טיפול בדלקת חניכיים

בינת השן מתמחה בטיפול בדלקות חניכיים

דלקת חניכיים נתפסת ע"י רבים כבעיה בעלת חשיבות שאינה גבוהה, ויש נטייה להזניח את הטיפול בה, מאחר ולא תמיד היא מלווה בכאב או מעניקה לחלל הפה מראה בלתי אסתטי. אך למעשה, דלקת חניכיים קלה עשויה להחמיר ולגרום לנזק רב, אם לא תאותר בזמן ותטופל בהתאם. על כן, אין להקל ראש בדלקות חניכיים, ומומלץ לפנות לרופא השיניים במרפאת בינת השן מיד כאשר מבחינים בסימנים שעשויים להעיד על קיומן.

הסימנים לדלקת חניכיים

הסימנים הנפוצים ביותר לדלקת חניכיים הם אי נעימות בחלל הפה, דימום בעת הצחצוח, ריח רע שמקורו בחלל הפה וחניכיים נפוחים או אדומים. לעיתים יופיע רק אחד מן הסימנים ולעיתים יופיעו מספר סימנים יחד. חשוב להיות ערניים ולהבחין בסימנים אלו.

דלקת חניכיים – סיבות ומניעה

במרבית המקרים, דלקת חניכיים נובעת מהיגיינה לקויה של חלל הפה והזנחת השגרה היומיומית הקשורה בצחצוח. חוסר ההקפדה על תדירות הצחצוח ואופן הצחצוח מביא להיווצרותה של שכבה עבה של אבנית סביב השיניים, המהווה מצע לחיידקים הגורמים לדלקת.

ניתן להפחית את הסיכוי להופעתן של דלקות חניכיים ע"י הקפדה על היגיינת פה נכונה, הכוללת צחצוח מידי בוקר וערב, העברת חוט דנטלי או קיסם פעם ביום וביקור אצל רופא השיניים ואצל השיננית מדי חצי שנה. כמו כן, מומלץ להימנע מעישון, משלל סיבות בריאותיות, וביניהן גם בשל השפעת העישון על מחלות חניכיים.

חשיבות הביקור אצל השיננית ורופא השיניים

בינת השן המלצות

כיצד מסייע הביקור אצל רופא השיניים ואצל השיננית בהפחתת הסיכוי להופעתה של דלקת ובטיפול במקרים קלים של דלקת חניכיים?

מטרתם של הביקורים אצל רופא השיניים ואצל השיננית היא מניעת הופעתן של דלקות ואיתור מוקדם של דלקות שכבר הספיקו להתפתח. רופא השיניים בודק באופן יסודי את חלל הפה, את בריאות החניכיים ואת מצב השיניים, בניסיון לאתר מצבים הדורשים טיפול, ביניהם דלקות חניכיים. במידה ויאתר דלקת בשלב התחלתי, במרבית המקרים יוכל להסתפק בהסברים על היגיינת הפה ובהפניה לשיננית לשם לניקוי אבנית.

בשעה שהשיננית מסירה אבנית שהצטברה סביב השיניים ובנקודת המפגש שלהן עם החניכיים, היא למעשה מסירה את המצע שעליו גדלים ומתרבים החיידקים הגורמים לדלקת. כך, היא מונעת החמרה של הדלקת ומסייעת בעצירת התפתחותה.

צוות הרופאים והשינניות של 'בינת השן' ישמח להשיב על כל שאלותיכם בנוגע לשמירה על היגיינת הפה, צחצוח נכון והימנעות ממחלות חניכיים. בשעה שאתם מגיעים אלינו לבדיקה התקופתית, הכינו עמכם רשימת שאלות ואל תהססו לשאול ולהתייעץ.

איך מטפלים בדלקת חניכיים?

במקרים בהם הדלקת לא אותרה בשלביה הראשוניים והחמירה, תיתכן נסיגת חניכיים (מחלת חניכיים). השלכותיה של נסיגת חניכיים אינן נעימות, הן ברמה האסתטית, מאחר והנסיגה חושפת את כותרת השן ונראית לעין, והן ברמה הבריאותית, ובמקרים קיצוניים, היא עשויה להוביל לנשירתן של שיניים. על כן, יש לטפל בנסיגת חניכיים באופן מידי.

טיפול בדלקת קלה

במידה ומדובר בנסיגת חניכיים קלה, ייתכן ויספיק שילוב של הדרכה טובה להיגיינת הפה וניקוי אבנית עמוק, המכונה גם הקצעת שורשים או גרידת שורשים, שבמהלכו תוסר האבנית מהשורשים בתוך כיסי החניכיים.  

טיפול בדלקת חמורה

הטיפול במחלת חניכיים חמורה מתחיל כמו טיפול במחלה קלה, עם הדרכה טובה להיגיינת הפה והקצעות שורשים. חודש וחצי עד חודשיים לאחר הניקוי הראשוני, המטופל יגיע לבדיקה נוספת אצל המומחה לחניכיים, להערכה מחדש. בבדיקה זו יחליט הרופא, על סמך הנתונים הקליניים והרנטגניים, על טיפול ההמשך, שעשוי לכלול הפניה לתחזוקה על ידי השיננית או, לחילופין, החלטה על ביצוע ניתוחי חניכיים או השתלות. במחלת חניכיים קשה יתכנו גם עקירות של שיניים אבודות שיוחלפו על ידי שיקום נשלף או קבוע (תותבות או גשרים / שתלים), לאחר ריפוי מחלת החניכיים.

הצוות הרפואי של 'בינת השן' יקבל את ההחלטה הטובה והמתאימה ביותר בנוגע לטיפול שהנכם זקוקים לו, יסביר לכם על התהליך וילווה אתכם צעד-צעד, בדרך לפה בריא ולחיוך רחב.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

 

Call Now Button דילוג לתוכן