נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים עשויה להתרחש כתוצאה ממספר סיבות. שתי העיקריות בהן הן החמרה של דלקת חניכיים חריפה וצחצוח אגרסיבי ומוגזם של השיניים. השלכותיה של נסיגת חניכיים אינן נעימות, הן ברמה האסתטית, מאחר והנסיגה חושפת את כותרת השן ונראית לעין, והן ברמה הבריאותית, ובמקרים קיצוניים, הנסיגה עשויה להוביל לנשירתן של שיניים. 

כיצד ניתן להבחין בנסיגת חניכיים?

כאשר היא מצויה בשלביה הראשונים, לא תמיד ניתן להבחין בנסיגת שיניים בקלות, משום שבניגוד לחור בשן, למשל, בדרך כלל אינה מלווה בכאב. בשלבים מתקדמים יותר, הנסיגה כבר נראית לעין וייתכן והמטופל יחוש רגישות יתרה לחום ולקור.

כיצד ניתן למנוע נסיגת חניכיים?

ניתן להקטין את הסיכוי לנסיגת חניכיים במספר דרכים:

  • יש להקפיד על ביקור אצל שיננית הרצליה במרפאת בינת השן מדי חצי שנה לשם הסרת אבנית.
  • כמו כן, יש לבקר מדי חצי שנה אצל רופא השיניים, בין היתר על מנת לאתר מחלת חניכיים בשלביה ההתחלתיים ולטפל בה, בטרם תחריף ותביא לנסיגת חניכיים.
  • יש להקפיד על היגיינת הפה, כמובן, אך לעשות זאת באופן שאינו גורם נזק לחניכיים. חשוב לצחצח במברשת שיניים איכותית, בעלת סיבים שאינם קשים מדי, ולעשות זאת במתינות. מספיק לצחצח היטב פעמיים ביום, ואין צורך לצחצח בחוזקה. צחצוח תכוף מדי, הנעשה תוך הפעלת כוח, עלול לגרום נזק.
  • יש להימנע מהכנסת עצמים זרים לחלל הפה, כמו כרסום קצה של עט או עפרון ואפילו כסיסת ציפורניים.
  • כמו כן, רצוי להימנע מעישון סיגריות, משלל סיבות, וביניהן גם השאיפה להימנע מנסיגת חניכיים.

בינת השן המלצות

טיפול בנסיגת חניכיים

הטיפול בנסיגת חניכיים נעשה בהתחשב בחומרת הנסיגה ולאחר אבחון של רופא מומחה.

הטיפול בנסיגת חניכיים קלה

בדומה לכל טיפול רפואי, הטיפול בנסיגת חניכיים פשוט ומהיר יותר אם הבעיה מאובחנת בשלב התחלתי ומוקדם. במקרה זה, ייתכן ויספיק שילוב של טיפול אנטיביוטי עם ניקוי אבנית עמוק, שבמהלכו תוסר האבנית מכיס החניכיים. בניגוד להסרת אבנית הנעשית פעמיים בשנה כדבר שבשגרה, טיפול זה לא ייעשה ע"י שיננית, כי אם ע"י רופא מומחה. טיפול זה נקרא גרידת חניכיים או הקצעת שורשים.

הטיפול בנסיגת חניכיים במצב מתקדם – השתלות חניכיים

כאשר נסיגת החניכיים אינה בשלביה הראשוניים, יש צורך בהליך כירורגי של השתלת חניכיים (במרפאה זמין עבורכם מומחה חניכיים ד"ר שי פרנקנטל שישמח לסייע בשיקום החניכיים). הדרך השכיחה ביותר לטיפול בנסיגת חניכיים במצב מתקדם היא שימוש בשתל עצמי. בטיפול זה, הרופא מסיר רקמת חניכיים מאזור החיך של המטופל ומשתיל אותה באזור הפגוע. זהו טיפול פשוט וקצר יחסית, אך בצדו גם חסרון – בתקופה שלאחר הטיפול, החיך נותר רגיש מאוד, בשל הפצע שנוצר בו בעקבות הסרתה של רקמת החניכיים. על כן, קיימת דרך טיפול נוספת, העושה שימוש בשתל חיצוני, שלא נלקח מן החיך של המטופל עצמו. כמו כן, ניתן לעשות שימוש בחומר הנקרא אלודרם.

בטרם תיעשה השתלת החניכיים, יבחן הרופא המומחה את מצב החניכיים ואת חלל הפה כולו, על מנת לבחור בדרך הטיפול המתאימה ביותר.

טיפול טבעי בנסיגת חניכיים

קיימות דרכים טבעיות לטיפול בדלקת חניכיים, הניתנות לשימוש לאחר בדיקה עם רופא והתייעצות עמו, כל עוד נסיגת החניכיים אינה מצריכה השתלת חניכיים:

  • נטילת ויטמינים ותוספי מזון. חשוב להתייעץ עם הרופא בנוגע לכל נטילה של תוספי מזון וויטמינים בטרם השימוש.
  • שטיפת חלל הפה בחליטות העשויות מצמחים בעלי תכונות אנטי-דלקתיות, כמו מרווה ושמן עת התה.
  • שימוש במשחות ובתרסיסים טבעיים.

יש לזכור כי תיתכן תגובה אלרגית לאחד או יותר מן הצמחים והתכשירים הטבעיים המסייעים בטיפול בנסיגת חניכיים, ועל כן מומלץ לעשות בהם שימוש רק לאחר התייעצות עם רופא המשפחה, ולא רק עם רופא השיניים.

מרפאת שיניים בהרצליה בינת השן מתמחה בטיפול ומניעה של מחלות חניכיים

צרו קשר לקביעת פגישת ייעוץ ובניית תכנית טיפול 077-7296029

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

 

Call Now Button