מה זה טיפול שורש מיקרוסקופי?

אף אחד אינו אוהב טיפולי שיניים, גם כאשר המדובר בטיפול פשוט, לכאורה, לדוגמה, ניקוי אבן השן על ידי שיננית. לאור תובנה זו, רפואת השיניים, על תחומיה השונים, מחפשת כל הזמן דרכים חדשות לייעל ולקצר ככל שניתן את הטיפולים הנדרשים, על מנת להפחית, במידת האפשר, את הסטרס הנפשי והכאב הפיזי המלווים חלק גדול מטיפולי השיניים.

טיפול שורש מיקרוסקופי הוא אחד מהטיפולים הייחודיים שאותם מבצעות מרפאות השיניים המתמחות בטיפולי שורש (מרפאות אנדודונטיות), ומטרתו לייעל את תהליך הטיפול בשורש השן, במטרה להשיג תוצאות טובות יותר ולעשות זאת בדרך קצרה ונטולת סבל יותר עבור המטופל.

מדוע מוכנס המיקרוסקופ לסיפור הטיפול בשיניים?

בעוד שמשקפי ההגדלה הרגילים המשמשים את רופאי השיניים מאפשרים הגדלה של עד לפי שניים או שלושה של האזור המטופל, מספק המיקרוסקופ הגדלה גדולה פי כמה וכמה (עד לפי 30) של שורש השן המטופלת, כמו גם תאורה עוצמתית וממוקדת. תאורה מסוג זה מסייעת לאנדודונט המטפל לאתר את הבעיה במהירות רבה יותר ולטפל בה ביעילות ובדיוק רבים יותר. כמובן, שהיכולות המורחבות שהמיקרוסקופ מעניק לאנדודונט מנותבות לטובתו של המטופל.

באיזה מקרים קיים יתרון במתן טיפול שורש מיקרוסקופי?

למעשה, ככלל, ניתן לומר, כי לראות טובה יותר קיים יתרון בכל טיפול שורש, אולם קיימים מספר מקרים בהם לטיפול שורש מקרוסקופי ישנה משמעות מרובה והוא עשוי להוות את לשון המאזניים בין טיפול יעיל ומוצלח לבין טיפול ממושך ומוצלח פחות. המקרה המובהק הראשון לכך הוא הצורך באיתור תעלות השן. מאחר ואין שן אחת דומה לרעותה, טיפול שורש מיקרוסקופי יתחיל, תמיד, בהבנת המבנה האנטומי הייחודי של השן המטופלת, באיתור כל תעלות השן הקיימות בשורש, ובביצוע הפעולה הנדרשת (לרוב, קידוח לצורך פתיחת תעלת השן), כשלצד האנדודונט המטפל עומדות ההגדלה שמעניק לו המיקרוסקופ, כמו גם התאורה החזקה והממוקדת. מקרה מובהק נוסף בו לטיפול שורש מיקרוסקופי קיים יתרון, הוא קיומם של סדקים (לעיתים גם בלתי נראים) בכותרת השן או, אפילו, בשורשיה. באמצעות המיקרוסקופ מסוגל האנדודונט לאתר סדקים הקיימים בשן, גם כאשר המדובר בסדקים שעדיין לא גרמו לנזק או לכאב משמעותי אצל המטופל. במקרים רבים, איתור הסדק בשלב מוקדם, עשוי להביא לקבלת הטיפול המתאים בזמן, ובכך – להעלות את סיכויי שרידותה של השן לאורך השנים הבאות.

אמנם, במהלך טיפול שורש המוגדר כ"רגיל" השימוש במיקרוסקופ בשלבי איתור הבעיה, הערכת חומרתה והטיפול בה עשוי להעניק לאנדודונט יתרונות ניכרים על פני טיפול ללא מיקרוסקופ, אולם, בעת שהמדובר בטיפולי שורש מורכבים, השימוש במיקרוסקופ הופך מ"יתרון" להכרח של ממש.

בדומה לתחומי התמחות אחרים, גם בעת טיפול שורש מיקרוסקופי, נחוצים המיומנות, הניסיון והידע המתאימים, על מנת להפיק מהמכשיר הייחודי הזה את מיטב יכולותיו. לכן, כמו בשירותים אחרים שלנו, גם כאן, הרופאים המומחים שלנו במרפאת שיניים בינת השן בהרצליה עושים הכל, על מנת להעניק לכם את הטיפול המתאים, המקצועי והמסור ביותר!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת