניים קיימת אלפי שנים בזכות תרופות מנע שונות מצמחים וב-1930 חנכנו את מברשת השיניים כפי שאנחנו מכירים אותה היום.

מבנה השיניים נקבע כבר בלידה

אנחנו מכירים את המחזוריות של צמיחת השיניים. הראשונות, שיני החלב, צומחות בגיל ינקות החל מגיל שישה חודשים בממוצע. בהמשך, לקראת גיל חמש-שש הן נושרות ובמקומן מתחילות לצמוח השיניים הבוגרות. לכאורה נדמה שהפה שלנו משתנה, אבל לפי מחקר רפואי מפת השיניים בפה נוצרת ביום שבו אנחנו נולדים.

מהסיבה הזו מרפאות שיניים בהרצליה, בניו יורק, בהונולולו ובכל מקום בעולם מקדמות רפואת שיניים כבר מגיל שנה, אז לרוב הפעוטות כבר יש שיני חלב. אם נתחיל לדאוג לשיניים כבר בגיל צעיר זה, נמנע מאוחר יותר בעיות וכאבים.

ניקיון הפה מתחיל דווקא במקומות שלא נראים לעין

כשאנחנו מצחצחים שיניים קל לנו לצחצח במקומות שאנחנו רואים במראה, השטח החיצוני של השן, החניכיים – שכה חשוב לטפל בהן והחלק העליון של השיניים. עם זאת, מחקרים הראו שדווקא המקומות היותר מאתגרים, בין השיניים, בצדדים ובחלק האחורי של הלסת הם מקומות מועדים לפורענות בהם מצטבר לכלוך לאורך היום.

כשאנחנו מצחצחים שיניים אנחנו צריכים להגיע לכל המקומות האלו, לקחת את הזמן להתמסר לפעולות הצחצוח בסבלנות ולוודא שאנחנו מסירים את הלכלוך. מומלץ כמובן להגיע לביקורת קבועה אצל רופא השיניים ולטיפול שיננית.

השיניים הן מראה לבריאות הגוף

מדענים גילו שהשיניים שלנו מספרות סיפור. הן מגלות בני כמה אנחנו, מה אנחנו אוכלים, מה אנחנו שותים, איפה אנחנו חיים על כדור הארץ ועוד נתונים רבים. בנוסף, הן מספרות לרופאים סיפור על מה שקורה בתוך הגוף – האם הגוף במתח או בלחץ, האם יש לנו מחלות ובעיות מסוימות, האם יש חוסרים בויטמינים ומינרלים ועוד.

לכל שן יש אופי משלה

לכל שן יש את הסיפור שלה. מהחותכות ועד הטוחנות, אצל כל אחת ואחד מאיתנו השיניים האלו משקפות את ההתפתחות שלנו. מחקרים מראים שאפשר לזהות תכונות מסוימות במבנה השיניים של אנשים מאותה ארץ, יבשת או אזור אקלימי זהה. בנוסף, השיניים עצמן משקפות את ההיסטוריה שלנו ואת ההתפתחות הטבעית של הגוף.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת