שיני בינה – האם לעקור או דווקא לא?

כשמדובר בשיני הבינה, יש כמה תיאוריות שהפכו כבר למיתוסים אצל מטופלים. לעקור או לא לעקור? כדאי או לא כדאי? אבל מה אם זה יכאב יותר מדי והשיקום יהיה ארוך? ומה כבר יכול לקרות אם לא נעקור? על כל השאלות האלו החלטנו לענות כאן.

מה זה בכלל שן בינה?

לפני שאנחנו בכלל מדברים על עקירת שיניים ושיני בינה בפרט, כדאי להבין במה מדובר. שיני הבינה הן שיניים טוחנות הבוקעות אחרונות ברצף השיניים הקבועות. לכל אחד מאיתנו יש שלוש שיניים טוחנות שבוקעות לאורך השנים, השן השלישית היא האחרונה שבוקעת בדרך כלל בגיל מבוגר, בין גילאי 17-25 בממוצע. אלו הן שיני הבינה.

ישנם מקרים בהם שיני הבינה אינן יוצאות החוצה ולא בוקעות. לעיתים הן בוקעות באופן חלקי ויוצרות אינספור בעיות. הסיבה לכך היא פשוטה – הן נמצאות בחלק האחורי של הפה, באזור בו קשה לנו לבדוק את ההיגיינה ולהקפיד עליה.

ישנם מקרים בהם שיני בינה צומחות באופן חלקי. זוהי בדרך כלל הסיבה לבצע עקירת שיניים. כשהן בוקעות באופן חלקי הן בעצם מפריעות לצמיחת השיניים האחרות ולתפקודן. הן יוצרות דלקות ובעיות נוספות ומסכנות את מצב השיניים האחרות.

איך נדע מתי לעקור שיני בינה?

מכיוון שקשה להבחין בבעיות בשיני הבינה באופן טבעי, אנחנו חייבים לשמור על עירנות ולהגיע למרפאת השיניים כדי לבדוק את מצב הפה. רופא השיניים יוכל לבצע צילומי רנטגן ולבדוק את שיני הבינה, האם הן צומחות כמו שצריך או כלואות בתוך הפה.

במידה והוא צפה בעיה כלשהי, הוא יחליט לבצע עקירת שיניים ולאחר מכן טיפול משקם אחר. עקירת שיניים כאלו כרוכה בהליך ניתוחי, ולכן הרופא בדרך כלל יבצע לא מעט בדיקות לפני שהוא מחליט מה לעשות.

סימני האזהרה שלנו בכל הקשור לשיני הבינה פשוטים יחסית. הסימן הראשון הוא נפיחות בחלק האחורי של הפה. החניכיים מתנפחות ולפעמים אפילו ניתן לראות נפיחות של הפנים. במקרים אחרים מתפתחת דלקת ונוצרים כאבים.

האם לעקור גם כאשר אין בעיות?

עקירת שיניים היא פעולה כואבת ולא נעימה ולכן רופא השיניים מפעיל לא מעט שיקולים לפני שהוא מחליט על תוכנית טיפולים, ממש כמו בכל מצב אחר. כשמדובר בשן בינה, המבחן הראשון הוא האם היא כלואה או לא. אם היא כלואה אבל כרגע לא יוצרת בעיות, ייתכן ויש צורך בהמשך מעקב אבל לא בעקירה מיידית.

במקרים רבים יחליט הרופא לבצע עקירת שיניים כדי למנוע דלקות, כאבים, נפיחות וסיכונים אחרים שיכולים להתעורר כשהשן כלואה. התהליך אמנם אינו פשוט כמו עקירה רגילה, אלא נחשב לניתוח קטן שלאחריו יש צורך בהתאוששות והחלמה, אבל תהליך זה יכול למנוע הרבה מאד בעיות בהמשך הדרך.

מסיבה זו, כדאי להגיע לביקורת קבועה אצל רופא השיניים ולבדוק את מצב שיני הבינה באופן קבוע.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת