שיניים שקופות בקצוות – למה זה קורה והאם יש איך לטפל?

השיניים שלנו כשהן בריאות, מעצם הגדרתן, הן לבנות ונטולות פגמים לכל אורכן ורוחבן. כל שינוי בגוון שלהן או הופעת כתמים עליהן מחייב התייעצות עם רופא השיניים המטפל בכם.

אבל, ישנם לא מעט מקרים בהם, השינוי אינו קיצוני כל כך, ולכן, לכאורה, אין לכם סיבה לדאוג ולקבוע תור לבדיקה. אולם, בחלק מהמקרים הללו (למשל, שיניים שקופות), למרות השינוי המינורי, בהחלט יש מקום לדאגה (ולבדיקה של רופא שיניים). אם כבר הזכרנו את השיניים השקופות בקצותיהן, הבה נכיר מעט את התופעה ואת הסיבות לה.

שיניים שקופות בקצוות – מהם הגורמים להן?

השיניים שלנו, מעצם תפקידן, משמשות אותנו בחיי היומיום שלנו לאכילה, פעולה פשוטה וטבעית לגמרי, אבל חושפת אותן ללא מעט חומרים ותהליכים העלולים, אם לא נתייחס לכך בתשומת לב, בשלב זה או אחר, להזיק להן.

את הגורמים העיקריים להיווצרותן של שיניים שקופות ניתן לחלק לשני סוגים – הסיבות המכאניות והסיבות הכימיות.

תחת הסיבות המכאניות להיווצרותן של שיניים שקופות בקצותיהן ניתן למנות את כל הגורמים שיוצרים שחיקה מכאנית פיזית לקצות השיניים – אכילתם של סוגי מזון קשים, שימוש בשיניים לצורך קריעת שקיות או פתיחת קשרים בשרוכים, שימוש במברשת שיניים קשה מידי וכן הלאה. פעולות כאלו שוחקות, פיזית, את קצות השיניים (בעיקר השיניים הקדמיות החותכות), והופכות את להב השן (הקצה החד שלה) לדק יותר ושקוף.

את מרבית הסיבות הכימיות המשפיעות על השיניים והופכות את קצותיהן לשקופות, ניתן לאגד תחת חומר מסוג אחד – חומצה. החומצה יכולה להגיע ממקור פנימי (כדוגמת חומציותם של מיצי הקיבה המפרקים בגופינו את המזון) או ממקור חיצוני (כמיצי פירות שונים, שימוש בתרופות סבתא כמו מיץ לימון וסודה לשתיה לצורך הלבנת השיניים וכד'). שחיקת השיניים באופן זה נקראת שחיקה חומצית, וניתן לפגוש אותה אצל לא מעט גברים, נשים וילדים, אצל כל אחד מהם – מסיבות שונות.

משכך, יש, בראש ובראשונה, לאבחן את הגורם לשחיקת קצות השיניים, ולטפל בכך בהתאם למקרה הספציפי.

כיצד מטפלים?

כאשר הגורמים לשחיקת להבי השן הם מנהגים גרועים (כדוגמת השימוש בשיניים לפתיחת שרוכים או צחצוח בסודה לשתיה ומיץ לימון), בשלב הראשון, טרם ההחלטה על הטיפול הנדרש, יומלץ למטופל לחדול ממנהגו זה. במקרים בהם המדובר בשחיקה חומצית שמקורה בחומציות יתר של הקיבה, יטופל עניין חומציות הקיבה, בראש ובראשונה.

הטיפול הדנטאלי יבוצע באמצעות חומרים התואמים את מצב השן, במקרים הקלים יותר – סתימות המשחררות פלואוריד או לקה ייחודית המצפה אזורי שן שנפגעו מחומצה, ואילו במקרים החמורים יותר – יוצע טיפול משקם, כדוגמת ציפוי השן בקליפת חרסינה דקיקה, למשל.

אתם לא שקופים, וגם לא השיניים שלכם!

לרשות רופאי שיניים בהרצליה בצוות מרפאת השיניים בינת השן עומדים הטכנולוגיות המודרניות ביותר, הציוד המתקדם ביותר, הידע העדכני ביותר, וכמובן – ניסיונם רב השנים בפתרון בעיותיהם הדנטאליות של אלפי מטופלים.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button