האמת מאחורי פערים בדיאגנוזות בין רופאי שיניים

כמה קל היה אילו היינו חיים בעולם המאופיין באמת אחת מוחלטת. חישבו על התרחיש הנכסף שבו המדע פיצח את כל תחומי המחקר ולא נותר יותר דבר לגלות. בעולם כזו יהיה מעט מאד מקום לפרשנות אישית. אנחנו כמובן רחוקים מהיום הזה ויש שיגידו שיום כזה לא יגיע לעולם. רוב התחומים שאנו עוסקים בהם ביומיום שלנו תלויים בפרשנות אישית. אז על טעם ועל ריח אין מה להתווכח ועל רפואת שיניים? יש?

מי מאיתנו לא נתקל באבחנות שונות שנתנו רופאי שיניים שונים לגבי אותו הפה? מי מאיתנו לא צפה בבעתה בתוכניות התחקירים שאוהבות לחזור ולבחון כיצד דיאגנוזות ותוכניות טיפול משתנות, לעיתים דרמטית, בין רופא לרופא? מי מאיתנו לא מכיר אדם שנאלץ להוציא מכיסו סכומי עתק מיותרים לאחר ביצוע עבודה בינונית ומטה של רופאי שנים שהבטיחו גבעות והרים?

אז למה זה בעצם קורה? 

ברפואת שיניים כמו ברפואה כללית ישנן גישות שונות. את הגישות השונות הללו לומדים הרופאים כבר בבתי הספר לרפואת השיניים. חלק מהגישות נוקטות בעמדה מינימליסטית ונקודתית יותר של טיפול ואילו חלקן האחר מהווה עמדה כוללנית ורחבה יותר. ניתן לומר בבטחה כי שתי המגמות הללו הן נכונות ולגיטימיות. במקרה כאלה, ההבדלים בדיאגנוזות השונות לא נובעים מחוסר מקצועיות או שיקולים בלתי ענייניים כמו תאוות בצע. ניקח לדוגמה מקרה של חור בשן. אירוע כזה יכול להיות מאובחן אצל רופא אחד כאירוע שדורש טיפול מיידי בעוד שרופא אחר יחליט על ביצוע מעקב בלבד. דוגמה נוספת: רופא אחד ימליץ על עקירת שן בינה כדי להימנע מסיכוכים עתידיים בעוד שרופא אחר יפסוק כי אם המטופל לא סובל מכאב כרוני או דלקות תכופות ואין פגיעה בשיניים סמוכות, עדיף לשמור על השן במקומה.

על מה לפקוח עין? 

אם מציעים לכם טיפולים בחינם או מבצעים במחירי רצפה כדאי להיזהר. הפעילו את החוש הביקורתי שלכם ושאלו שאלות מפתח כמו: מי עומד בראש המרפאה? כמה זמן המרפאה קיימת? מדוע מציעים דווקא פה משהו שלא מוצע במקומות אחרים? אתם בטח מכירים את האמירה

"הזול עולה ביוקר".

זה כמובן לא אומר, מאידך,  שהכי טוב הוא מה שעולה הכי יקר. הנקודה הזו מובילה אותנו לפרמטר חשוב נוסף – שקיפות רופאי שיניים בהרצליה, כמו גם בכל מקום אחר בארץ ובעולם, צריכה להציג למטופל את הדיאגנוזה ותכנית הטיפול בפשטות ובאופן ברור ומדויק. לתת הסברים בגובה העיניים, להשיב בסבלנות לשאלות ובקיצור לאפשר למטופל להבין בקלות את התהליך המוצע לו. בתוך כך מרפאה טובה תדע להסביר למטופל את המרכיבים השונים המהווים את עלות הטיפול ואת ההסתעפויות השונות בדרך בהן הטיפול עלול להתייקר.

מרפאת שיניים בהרצליה – לא מה שחשבתם

אז איך נחליט אם הדיאגנוזה שקיבלנו אמינה? כמו בכל תחום אחר בחיים, צריך קודם כל להרגיש שאנחנו סומכים על המקום אליו פנינו. הטלת ספק היא דבר בריא ששומר עלינו ולכן לעיתים גם ברפואה אנחנו מונעים על ידי הצורך לקבל חוות דעת שניה. הכתובת הראשונה אליה נפנה תהיה תמיד נקודת הייחוס המרכזית שלנו. בחירה במרפאה מדויקת עבורנו תאפשר שקט. היא גם תאפשר לנו להעמיק מערכת יחסים שתשרת אותנו לאורך כל חיינו – מערכת יחסים טובה עם רופא שיניים שסומכים עליו היא נכס צאן ברזל בעולמו המהיר והדינמי שאנו חיים בו.

אז איך בוחרים את האחד?

בודקים המלצות ממקור ראשון. מתחילים ממחקר בקרב הקרובים אלינו, בודקים המלצות ברשת, קוראים מה הרופא או המרפאה כותבים על עצמם בנכסים הדיגיטליים שלהם ובודקים עם עצמנו האם אנחנו מתחברים. בשלב הבא: בודקים כיצד המקום מתנהל – האם סטנדרט הניקיון וההגיינה גבוהים כפי שמצופה ממרפאת שיניים? האם היחס אישי ומכבד? האם אנו מרגישים בתחושת הבטן שלנו בנוח? האם המקום משדר לנו אמינות? האם נוח לשאול שאלות את הצוות והרופאים? האם התשובות מניחות את דעתנו, באמת?

חשוב לזכור כי לכל הדברים החשובים הללו לא צריך להיות תג המחיר הגבוה ביותר. מבחן המציאות מוכיח כי מרפאה המתגאה באמינות ושירותיות גבוהה לצד מקצועיות, היא ממש לא בהכרח היקרה מבין כולן. חומרים, מכשור ושעות עבודה מתורגמים לכסף – על יחסי אנוש מצוינים, אתם לא אמורים לשלם יותר.

 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת