כתמים שחורים בשיניים – ממה הם נובעים ואיך מעלימים אותם?

כמובן שכל אחד מאיתנו היה רוצה שיניים צחות כשלג, גם בגיל המבוגר יותר. אולם, ככל שאנחנו הולכים ומתבגרים, הסיכוי לכך הולך וקטן. הופעתם של כתמים שחורים בשיניים, כמו גם כתמים חומים ואף לבנים, הוא עניין שצריך לתת עליו את הדעת, לשים אליו לב, לעקוב אחריו ולא להזניחו.

נכון, לא מעט פעמים, כשאנחנו נתקלים בתופעה חדשה ובלתי מוכרת לנו, נעדיף לקחת את הזמן שלנו ולא למהר להגיע אל רופא השיניים, אולם, כאשר המדובר על כתמים שחורים בשיניים, זה המקום שבו לא כדאי להתמהמה, אלא, מוקדם ככל האפשר, לקבוע תור לבדיקה אצל אחד מרופאי השיניים בהרצליה במרפאתנו.

מהו מקורם של כתמים שחורים בשיניים?

בדומה להופעתם של הכתמים הלבנים בשיניים, גם להופעת כתמים שחורים עשויות לא מעט סיבות, אולם, נקדים ונאמר, כי גם אם לא תמיד הופעתם של הכתמים הכהים על השיניים פירושה עששת במצב מתקדם, יחד עם זאת, הופעתו של כל כתם, בהיר או כהה ,צריכה להיבדק על ידי רופא השיניים ולהיות מטופלת, בהתאם לטיפול הנגזר מנסיבות היווצרותו.

את העששת (חורי עששת בשיניים) כולנו כבר מזהים עם הופעתם של הכתמים (לבנים, חומים או שחורים) בשיניים, אבל, בעוד שכתמים לבנים עשויים להעיד על תחילת התפתחותה, הכתמים הכהים יותר מהווים עדות לכך כי העששת התקדמה לעומק השן ועברה את ציפוי האמייל שלה. סיבה נוספת, לא פחות נפוצה מהעששת, היא השתקפות הדנטין. דנטין (שכבת החומר המצויה מתחת לציפוי האמייל) כהה יותר מהאמייל, ולכן, שבר או סדק באמייל (או, אפילו שחיקתו מסיבות מסוימות), עשויים להופעת הדנטין שבשן בדמות כתם כהה. תופעה נוספת נפוצה היא אבן השן (אבנית), אשר בהצטברותה, היא מתקשה על השיניים וסופחת פיגמנטים שונים (בעיקר כהים) מהמזון ומהמשקאות שאותם אנחנו צורכים. הסיבה האחרונה הנפוצה להיווצרותם של כתמים שחורים בשיניים היא נטילתן של תרופות מסוימות בגיל צעיר, או, לחילופין, אפילו נטילתן על ידי האם בעת ההיריון. במקרים כאלה, התרופות הנלקחות תשפענה על נבט השן בעת התפתחותו ותקננה לו גוון כהה, יחסית לשיניים בריאות.

הסרת כתמים שחורים בשיניים – כיצד מטפלים בשיניים מוכתמות?

לאחר שהבנו כי להשחרת השיניים קיימות לא מעט סיבות אפשריות, הבה ונתמקד בדרכים להתמודד עם התופעה. נקדים ונדגיש שוב – לא משנה מהי הסיבה, כתמי על השיניים הם עניין לטיפול רופא השיניים, ולכן, ניסיונות לטפל בהם בעצמכם באמצעים ביתיים (סודה לשתייה, חומץ, מלח לימון וחומרים נוספים) עלולים, לא רק שלא לפתור את הבעיה, אלא אף להחמיר אותה. מצד שני, רפואת השיניים של ימינו מציידת את מרפאות השיניים בשיטות טיפול ובכלים נהדרים המחוללים נפלאות למראה השיניים ולהלבנת החיוך (כדוגמת ערכות הלבנת שיניים, הדבקת כיסויי שן וכד'), שמסוגלים לשפר את מראן ומצבן של שיניים גם במקרים חמורים מאד.

בינת השן – מחזירים את החיוך לפניכם!

אנשי המקצוע שלנו במרפאת שיניים בינת השן מצוידים במיטב הטכנולוגיות והציוד החדישים ביותר, על מנת להשיב לשיניכם את מראן הבריא והצחור – השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button