תוציאו לשון: מה אומר מראה הלשון על בריאות הפה

האם אתם מוצאים את עצמכם לאחרונה תוהים על בריאות חלל הפה שלכם? אתם אולי יכולים להסתכל על השיניים, החניכיים וחלקים אחרים בפה שלכם, אבל אם תואילו להסתכל גם על הלשון שלכם – אתם תקבלו תשובות אמיתיות שמשקפות את מצב הבריאות שלכם.

לשון בריאה תהיה בעלת גוון ורדרד, מכוסה בפפילות קטנות (הבליטות הזעירות) אך אם אתם רואים דברים אחרים…יש סיכוי שאתם צריכים להגיע לביקור במרפאת השיניים.

אז מה מצב הלשון שלכם אומרת על הבריאות שלכם? שאלנו את המומחים שלנו בבינת השן מרפאת שיניים בהרצליה והם ריכזו לכם כמה תשובות.

ציפוי לבן או כתמים לבנים – הגורם השכיח ביותר לאותם כתמים לבנים על הלשון הוא פטרייה. זה הוא זיהום שמתפתח בתוך הפה ומקורו בקיבה, הטלאים נראים לרוב אצל תינוקות וקשישים, עם מרקם דמוי קוטג'. הוא עלול להופיע גם כתוצאה מנטילת אנטיביוטיקה. מצב נוסף שיכול לגרום לכתמים לבנים הוא לויקופלאקיה שגורמת לתאים בפה למוח יתר על המידה ולפתח טלאים לבנים על הלשון. בעיה זו יכולה להתרחש כאשר יש גירוי בלשון והיא שכיחה בעיקר אצל אנשים שצורכים מוצרי טבק.

מה לגבי לשון אדומה? יש כמה סיבות אפשריות לכך שיש לכם לשון אדומה. חלק מהם יכולים לנבוע כתוצאה ממחסור ויטמין B12 שיכול להעניק מראה אדמדם ללשון. בנוסף, גם מצב שמכונה לשון גיאוגרפית עשוי לגרום לזה – במצב הלשון נראית חלקה לחלוטין מפפילות ומתחילים להופיע כתמים בגוון אדום והם יוצרים כמו מראה של "מפה" משם השם.

לשון שחורה ושעירה – לשון שחורה ושעירה היא תופעה לא נעימה שעלולה להתרחש כתופעת לוואי נדירה עקב נטילת אנטיביוטיקה, היגיינת פה לקויה ומחלות מסוימות. למרות המראה המבהיל, אתם יכולים להיות רגועים כיוון שלרוב המצב הזה חולף מעצמו אך חשוב בכל זאת לפנות לרופא שיניים לבדוק שאין לכם זיהום חיידקי.

פצעים על הלשון – אם יש לכם פצעים שגורמים לכאב רב ורגישות בלשון ייתכן ואתם סובלים מאפטות. עדיין לא מצאו סיבות ברורות להופעתן, אומרים שזה עשוי להיות גנטי וכן למתח נפשי. כיום יש מספר משחות שיכולות להפחית את עוצמת הכאב אך לא להעלים את האפטות וכל מיני תרופות סבתא כמו שתיית חלב עזים שעוזרת מאוד לכאב. האפטות נעלמות מעצמן לרוב עד 14 ימים.

כתמים צהובים על הלשון – מצב בו מופיעים כתמים צהובים או חומים על הלשון מאפיין בעיקר אנשים שנוטים לעשן. יש להקפיד על היגיינת פה.

אל תזניחו – בקרו אצל רופא השיניים!

הדבר החשוב ביותר הוא להיות מודעים לכל השינויים בלשון שלנו ובמידה ואנחנו מבחינים באחד, לפנות למרפאת שיניים בהרצליה בינת השן, ואנו נוכל לאבחן ולטפל בבעיה (גם ביקור אצל שיננית הרצליה לעיתים ללא ספק יספיק). בעיות רבות בלשון מתרחשות כתוצאה מהיגיינת פה לקויה והרופא שלכם יוכל למצוא את הגורם ואת הפתרון.

>> המידע אינו מהווה תחליף לייעוץ רפואי מקצועי ואישי במרפאתנו <<

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת