סדים דנטאליים – סוגים, שימושים ומטרות

סדים דנטאליים, על אף הקונוטציה שלהם לרפואת השיניים, עשויים לשמש אותנו ללא מעט מטרות, ביניהן, אף מטרות שאינן קשורות ישירות לבריאותן של השיניים, כדוגמת סיוע במצבים של נחירה מוגברת, או, אפילו במצבים של דום נשימה בעת השינה.

אולם, מאחר ובבריאות השיניים אנחנו עוסקים כאן, הפרעות תפקודיות שונות במערכת הלעיסה, שחיקת השיניים בשל חריקתן (בלילה או ביום) וההגנה על השיניים בעת פעילויות ספורטיביות הכרוכות בסיכון בפגיעה בהן. כתוצאה מכך, קיימים מספר סוגים סדים דנטאליים טיפוליים, והשימוש בהם מתבצע בהתאם למטרות שאותן רוצים המטופל והרופא המטפל בו להשיג. ביניהם, בולטים סוגי הסדים הטיפוליים, שנחשבים לנפוצים ביותר בשימוש – סד לילה מרפה לסתות, סד לילה המיועד לטיפול ולשיפור קשיי נשימה וסד הגנה – המיועד להגנה על שיניהם של ילדים, בני נוער ומבוגרים העוסקים בספורט.

סד לילה מרפה לסתות

סד לילה מסוג זה מכונה גם "סד מייצב" או "מרפה שרירים" משום שזהו ייעודו – להרפות כאבים שמקורם בשרירים. סד זה נפוץ ביותר בעת הטיפול בהפרעותיה התפקודיות של מערכת הלעיסה. לרוב, הוא יותאם ללסתו העליונה של המטופל, אם כי, במקרים מסוימים, ניתן להתאימו גם ללסת תחתונה. סוג סד זה מומלץ להקלת מצבים של חריקת שיניים המתרחשת בלילה (בין אם בשל מצבי מתח ולחץ ובין אם בשל הרגל קלוקל) ובעת כאבים במפרק הלסת ו / או בשרירים המפעילים את פעולת הלעיסה. הסד עשוי להיות יצוק מחומר קשיח או מחומר רך, והתאמתו מבוצעת אישית למטופל על ידי הרופא המטפל בו.

סד לילה המיועד להקלה על קשיי נשימה

קבוצת מטופלים נוספת הנזקקת לשימוש בסד לילה, היא המטופלים הסובלים מהפרעות שונות בדרכי הנשימה בעת השינה – אף סתום, נחירות ואף דום נשימה בשינה (הפסקות נשימה בתדירות שעלולה להגיע גם עד ל-80 פעמים במהלך שנת לילה אחת בודדת!). אנשים הסובלים מהפרעות שינה אינם זוכים לקבל את שנת הלילה שלה הם זקוקים, ובשל עייפות זו, הם נוטים להירדמות במהלך היום, במקרים מסוימים – אף בעת הנהיגה. ישנם מספר סוגים שונים של סדי לילה המיועדים למטרה זו, אבל העיקרון בכולם הוא זהה – פתיחת דרכי הנשימה באזור הלוע ובסיס הלשון ושמירתן פתוחות בכל זמן הרכבת הסד (כלומר, לאורך כל שנת הלילה של המטופל).

סד הגנה על השיניים

סדי הגנה המיועדים להגנה על שיניהם של ילדים, בני נוער ומבוגרים, שחשיבותם רבה במיוחד עבור העוסקים בפעילויות ספורטיביות שונות, גם כאלו, אשר, לכאורה, אינם חושפות את המתאמן לסיכון בחבלת פנים. בניגוד לפעילויות אינטנסיביות מובהקות (כדוגמת אגרוף, כדורסל או כדורגל) גם פעילויות "מתונות" יותר (כרכיבה על אופניים או גלישה על סקייטבורד) עלולות להסתיים בנפילה ובפגיעה בשיניים הקדמיות. הדבר אף מסוכן עוד יותר, כאשר המדובר בילדים צעירים (בגילאים 6-10) ששיניהם הקדמיות התחלפו משיני חלב לשיניים קבועות, והן עדיין בולטות מעט, ולכן, חשופות יותר לפגיעה בעת נפילה. הסד, העשוי מחומר פלסטי קשיח (אבל גמיש) מולבש על השיניים לפני תחילת העיסוק בפעילות הספורטיבית ונשאר בפיו של המתאמן במהלכה.

זקוקים לסד דנטאלי? בינת השן היא המקום הנכון עבורכם, אנשי המקצוע של מרפאת שיניים בהרצליה בינת השן עומדים לרשותכם בכל שאלה, סוגיה או התייעצות הנוגעת לבריאות השיניים ולטיפולי אסתטיקה בהן! 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button