בריאות הפה ועישון: שמים את העובדות על השולחן

"אני מעשן רק כמה סיגריות בודדות ביום", "אני מעשנת רק בסיטואציות חברתיות", "אני מצחצחת שיניים יותר פעמים ביום בגלל שאני מעשנת", אלו רק חלק מהאמירות שאנחנו שומעים ממטופלים ומטופלות מעשנים שמגיעים לטיפולי שיננית במרפאה. 

חשוב לשים את העובדות על השולחן ולהכיר קצת יותר לעומק את הסיכונים שהופכים את העישון למסוכן לא רק לבריאות באופן כללי אלא גם ובעיקר לבריאות הפה. 

גם מעשנים לרגע מסכנים את בריאות הפה

עישון חושף אותנו להרבה מאד נזקים בריאותיים, גם כאשר מדובר בעישון מדי פעם בפעם או אפילו עישון פסיבי. גם כמה סיגריות בודדות ביום יכולות להוביל לנזקים לבריאות הפה, שבאים לידי ביטוי בדרך כלל בכתמים בשיניים ובשינוי הגוון הטבעי של השיניים לצהוב זאת בעיקר בגלל הניקוטין והזפת שנמצאים בסיגריות. בנוסף, נסבול ברוב המקרים מריח פה רע ולא נעים. 

אז נכון, אפשר לטפל בבעיה באמצעות צחצוח השיניים מדי יום כמה פעמים ביום ובאמצעות משחות מלבינות למיניהן שיכולות לפתור חלקית את סוגיית הכתמים, אבל רק טיפול קבוע אצל שיננית, לצד הפחתה משמעותית של העישון – יכולים לפתור את הבעיה. 

אפשר להשתמש במשחות שיניים מיוחדות ולהינצל מבעיות בשיניים

אחד המיתוסים הכי מוכרים לנו הוא ההמלצה לשימוש במשחות שיניים ייעודיות למעשנים שמסירות את כתמי העישון ומפחיתות את ההשלכות של עישון באופן קבוע. אז נכון, אפשר להשתמש במשחות השיניים הללו ואפילו כדאי להקפיד על הרגלי הגיינה מסודרים, אבל הן לא יוכלו להציל את המצב באופן מוחלט. רק הפסקת העישון, יחד עם טיפולים לשיקום הפה ועם ביקורים אצל שיננית באופן קבוע, יוכלו לשפר את המצב. 

עישון יכול להוביל להיחלשות שיניים ונשירתן

הרבה מעשנים לוקחים בחשבון את החומרים הפעילים והלא בריאים בעליל שיש בסיגריות אבל לא מבינים שגם לפעולה עצמה – פעולת העישון – יש השלכות על הבריאות. עישון יכול להוביל להיחלשות אחיזת השיניים בעצמות הלסת כך שלאט לאט, עם הזמן, השיניים נחלשות ואפילו נושרות בגלל העישון. 

אם אתם מעשנים במשך שנים, רוב הסיכויים שתרגישו שיש שיניים חלשות יותר, מתנדנדות ואפילו נופלות. הדרך הטובה לטפל בזה היא להפסיק לעשן ולפנות ליצירת תוכנית טיפולים אצל רופא השיניים. 

לא רק השיניים ניזוקות – גם החניכיים

עוד דבר חשוב שצריך להבין על העישון וסכנותיו הוא שמדובר בפגיעה בחלל הפה רבתי, כולל החניכיים. הנזק לחניכיים הוא מסוכן במיוחד, כיוון שבמקרים רבים אנחנו לא מרגישים אותו בגלל שאין כאבים. עישון מוביל למחלות חניכיים רבות בגלל הירידה באספקת הדם לאזור, תופעה מוכרת אצל מעשנים. כתוצאה מכך מתפתחות דלקות שונות, דימומים ונסיגת חניכיים. 

בין שלל הסכנות שבעישון, שהיום אנחנו הרבה יותר מודעים אליהן, הנזק לשיניים ולחלל הפה בכלל יכול להיות אדיר, כולל מחלות קשות והתמודדויות לא פשוטות בדרך. ביקור אצל שיננית, יחד עם ניסיון להיגמל מההרגל הלא בריא הזה, יובילו לדרך חדשה והרבה יותר בריאה, לשיניים ובכלל. 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת