מבנה השיניים – ומה התפקיד של כל אחת מהן?

השיניים שלנו נראות במבט ראשון בדיוק אותו הדבר, אבל בעצם כל אחת ואחת מהן נושאת איתה תפקיד שונה. גם בתוך מבנה השן עצמה, לכל אחד מהמרכיבים והשכבות יש תפקיד משלו.

ההכרות עם מבנה השן ועם סוגי השיניים בפה, יכולה לעזור לנו להבין איך לשמור על השיניים, איך לנקות אותן ואיך מתבצעים טיפולי שיקום ותחזוקה. כרופאי שיניים בהרצליה שמארחים במרפאה שלנו לא מעט מטופלים בכל הגילאים, אנחנו תמיד נשאלים לגבי השיניים השונות – והחלטנו לנצל את ההזדמנות להסביר. 

מבט על מבנה השן באופן כללי

לפני שנדבר על סוגי השיניים ועל התפקידים שלהן, בואו נסתכל פנימה אל הפה ונתמקד במבנה השן. רופאי שיניים בהרצליה כמונו ובמרפאות אחרות ברחבי הארץ מתגאים בתרשימים ומפות, ספרים ודיאגרמות שיכולים לעזור להבין את מבנה השן, אבל גם בלי אמצעי ויזואלי, אפשר לחלק את השן לשלושה חלקים ולהבין יותר את המבנה שלה. 

החלק הראשון הוא כותרת השן – זהו בעצם החלק העליון שלה, זה שנראה עין. הוא נקרא כך בגלל הדמיון לצורת הכתר. זהו החלק שאנחנו רואים, וזהו החלק שבדרך כלל נפגע ראשון – ובו מתגלים החורים הראשונים בשיניים. 

החלק השני הוא שורש השן – זהו החלק שאנחנו לא רואים בעיננו, ומשתמשים בצילומים כדי לראות ולבדוק מה קורה בו. השורש נמצא בתוך בשר החניכיים ובעצם מחזיק את השורשים השומרים על השן בריאה. כאשר יש דלקת או זיהום באזור הזה, אנחנו בדרך כלל מבצעים טיפול שורש. 

החלק השלישי הוא זגוגית השן –זהו החלק החיצוני של השן, בעצם הציפוי שעוטף את אזור הכותרת. האמייל נחשב לחומר קשיח במיוחד והוא אמור למנוע מהחיידקים להגיע אל השן עצמה. שכבה נוספת, דקיקה יותר, היא הצמנטום שנמצאת מתחת לאמייל והדנטין, השכבה השלישית, מגנה על השכבה התחתונה ביותר – מוך השן שם מתרכזים כלי הדם והרקמות הרכות. 

תפקיד השיניים השונות ומבנה הלסתות

השיניים החותכות והניבים נמצאות בחזית הלסת והן משמשות לחיתוך המזון אותו אנחנו אוכלים. 

המלתעות שנמצאות במרכז החלק האמצעי של הלסת, מפרקות את המזון ויוצרות ממנו חלקים קטנים שנוחים יותר לעיכול. 

הטוחנות ממשיכות את העבודה וטוחנות את המזון שאנחנו אוכלים אפילו יותר, כך שהבליעה תהיה קלה ונוחה. 

מאחורי הטוחנות נמצאות שיני הבינה שגם הן מסייעות, בגילאים מבוגרים יותר, לטחינת המזון. 

בפה שלנו יש 32 שיניים המתחלקות לשתי הלסתות. 

בלסת התחתונה נמצא את 4 החותכות בקדמת הפה, שתי שיני ניבים, הסמוכות לחותכות, 4 שיני מלתעות המתחלקות לזוגות ומופיעות משני צידי הלסת ו-4 טוחנות, שתיים בכל צד. בצד האחורי של הפה נמצא 2 שיני בינה, אחת מכל צד. 

בלסת העליונה נמצא 2 שיניים חותכות מקדימה ו-2 חותכות צדדיות מכל צד, 2 ניבים מכל צד, 4 שיני מלתעות המתחלקות לזוגות ומופיעות בכל צד וכך גם 4 שיניים טוחנות, שתיים מכל צד ושתי שיני בינה. 

אם אתם מחפשים רופאי שיניים בהרצליה והסביבה שמכירים באופן אישי כל אחת מהשיניים האלו – אנחנו כאן, מוכנים לכל שאלה נוספת. 

 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת