טיפול שורש – כך תימנעו מהכאב

על אך שצמד המילים 'טיפול שורש' נשמע מעט מעורר חשש ונושא עמו אסוציאציה של כאב, מדובר בהליך שגרתי ונפוץ למדי, שבמרבית המקרים אינו כואב ומלווה לכל היותר באי נעימות קלה. יחד עם זאת, ישנם מטופלים בעלי סף כאב נמוך ורגישות יתרה, הנרתעים מטיפולי שיניים באופן כללי ומטיפול שורש בפרט. אנו שמחים לבשר להם, ואם אתם נמנים עליהם, גם לכם, כי יש שלל שיטות הן להפחתת הכאב והן להרגעה מפני החשש או הלחץ שמעורר הטיפול. לנו במרפאת 'בינת השן' אכפת לא רק מבריאותכם, כי אם גם מתחושתכם במהלך הטיפול ולאחריו.

שיטות להפחתת הכאב שעשוי להתלוות לטיפול שורש

הרדמה מקומית

ראשית, טיפולי שורש נעשים תחת הרדמה מקומית, כך שגם אם אתם רגישים לכאב באופן מיוחד, ההרדמה תעמעם את תחושת הכאב ותפחית אותה באופן משמעותי. עצם כך שההרדמה הנהוגה במקרים מעין אלו הינה מקומית בלבד, ממחיש את רמת הכאב הנמוכה המתלווה לטיפול.

משככי כאבים

במידה ואינכם מסתפקים בהרדמה מקומית ומעוניינים לנקוט בצעד נוסף על מנת להפחית את אי הנעימות הכרוכה בטיפול, תוכלו ליטול משככי כאבים לפני הטיפול וגם לאחריו, למקרה של כאבים אחרי טיפול שורש. חשוב מאוד ליטול את משככי הכאבים בהתאם להוראות השימוש בלבד ולא לחרוג מן המינון המצוין בהן.  

שיטות להפחתת הלחץ והחשש מפני הטיפול

חשש או לחץ מפני טיפול שיניים הינו תופעה מוכרת, שזכתה לשם בספרות הרפואית – חרדה דנטאלית, או דנטופוביה. הסובלים מחרדה דנטאלית נוטים להימנע מטיפולי שיניים ולדחות אותם ככל הניתן, ובכך מאפשרים לבעיה להחמיר. על כן, חשוב להתמודד עם החרדה.

שימוש בגז צחוק

באפשרותו של רופא השיניים להציע לכם שימוש בגז צחוק, המפיג את תחושת החרדה תוך דקות ספורות ונוסך במטופל שלווה ורוגע למשך הטיפול. לשימוש בגז הצחוק מספר יתרונות  – הוא אינו נשאר בגוף, אלא מתנדף ממנו במהירות, ובשימוש נכון ומבוקר ע"י רופא שיניים שהוכשר לכך, אינו נושא עמו תופעות לוואי.

שימוש בדמיון מודרך

דרך נוספת להפגת המתח הנלווה לטיפול השורש, היא שימוש בדמיון מודרך. הדמיון המודרך עשוי לחולל פלאים בתחושתכם ולסייע לכם להיות רגועים יותר במהלך הטיפול.

הרגישו בנוח להתייעץ עם צוות הרופאים שלנו בנוגע לשיטה המתאימה ביותר עבורכם להפחתת אי הנעימות הכרוכה בביצוע טיפול שורש.

הדרך הטובה ביותר להימנע מכאב במהלך טיפול שורש – להימנע מהצורך בטיפול

הדרך הטובה ביותר בה תוכלו להימנע מהכאב הנלווה לעיתים לטיפול שורש, היא לנקוט במספר צעדים שיסייעו לכם לשמור על בריאות הפה ולהימנע מן הצורך בטיפול. אלו הם כמה מן הצעדים הבסיסיים והפשוטים ליישום, שמומלץ לכל אחד לנקוט בהם ולהקפיד עליהם:

  • הקפידו על שגרה יומיומית של שמירה על היגיינת הפה – צחצחו שיניים מדי בוקר וערב והשתמשו במי פה ובחוט דנטאלי.
  • בקרו מדי חצי שנה אצל השיננית, לשם הסרת אבנית.
  • כמו כן, בקרו מדי חצי שנה אצל רופא השיניים, לשם בדיקה של חלל הפה וזיהוי דלקת חניכיים ועששת, במידה והתפתחו. גילוי מוקדם של הבעיה יאפשר לכם להסתפק בטיפול פשוט יותר, שאינו מלווה בכאב או מעורר חשש, כמו אנטיביוטיקה במקרה של דלקת חניכיים, או סתימה במקרה של עששת.
  • בכל מקרה של חשש לדלקת – חניכיים נפוחים ואדומים, דימום בעת הצחצוח או כאב, בקרו אצל רופא השיניים בהקדם האפשרי.

הפחתת כאב וחרדה בעת טיפול שיניים אצל ילדים

ילדים רבים נוטים לחשוש מטיפולי שורש, בעיקר בשל החשש בו מדברים עליהם המבוגרים סביבם. הם רגילים לשמוע כי 'טיפול שורש כואב'. הצעד החשוב ביותר שעליכם לעשות על מנת להפחית את רמת החרדה של ילדיכם מפני טיפולי שורש בפרט וטיפולי שיניים בכלל, הוא להפסיק לשדר להם חשש בנושא. בנוסף, תוכלו להיעזר בגז צחוק ובדמיון מודרך כאמצעים להפחתת החרדה.

לצד ההרדמה המקומית, תוכלו לאפשר גם להם ליטול משככי כאבים, כמובן בהתאם להוראות ובמינון המתאים לגילם ולמשקלם. צוות מרפאת שיניים 'בינת השן' ישמח לתדרך אתכם בנוגע להפחתת כאב וחרדה בקרב ילדיכם בעת טיפול שיניים.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button