הסיבות ודרכי הטיפול באדמומיות ודימומים מהחניכיים

החניכיים שלנו ראויות לקבל מאיתנו יחס של כבוד, הרבה מעבר לזה שהן בדרך כלל זוכות לו בפועל. החניכיים הן האיבר ששומר על מיקומן של השיניים בתוך הפה. איבר חשוב שמאפשר לנו לנהל פעולות בסיסיות כמו לאכול ולדבר ומגן עלינו מפני חדירת זיהומים למחזור הדם. אף על פי כן, רבים מזניחים את הטיפול בהן ומגיעים למצב של דלקות דימומים ומחלות. איך זה קורה?

הרצוי, המצוי והמסוכן

במצב תקין החניכיים שלנו ורודות ואחידות ללא נפיחות. הן מלוות את צורת השן ללא עיוותים ואין בהן רגישות מיוחדת. המצב התקין הזה הוא מנת חלקם של מעט מאד אנשים בפועל. כ 80% מהאוכלוסייה הבוגרת כיום סובלת מביטויים שונים של דלקות חניכיים. סימנים לדלקת בחניכיים יכולים להיות הופעת צבע עז יותר בחניכיים או בחלק הקרוב לשן, נפיחות החניכיים, דימום בעת צחצוח או בעת אכילת מאכל קשה כגון תפוח וכי"ב. בשלבים מוקדמים של הופעת הסימפטומים, בעיות אלו הן הפיכות וניתן לטפל בהן בקלות יחסית. התעלמות ממושכת מהן חושפת אותנו לשלבים הפחות הפיכים (ופחות נעימים) של מחלות החניכיים השונות. כשהמצב מדרדר, הסימפטומים יכולים לכלול תופעות כמו שיניים מתנדנדות, נסיגת חניכיים שמובילה לשיניים חשופות ורגישות מאד, עצם הלסת עלולה להיפגע והמצב מדרדר עד לכדי אובדן שיניים. סכנה נוספת היא חדירת זיהום למחזור הדם, דבר החושף את הגוף לקשיים של מערכת החיסון ולפגיעה באיברים חשובים כמו הכליות והלב.

השגרה שתחסוך לכם הרבה כאב ראש (וכאב שיניים)

הטיפול בחניכיים מתחיל בצחצוח נכון של השיניים לפחות פעמיים ביום, בבוקר ובערב. על הצחצוח להימשך כשלוש דקות. כדאי שהצחצוח יתבצע באמצעות מברשת בעלת סיבים רכים, בתנועות סיבוביות וללא הפעלת לחץ על החניכיים. מה זה "לא הפעלת לחץ"? נסו לצחצח ביד הלא חזקה שלכם, זאת בערך העוצמה הרצויה.  יש להקפיד על צחצוח בקו התפר שבין השיניים לחניכיים, משני צידי השיניים – פנימי וחיצוני. ולא פחות חשוב, יש להעביר חוט דנטלי בין השיניים אחת ליום. כיום ישנו מכשור שמסייע בהפחתת היווצרות דלקות חניכיים כמו למשל סילון מים. כדאי לשקול בחיוב.

המקפידים באדיקות על שגרה זו יסבלו פחות מדלקות חניכיים ולרוב גם ממחלת העששת הגורמת לחורים בשיניים. אולם כמו בתחומים גופניים שונים, גם כאן קיים מרכיב גנטי. הגנטיקה שלנו קובעת בין היתר למי יש יכולת טובה יותר להתגונן מפני חיידקים ולמי רוק חומצי שמגן עליו יותר מדלקות חניכיים (אך מעודד נטייה לפיתוח עששת. אי אפשר לזכות בהכל, נכון?). 

חשיבות הביקור אצל שיננית

בין אם אתם שייכים לברי המזל הגנטי ובין אם לא, הצחצוח והחוט לבדם לא מספיקים. יש לבקר את השיננית אחת לחצי שעה. חניכיים שונות יצריכו טיפול שונה ולכן יש מקרים שההנחיה תהיה על הגעה תכופה יותר או פחות. ביקור קבוע אצל שיננית יחסוך לכם במצטבר הרבה כאבים, אי נוחות וכסף. השיננית תשמור על הסטטוס קוו התקין, תמנע זיהומים מחלות והחמרה באופן כללי, ותדע להרים דגל בזמן במידה והשיניים מצריכות טיפול נוסף. השיננית תבצע ניקוי אבנית ומשקעים, תשפר את מראה השיניים ותאפשר צחצוח יסודי יותר כיוון שלאחר הסרת האבנית הצחצוח יהיה יעיל יותר – המברשת תצחצח את השן והחניכיים ולא את האבנית.

כשהביקור אצל השיננית נהיה דחוף

חשוב לציין כי הטיפול אצל השיננית עוזר בעצירת פגעי דלקת השיניים לפני שזו מחמירה כך שאם אתם חווים את סימני דלקת החניכיים המוזכרים לעיל, מהרו וקבעו תור אצל השיננית במרפאה שלנו בינת השן על מנת למזער נזקים ולהיטיב את המצב בדחיפות. שיננית מצוינת תנחה אתכם לגבי תדירות הביקורים המדויקים עבורכם ותנחה כיצד להמשיך את הטיפול בבית. הניסיון והידע שלה יסייעו לכם בהבניית שגרה מיטיבה שתשמור על בריאות הפה בכלל והחניכיים בפרט. 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת