שאלות ותשובות

יש לכם שאלה? למומחים של מרפאת שיניים "בינת השן" יש תשובה!

לפניכם שאלות מרכזיות שרבים מהמטופלים של המרפאה שואלים אותנו, ואנו כאן במטרה לספק פתרונות ולהסיר חששות 🙂

יש לכם שאלה ואין עליה כאן תשובה? זה זמן מצוין ליצור קשר עם המרפאה!

לילד שלי התחילו לנשור שיני החלב, האם זה הזמן להגיע לרופא השיניים?

נשירת שיני החלב בהחלט מסמלת שזה הזמן להפגיש את הילדים עם רופא השיניים וללמד אותם עד כמה חשוב להגיע לטיפולים ולביקורת אצל רופא השיניים. אם לא עשיתם זאת עד כה, מומלץ להביא את הילדים להכיר את מרפאת השיניים, את הרופא המטפל ואת השיננית בהרצליה. אלו יוכלו להדריך את הילד כיצד לשמור על הגיינת הפה ולצחצח את השיניים.

רופא השיניים יסקור את התפתחות השיניים ויבדוק כי הן נושרות וצומחות במבנה תקין. אנחנו ממליצים להגיע עם הילדים עוד לפני נשירת שיני החלב.

האם ניתן לבצע טיפולי חניכיים בהריון?

נשים רבות תוהות האם לפנות למרפאת השיניים במהלך ההריון, כאשר הן סובלות מאי נוחות במהלך חודשי ההריון בגלל דלקת חניכיים או בעיית חניכיים אחרת. למעשה, ניתן בהחלט לפנות לרופא השיניים ולהקל על המצב. רופא השיניים יכול לסייע בניקוי הפלאק המצטבר בחניכיים ובכך להקל על הכאבים. 

השינוי ההורמונלי בגוף יוצר רגישות יתר ובעיות חניכיים מהותיות, שלעיתים יכולות להוביל לזיהומים ולבעיות חמורות. מסיבה זו לא כדאי לוותר על התור אצל רופא השיניים. במידה ואת סובלת מכאבים חשוב לפנות לרופא השיניים שיטפל בבעיה באמצעות תרופות המותרות לשימוש במהלך הריון וטיפולים עדינים שאינם פוגעים במהלך ההריון התקין. 

האם יש סכנות בהרדמה לפני טיפול שיניים?

לפני מרבית טיפולי השיניים אנחנו עורכים תהליך מסוים של הרדמה. לרוב מדובר בהרדמת האזור בלבד על ידי זריקת אלחוש. הזריקה גורמת לחוסר תחושה באזור הפה וכך רופא השיניים יכול לטפל בבעיה בלי שהמטופל יסבול מכאבים וחוסר נוחות במהלך הטיפול. 

מטופלים רבים שואלים אותנו האם יש סכנה מסוימת בשיטת הרדמה זו. התשובה לכך באופן כללי היא לא. הרדמה כללית וזמנית איננה גורמת לבעיות מיוחדות ואיננה מסוכנת. עם זאת, חשוב לבחור במרפאת שיניים מקצועית ומנוסה, שבה עובדים רופאי שיניים ואסיסטנטים שעברו הכשרה בנושא. בנוסף, חשוב לתת לרופא את התמונה הבריאותית המלאה על מנת שישקול האם יש בעיה כלשהי לבצע הרדמה מקומית.

איך מזהים נסיגת חניכיים?

נסיגת חניכיים היא תופעה מוכרת ושכיחה בקרב מבוגרים בכל הגילאים. עם השנים החניכיים נסוגות והשן נחשפת גם באזורים שיוצרים רגישות רבה.

אחד הסימנים הראשונים לנסיגת חניכיים היא רגישות לחום ולקור. כאשר אנחנו שותים משקה קר מאד אנחנו מקבלים תחושה לא נעימה וכך גם כשאנחנו אוכלים או שותים משקה חם. נסיגת חניכיים נראית לעין כאשר השיניים הופכות חשופות יותר והחיוך משתנה. לבסוף, נסיגת חניכיים יכולה ליצור בעיות רפואיות כמו כאבים חזקים או דלקות, דבר שיכול להוביל לניתוח חניכיים

מומלץ לשים לב לסימנים אלו ולהקפיד על ביקורת קבועה של רופא שיניים אחת לכמה חודשים, על מנת לדאוג שנסיגת החניכיים תטופל כבר בשלבים המוקדמים. 

כיצד נבחר בסוג הסתימה לשיניים

טיפולי סתימות בשיניים הם מהטיפולים המוכרים והנפוצים ביותר במרפאה. כיום ניתן לבחור בין מספר סוגי סתימות שמספקות מענה ודואגות לכיסוי החורים בשיניים. בין סוגי הסתימות שאנחנו משתמשים בהן במרפאה תמצאו את הסתימה הלבנה שעשויה מחומר הנקרא קומפוזיט ונחשבת לאסתטית ביותר בגלל צבעה הבהיר שדומה לגוון השן. סתימת מתכן או סתמית אמלגם היא פחות אסתטית אך נחשבת ליציבה מאד, יותר מהסתימה הלבנה. 

כדי להחליט איזה סוג סתימה מתאים למטופל, בוחן הרופא את מצב השיניים וסוקר יחד עם המטופל את הסוגים השונים של הסתימות. לפני כל טיפול נגד חורים בשיניים בודק הרופא את מצב הפה ולעיתים גם עורך צילומי שיניים, זה השלב שבו הוא בונה את תוכנית הטיפולים עבור המטופל ומחליט איזה סוג סתימה יספק את המענה הטוב ביותר. 

מדוע הלבנת שיניים במרפאה עדיפה על הלבנה ביתית?

בתחום רפואת השיניים האסתטית קיימים לא מעט טיפולים ותכשירים ביתיים שמאפשרים לנו להנות משיניים נקיות ולבנות. עם זאת, צריך להכיר את אופן השימוש בהם היטב כדי להגיע לתוצאות איכותיות ולשמור על חיוך מקסים לאורך זמן. 

בעוד ששיטות ההלבנה הביתיות לא תמיד מספקות מענה לטווח הארוך ולעיתים אף נכשלות ביצירת תוצאות משביעות רצון, הלבנת שיניים במרפאה מקצועית היא תהליך רפואי לכל דבר שבתוכו אפשר להנות מחיוך אסתטי ומשיניים לבנות. 

הידע, הניסיון והמקצוענות של רופאי השיניים המתמחים ברפואת שיניים אסתטית מבטיח כי הלבנת שיניים בהרצליה במרפאה תבוצע באמצעות חומרים המתאימים למטופל, בתהליך הדרגתי ובטוח שבסופו לרוב תוצאות טובות המחזיקות מעמד לאורך זמן. 

כיצד טיפולי שיננית מסייעים לשמירה על שיני הילד?

כבר בגיל צעיר אנחנו צריכים ללמד את ילדינו לשמור על השיניים. ביקור קבוע אצל השיננית לא רק תורם לניקוי השן ויוצר ביקורת קבועה על מצב השיניים, אלא גם מחנך את הילדים כיצד לשמור על השיניים. 

במהלך הביקור מדריכה השיננית את הילדים איך לצחצח שיניים נכון, איך להשתמש במשחת השיניים ומדוע חשוב לצחצח את השיניים פעמיים ביום. היא מלמדת את הילדים כיצד לשמור על השיניים לבנות, מסבירה מדוע חשוב להימנע מממתקים ומזיקים אחרים וכמובן – דואגת לנקות את השיניים ולשמור עליהן מפני חיידקים ובעיות אחרות. 

באילו מקרים נבצע עקירה

עקירות מתבצעות מסיבות רבות. לרוב עקירה מתבצעת לאחר בדיקות קפדניות של רופא השיניים ואבחנה שאומרת שלא היה ניתן להציל את השן. למצב זה ניתן להגיע תוך התפתחות של דלקת, לאחר טיפול שורש, בגלל חורים בשיניים וסיבות רבות אחרות. 

במקרים מסוימים בוחרים רופאי השיניים לבצע עקירה כאשר השיניים אינן גדלות בצורה טבעית, למשל שן על שן או צמיחה עקומה של השיניים. במקרים אלו יחליט הרופא לבצע עקירה כדי לסדר את מבנה השיניים ולהקל במקרים רבים על המטופל. לאחר העקירה ידאג רופא השיניים להתחיל תהליך של שיקום הפה, במהלכו יושתלו שתלים או כתרים, בהתאם לצורך. 

האם קיימים סיכונים בטיפולי השתלת שיניים?

השתלת שיניים, בדומה לטיפולי שיקום כירורגיים אחרים, יכולה להוביל לסיכונים שונים. עם זאת, הסיכונים והסיבוכים בניתוח כיום מעטים באופן משמעותי בהשוואה לטיפול שיקום בעבר. בין הסיכונים שיכולים ללוות את טיפולי השתלת השיניים ניתן למנות זיהומים ונפיחויות. הנפיחות תחלוף בדרך כלל במהלך הימים הראשונים לאחר ההשתלה בעוד שטיפול בזיהום ילווה באנטיביוטיקה ומעקב של הרופא המטפל. 

סיכונים נוספים שיכולים ללוות את תהליך השתלת השיניים הם רגישות ברקמה, פגיעה בעצם, פגיעה בעצבים ושינוי צבע החניכיים. סיכונים אלו מצטמצמים בזכות ליווי נכון של רופא שיניים כירורג מומחה ובקרה קבועה על כל התהליכים שכרוכים בטיפול עצמו. 

 

 

 

 

כמה זמן נמשכת השפעת גז הצחוק?

גז הצחוק ניתן לשימוש לפרקי זמן קצרים יחסית והוא משפיע בהתאם לרמת ההרגעה המוצעת על ידי המכשיר. בדרך כלל יחל הטיפול בשימוש בגז הצחוק, שמשפיע תוך זמן קצר מאד. כיום ניתן להשתמש בתערובות גז צחוק אשר מחזיקות מעמד זמן רב ולכן אינן דורשות שימוש חוזר במהלך הטיפול כולו בגז הצחוק. 

לפני כל טיפול מומלץ לפנות לרופא המטפל ולקבל הדרכה כיצד פועל גז הצחוק, כמה זמן הוא אמור להחזיק מעמד, מהי רמת הדחיסות של הגז ורמת החנקן בו. בנוסף, חשוב לדעת שגז הצחוק אינו משפיע על כולם באותה הדרך וישנם אנשים שאינם יכולים להשתמש בו להקלה על החרדה והמתח במהלך טיפול השיניים, שכן אינו משפיע עליהם. 

 

 

כיצד מטפלים בחרדה דנטלית?

חרדה דנטלית היא בעיה שמלווה לא מעט מטופלים שלנו. ברוב המקרים היא גורמת להם לפקפק ברצון לטפל בשיניים ובצורך לעשות זאת בזמן הנכון ואצל הרופא הנכון. כדי לעזור למטופלינו להנות מטיפולי שיניים נטולי חרדה אנחנו מציעים מספר טכניקות לטיפול בחרדה דנטלית. 

במהלך הטיפול במרפאה אנחנו משתמשים בטכניקות כמו דמיון מודרך, מסייעים תוך שימוש בגז צחוק המקל על החרדה ובמקרים מסוימים נעזרים גם בהרדמה כללית, בהתאם לצורך ולחומרת המצב. אתם מוזמנים לקרוא עוד על טיפולי חרדה דנטלית במאמר זה

מהי תוכנית טיפולים אישית במרפאת בינת השן?

תוכנית טיפולים אישית נקבעת למטופל לאחר בדיקה אצל רופא השיניים ולעיתים גם אצל רופא מומחה. לאחר שבחנו את כל הבעיות שקיימות בפה ובלסת והחלטנו מהם הטיפולים שחשוב לעשות, אנחנו עורכים רשימה של כל הטיפולים ובונים תוכנית אישית על פי זמנים מסודרים ולאורך תקופה. 

בסוף התקופה נהנה המטופל משיקום מוחלט של הפה, לפי הצורך והרצון האישי. בתוכנית הטיפולים שלנו נכללים טיפולים כמו סתימות, טיפולי שורש ויישור שיניים לצד טיפולי שיקום כמו השתלות שיניים, עקירות וכתרים. 

 

מהם הסימנים לזיהוי חורים בשיניים?

חורים בשיניים יכולים להיות קטנים ולגרום לנו להרגיש שהם זניחים ואין צורך להתייחס אליהם. למעשה כדאי לזהות את הסימנים לקיום חורים בשיניים ולהגיע למרפאת השיניים לטפל בנושא, כך יהיה ניתן למנוע סיבוכים ולהנות מטיפול מהיר בבעיה. 

חורים בשן באים לידי ביטוי בכאבים קלים, בדימום קל, בתחושת אי נוחות במעבר ממאכל קר למאכל חם, רגישות ואי נוחות בפה. בשלבים מתקדמים יותר הם יכולים לבוא לידי ביטוי גם בדימום חניכיים ובכאבים חזקים. מצב זה רומז בדרך כלל שלצד החורים בשיניים אנחנו סובלים גם מעששת. 

מומלץ להגיע לרופא לביקורת בכל חצי שנה שבמהלכה יבדוק הרופא האם קיימים חורים בשיניים. 

באיזו תדירות כדאי להגיע לביקורת אצל רופא שיניים?

רבים חושבים שביקור אצל רופא השיניים שמור רק למקרי חירום, בהם יש כבר צורך בטיפול מהותי. חשוב מאד להימנע מהמצבים בהם הטיפול הוא טיפול חירום ולהגיע לביקורות קבועות במרפאה. התדירות המומלצת היא ביקורת בכל חצי שנה. 

בנוסף, מומלץ להגיע לטיפולי שיננית קבועים מדי כמה חודשים, לפי הנחיות השיננית ולפי הצורך. השילוב בין ביקורת אצל רופא השיניים וטיפולי שיננית קבועים יכולים לחסוך לא מעט בעיות בהמשך הדרך. 

אצל ילדים כדאי להקפיד על ביקורת בכל חצי שנה, כבר מגיל צעיר בו בוקעות השיניים הראשונות. חשוב לדעת שאין צורך לחכות עד נשירת שיני החלב וצמיחת שיניים קבועות כדי להתחיל בביקורת קבועה אצל הרופא. הביקורת נחוצה גם בגילאים קטנים כדי לאבחן ולעלות על בעיות שעלולות להחמיר בהמשך. 

מתי נצטרך ניתוח חניכיים?

ניתוח חניכיים מומלץ במצב שבו אזור הפה והלסת סובל מדלקת חמורה. המטופל יראה סימנים לדלקת חניכיים ביניהם דימום בזמן צחצוח, ריח רע מהפה, חניכיים נפוחות, אדומות ומגורות או הפרשות מאזור החניכיים.

ניתוח חניכיים יבוצע גם במקרים בהם יש נסיגת חניכיים מוגזמת. אז התהליך יתחיל מהשתלת עצם שתסייע לנו לפתור את הבעיה ולשתול מאוחר יותר שיניים חדשות במקומות הנדרשים. ניתוחי חניכיים נוספים מבוצעים עקב זיהומים חמורים באזור החניכיים.

ההחלטה מתי לבצע ניתוח חניכיים תלויה ברופא המטפל, לרוב מדובר ברופא שיניים כירורג המומחה להשתלות ולשיקום הפה. הרופא יבדוק את מצב החניכיים, יזהה את הסימנים לדלקת או לזיהום ויחליט על דרך הפעולה ולוח הזמנים לטיפול.

מאיזה גיל כדאי ללכת לשיננית?

הביקור אצל שיננית מומלץ החל מגיל 5-6, כאשר בוקעות שיני הילד הקבועות. בשלב הראשון תדאג השיננית להדריך את הילד כיצד לטפל בצורה נכונה בשיניים.

בהמשך תסייע לו לשמור על השיניים נקיות, תדריך אותו כיצד לצחצח נכון ותנחה אותו כיצד לשמור לאורך זמן על היגיינת הפה.

לאחר המפגש הראשון עם השיננית, כדאי להגיע לטיפולי שיננית בכל חצי שנה להסרת אבנית, ניקוי הפה ובדיקת הגיינת הפה. במידה והילד לא הגיע אל השיננית בגיל בו בוקעות השיניים הראשונות, לא כדאי לוותר על הביקור. בכל גיל מומלץ להגיע לביקורת וניקוי אצל השיננית. 

 

מדוע חשוב להתמיד בטיפולי שיננית?

טיפולי שיננית מסייעים לנו לשמור על שיניים נקיות ועל בריאות הפה ומכאן חשיבותם. בכל יום אנחנו אוכלים ושותים, שאריות אוכל נותרות בפה גם לאחר צחצוח השיניים ומשאירות אותנו עם סכנה לחורים, חיידקים ועששת, מהם יכולים להתפתח נזקים חמורים יותר.

ניקוי אצל השיננית הוא ניקוי מקיף שבמהלכו אנחנו נפטרים מכל שאריות המזון שנותרו בפה, דואגים להסרת הפלאק ומוודאים שהשיניים נקיות ככל הניתן. מכל הסיבות הללו חשוב להתמיד בטיפולי שיננית, להגיע למרפאה באופן קבוע ולא לדחות את הטיפול. ביקור אצל השיננית מתבצע בכל חצי שנה.

מתי כדאי לפנות לטיפול יישור שיניים?

טיפול יישור שיניים מומלץ לילדים ולמבוגרים בכל גיל אשר סובלים משיניים עקומות, מרווחים בשיניים וממראה שאינו אסתטי. כדאי לפנות לרופא שיניים ולעבור בדיקות שיאבחנו האם אתם נמצאים בשלב הטוב ביותר לטיפול יישור שיניים. הפנייה יכולה להיעשות בכל גיל ובכל מצב.

לאחר הפנייה, האורתודנט יבדוק איזה תהליך של יישור שיניים מתאים לגיל הנבדק, למצב הפה ולקבלת התוצאה הטובה ביותר עבורו. הוא יסתמך על בדיקת הפה, על צילומי שיניים ועל הערכות מקצועיות נוספות כדי לקבוע האם זה הזמן לפנות לטיפול.

במקרה של הליך כירורגי, כיצד בוחרים את הרופא המתאים?

במקרה ומתעורר צורך בניתוח, חשוב לבחור ברופא מנוסה ומיומן. בקשו המלצות מבני משפחה ומחברים שביצעו הליך כירורגי דומה, קראו חוות דעת על מספר רופאים ואל תחששו להתייעץ, לשאול ולעשות כל הדרוש על מנת להבטיח כי בריאות הפה שלכם תהיה בידיים הטובות ביותר.

מהו הטיפול בדלקת חניכיים?

סוג הטיפול והיקפו תלויים במצב החניכיים. לעיתים ניתן להסתפק בניקוי קפדני של האזור ובהסרת אבנית, בפעמים אחרות יש צורך בטיפול אנטיביוטי, ובמקרים בהם חלה החמרה במצב החניכיים, ייתכן ויהיה צורך בניקוי עמוק או בניתוח חניכיים, אותו יבצע רופא פריודונט המומחה לחניכיים.

כיצד תזהו דלקת חניכיים?

גלו ערנות והקדישו תשומת לב לכל תופעה מעוררת חשש כמו דימום במהלך הצחצוח, חניכיים נפוחים ובעלי גוון כהה מן הרגיל, כאבי חניכיים או ריח בלתי נעים שמקורו בחלל הפה. זיהיתם אחד מן הסימנים הללו? פנו בהקדם לרופא השיניים שלכם.

איך מטפלים בדלקת חניכיים?

על אף שצמד המילים "דלקת חניכיים" אינו נשמע כה מאיים, חשוב לדעת שדלקת חניכיים שלא תטופל עלולה להחמיר, לגרום לכאבים ולנזקים בחלל הפה, כמו נסיגת חניכיים ובמקרים קיצוניים אף אבדן שיניים, ולהצריך טיפול מורכב וממושך יותר. על כן, יש לאתרה ולטפל בה באופן מידי.

כיצד ניתן למנוע נסיגת חניכיים?

נסיגת חניכיים היא אחת מתופעות הלוואי של מחלות החניכיים, והשלכותיה בלתי נעימות, הן ברמה האסתטית והן ברמה הבריאותית. בניגוד לחור בשן, הגורם בדרך כלל לכאב, נסיגת חניכיים עשויה להופיע ללא כאב, כך שהאדם כלל לא יבחין בה בשלביה הראשוניים.

כיצד ניתן למנוע נסיגת חניכיים?

ניתן להקטין את הסיכוי לנסיגת חניכיים במספר דרכים:

 

  • כמו כן, חשוב מאוד לבקר מדי חצי שנה אצל רופא השיניים, בין היתר על מנת לאתר מחלת חניכיים בשלביה ההתחלתיים ולטפל בה, בטרם תחריף ותתעורר נסיגת חניכיים.

 

  • יש לצחצח במברשת שיניים איכותית, בעלת סיבים שאינם קשים מדי, ולעשות זאת במתינות. מספיק לצחצח היטב פעמיים ביום, ואין צורך לצחצח בחוזקה. צחצוח תכוף מדי, הנעשה תוך הפעלת כוח, עלול לגרום נזק.

 

  • רצוי להימנע מהרגלים של הכנסת עצמים זרים לפה, החל מכרסום קצהו של עט ועד לכסיסת ציפורניים.

 

  • כמו כן, כדאי להימנע מעישון סיגריות – מכל בחינה בריאותית אפשרית, וגם על מנת למנוע נסיגת חניכיים.

זכרו – הקפדה על היגיינת הפה ועל ביקורים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית תחסוך לכם אי נעימות וטיפולים מיותרים.

האם ניתן לחזור לשגרה בתום הטיפול?

אכן, ניתן לתפקד כרגיל, לאכול ולשתות. יחד עם זאת, בימים שלאחר טיפול השורש ייתכנו רגישות או כאב קל בעת הלעיסה. הדבר טבעי ביותר, ובמקרה הצורך ניתן להיעזר במשככי כאבים על מנת להקל על התחושה.

כיצד מתבצע טיפול שורש?

במהלך הטיפול, המתבצע תחת הרדמה מקומית, מסיר רופא השיניים את העששת ואת רקמת המוך הדלקתית ומחטא את האזור על מנת להימנע מזיהום. לאחר מכן, הוא אוטם את השן בחומר מיוחד ומתקין מבנה וכתר, על מנת להגן על השן הן מפני עששת והן מפני שבירה אפשרית, בשל רגישותה.

מהו טיפול שורש?

טיפול שורש הינו הליך הנעשה במטרה לתקן שן שנפגעה, כאשר במרבית המקרים הסיבה לפגיעה היא עששת במצב מתקדם, שחדרה דרך שכבות השן השונות והגיעה עד למוך השן. סיבה נוספת היא שבר בכותרת השן, שבעקבותיו חלה פגיעה במוך השן החשוף. לעיתים, טיפול השורש הוא הצעד האחרון שניתן לנקוט בו לפני עקירת השן.

Call Now Button