רווח בשיניים: גורמים ודרכי טיפול לסגירת הרווח

סגירת רווח בשיניים – פעולה חיונית או לא?

ובכן, זה תלוי את מי תשאלו את השאלה הזו (וכמובן, בסיבה להיווצרותו של הרווח) – רווח בין השיניים הקדמיות נחשב, בתרבות האפריקאית, כסממן חינני (למשל, כמו גומות חן בתרבות המערבית), אבל, בגרסת "היופי הנשי", כפי שרואות אותו התרבות האירופאית והתרבות האמריקאית, הוא נתפש דווקא כפגם. יחד עם זאת, בשנים האחרונות, אנחנו פוגשים יותר ויותר סלבס (ביניהם, גם דוגמניות ושחקניות, כדוגמת ונסה פאראדי ואשלי סמית'), שהחליטו לוותר על סגירת רווח בשיניים והפכו אותו, במידה רבה, למאפיין חיצוני המאפיין אותם. מאידך, תעשיית יישור השיניים וסגירת הרווחים מגלגלת בכל שנה מיליוני דולרים בכל רחבי העולם, כך שסביר להניח כי אם יש לכם רווח בין השיניים הקדמיות ואינכם מתכוונים להיות לורן האטון או לארה סטון הבאה, תבחרו לסגור אותו באמצעות הטיפול הדנטאלי המתאים.

מדוע, בעצם, נוצרים הרווחים שבין השיניים?

ישנן לא מעט סיבות להיווצרות הרווח שבין השיניים (המכונה "דיאסטמה" בשפתם המקצועית של רופאי השיניים), ולעיתים, יותר מסיבה אחת תיחשב כאחראית למצבו של המטופל. אחת מהסיבות העיקריות לרווח זה מקורה בגודל של השיניים יחסית למקום המוקצה להן בלסת, דבר שהוא עניין גנטי. סיבה נוספת להיווצרות רווחים בין השיניים עלולה להיות נעוצה בחוסר של שן ספציפית, או שן הנחשבת כקטנה ממה שהיא אמורה להיות, וגם הרגלים שונים כדוגמת דחיפת הלשון לצידן האחורי של השיניים או מציצת האצבע עלולים לתרום לבליטתן של שיניים מסוימות וכתוצאה מכך – ליצירת רווח.

סוג נוסף של סיבות שיוליד את הצורך בטיפול סגירת רווח בשיניים יהיו המקרים בהם קיימת מחלת חניכיים ונוצרת פגיעה בעצם הלסת (שתפקידה, כידוע, לתמוך בשיניים ו"להחזיקן" במקומן). במקרים כאלה, השיניים תהפוכנה מנייחות לניידות, תידחפנה כלפי החוץ והרווחים יפערו ביניהן.

האם ניתן לטפל ברווח בשיניים, וכיצד?

וכאן, כאמור, תישאל השאלה – האם בכלל צריך לטפל ברווח בין השיניים?
כאשר המדובר, בבירור, במצב שמקורו בבעיה רפואית (כדוגמת אותה מחלת החניכיים שהזכרנו קודם), או, אפילו בהרגל בעייתי הגורם לרווח (לדוגמה – מציצת האצבע), ברור כי כדאי ואפילו מומלץ לטפל בבעיה הגורמת לרווח, לפני (או במקביל) לטיפול ברווח. במקרים אחרים, סגירת רווח בשיניים תהיה תלויה בהעדפותיו של המטופל ובהגדרותיו האישיות הספציפיות ליופי ואסתטיקה.

סגירת רווח בשיניים – גישות טיפול בהתאם לאופי המקרה

השיטה הקלאסית לסגירת רווח בשיניים היא האורתודנטיה – יישור השיניים. כיום, בניגוד לעבר, האורתודנטיה אינה נחלתם הבלעדית של ילדים ובני נוער, ובשל התפתחות הטכנולוגיות הדנטאליות השונות, כל אדם, בכל גיל, יכול ליהנות מיתרונות סגירת רווח בשיניים בקשתיות שקופות או מיישור שיניים פנימי ובלתי נראה.
שיטה נוספת לתיקון לסגירת הרווחים היא השימוש בקומפוזיטים, לצורך הוספת "נפח" לשן קיימת, כלומר, תוספת לשינוי צורת השן. דרך זו, לרוב, תינקט במקרה של רווחים שהם תוצאה משיניים הקטנות יחסית ללסת.
בחלק מהמקרים, בהתאם לצורך, תשולבנה שתי השיטות. ראשית, יבוצע יישור השיניים, ולאחריו, הטיפול בחומרים המורכבים לסגירת רווחים שנותרו.

מרפאת בינת השן לצידכם – בכל תהליך דנטאלי שתצטרכו!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button