נפרדים משיני החלב: מה כדאי לדעת לפני שפיית השיניים מגיעה?

זו אחת התקופות הכי מרגשות בחייו של ילד קטן ותקופה אפילו עוד יותר מיוחדת עבור ההורים, שעושים הכל כדי להפוך את נשירת שיני החלב להרפתקה קסומה – עם פיות השיניים שמתגנבות בלילה ומחביאות מתנה מתוקה תמורת השן שנשרה במהלך היום.

החלטנו להקדיש לנשירת שיני החלב את תשומת הלב הנחוצה ולחלוק אתכם את ההתרגשות, עם כמה דברים שכדאי לדעת על שיני חלב ונשירתן לפני שהשן הראשונה נופלת.

מהן שיני החלב?

שיני החלב הן הסט הראשון של שיניים שבוקעות לרוב מגיל שישה חודשים. אלו שיניים נשירות, יתחילו לנשור בהדרגה בדרך כלל בגיל 5-6. נשירתן הדרגתית ולרוב מסתיימת עד גיל 12-13. למרות שמדובר בשיניים נשירות ולכאורה זמניות, חשוב לשמור על הגיינת הפה ולדאוג לביקורת אצל רופא שיניים לילדים במרפאה בהרצליה החל מגיל 3-4. לעיתים קרובות מתגלה צורך בטיפול כמו סתימות בשיניים בגלל חורים בשיניים.

כמה שיני חלב יש לילדים שלנו?

לכל ילד יש 20 שיני חלב בסך הכל. 10 שיניים בלסת העליונה ו-10 בלסת התחתונה. לכל ילד 4 שיניים חותכות, 2 שיניים טוחנות ו-2 ניבים. השיניים בוקעות בדרך כלל בסדר מסוים, כאשר קודם כל בוקעות החותכות הממוקמות במרכז הלסת ולאחר מכן החותכות הצדדיות.

בהמשך, בדרך כלל לאחר גיל שנה, בוקעות השיניים הטוחנות ולאחריהן הניבים. תהליך בקיעת שיני החלב אצל פעוטות הוא לא פשוט וכרוך לפעמים בכאבים, עליית חום, כאבי בטן ועוד.

מתי נושרות שיני החלב?

שיני החלב מתחילות לנשור בדרך כלל בגילאי 5-6 לפי סדר בקיעת השיניים הקבועות. השיניים הראשונות שנושרות הן לרוב החותכות הקדמיות, בדרך כלל אלו הממוקמות בלסת התחתונה ולאחריהן החותכות הצדדיות. השיניים הקבועות צומחות במקביל לנשירה.

בהמשך נושרות החותכות העליוניות ובוקעות השיניים הקבועות בלסת העליונה. הניבים והשיניים הטוחנות נושרות ובוקעות בגילאים מאוחרים יותר, לרוב בגיל 10-12. בשלב זה מתווספות לשיניים הקיימות שיניים חדשות ומספר השיניים בפה עולה ל-28 שיניים. שיני הבינה ממשיכות לבקוע גם מאוחר יותר, החל מגיל 17, וישנם מקרים בהן הן אינן בוקעות באופן סדיר.

האם כדאי להגיע למרפאת השיניים כששיני החלב מתחילות לנשור?

אנחנו ממליצים בחום להגיע עם הילדים אל רופא שיניים בהרצליה לביקורת כבר בגיל צעיר יותר, כאשר שיני החלב כבר צמחו ונמצאות בפה. זוהי הזדמנות עבור הילדים להכיר את סביבת המרפאה ולהתרגל לתהליך הבדיקה, לרופא השיניים ולרעיון הכללי.

במרפאה הם לומדים על הגיינת הפה, מדוע חשוב להגיע לרופא השיניים ואיך אפשר לשמור על השיניים בבית. בהמשך, הרופא מבצע ביקורת כדי לוודא שאין צורך בטיפולי סתימות בשן. כאשר שיני החלב מתחילות לנשור כדאי להביא את הילדים לביקורת על מנת לוודא שהשיניים החדשות בוקעות בצורה בריאה.

תהליך בקיעת השיניים הקבועות אינו תהליך קצר וכדאי במהלכו לשמור על קשר רציף עם מרפאת השיניים.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button