כל מה שצריך לדעת כדי לעבור עקירה כירורגית [יחסית] בקלות

את רוב בני האדם מציף גל מורא ופחד למשמע צמד המילים "עקירה כירורגית". תהליך ההחלמה מהפרוצדורה הזאת הוא באמת לא תמיד קל, אבל אם תדעו למה לצפות וכיצד להיערך, תוכלו לגשת למשימה ברוגע ובביטחון. ריכזנו עבורכם את הדברים החשובים במאמר הבא.

מה ההבדל בין עקירה כירורגית לעקירה רגילה?

ההבדל בין עקירה רגילה לעקירה כירורגית הוא במורכבות הפעולה שנדרשת על מנת לחלץ את השן. בעקירה רגילה, מספיק מכשיר ייעודי שבאמצעותו משתמש רופא השיניים על מנת לשלוף את השן בתהליך מהיר ופשוט. בעקירה כירורגית, לעומת זאת, דרושה פעולה מורכבת יותר. כאשר המטופל שרוי בהרדמה מקומית, הרופא מבצע פעולה של "הפשלת" החניכיים. הפעולה הזאת חושפת את השורש, מה שמאפשר לרופא לראות מה קורה שם ולטפל. לאחר שבוצעה הפרוצדורה הדרושה, הרופא סוגר את האזור באמצעות תפרים אותם הוא יסיר כשבוע לאחר מכן.

באיזה מקרים נדרשת עקירה כירורגית?

עקירה כירורגית בדרך כלל מתבצעת במקרים שיש קושי פיזי לשלוף את השן ממקומה. זה יכול לקרות כתוצאה מפגיעה שעברה השן שגרמה לשינויים במבנה שלה או כי השן נסתרת ואינה גלויה לרופא. דוגמאות למקרים בהם נזדקק לעקירה כירורגית הם למשל שן שנסדקה או נשברה ולא ניתן לשלוף בחתיכה אחת. דוגמה נוספת יכולה להיות שן שסובלת מהרס כותרתי ועקב כך לא ניתן את הכותרת של השן הזאת. דוגמה נפוצה נוספת היא שיני בינה שלעיתים כלואות בחלל הלסת וצריך לעזור להן להשתחרר. גם מקרים של דלקות מורכבות, נפיחות גדולה או פציעות בחלל הפה לעיתים יצריכו עקירה כירורגית. היות וההחלטה האם לבצע עקירה כירוגיגת או לא – נתונה בידיו של רופא השיניים שלכם, הדבר החשוב כאן הוא לבחור ברופא שיניים מנוסה ומקצועי שאתם סומכים עליו במאת האחוזים.

כמה זמן החלמה צפוי לי אחרי עקירה כירורגית?

ההחלמה מפרוצדורת העקירה הכירורגית תלויה מאד במקרה הפרטי: איזה שן נעקרה? מדוע? מה הייתה ההיסטוריה שלה קודם לכן וכמה מהר בוצע הטיפול? המקצועיות והניסיון של הרופא המטפל ועוד. באופן עקרוני, ההחלמה מרוב העקירות נמשכת ימים ספורים. יום, יומיים, שלושה, לא יותר. במקרים מורכבים יותר, ההחלמה יכולה להיארך שבוע ולעיתים אף יותר.

מה אופן ההתנהלות הנכון אחרי פרוצדורת עקירה כירורגית?

קודם כל, חשוב שתדעו שאתם צפויים לצאת מהתהליך כאשר האזור של השן הוא נפוח, כואב ועיתים גם מעט מדמם. זה מצב תקין! אז אין סיבה להיבהל. רופא השיניים כנראה ירשום לכם אנטיביוטיקה על מנת להילחם בדלקות וזיהומים שאורבים לנו כתוצאה מכך ששורש השן היה חשוף. אל תוותרו על זה כי זיהומים ודלקות באזור השיניים יכולים להיות מאד לא נעימים. לא כדאי לקחת את הסיכון. מבחינת צריכת מזון, אתם כנראה תתבקשו להימנע מאכילת מאכלים קשים בהתחלה, זאת כדי למנוע מכם כאבים שניתן להימנע מהם. ממליצים לכם להצטייד במשכבי כאבים, במידה ואין בבית. גם אם אתם נמנעים מנטילת כדורים בדרך כלל, מדובר כאן באחד מהמקרים ששווה לחרוג מההתנהלות הרגילה ולאפשר לכם הקלה על הכאב, במידת הצורך. זאת על מנת שתוכלו לחזור לתפקוד שוטף באין מפריע.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת