שתלים קצרים: הפתרון למחוסרי עצם

אחד מהאתגרים הגדולים ביותר איתם התמודדו רופאי השיניים הכירורגיים בעבר בעת השתלות השיניים, היה התכתיב הנוגע לכמות עצם מספקת על מנת שהשתלת השיניים תחשב למוצלחת, השתל יתמקם במקומו כהלכה ולא יתרופף עם השנים.

לכאורה, היו לא מעט פתרונות אפשריים לבעיה (כדוגמת הגבהות הרכסים – אוגמנטציה, הרמת סינוס באמצעות השתלת עצם בסינוס, השתלות עצם או הגבהתה של עצם לסת תחתונה). אולם, על אף זאת, בחלק גדול מהמקרים, פתרונות אלה הפכו את השתלות השיניים למשימות מורכבות הרבה יותר ממה שהן היו צריכות להיות. וזאת, מבלי להזכיר את הכאב וזמני ההחלמה הממושכים יותר, שאיתם נאלצו להתמודד מושתלי שיניים שעברו תהליכי השתלות עצם. הופעתם של השתלים הקצרים בשנות ה-80 של המאה הקודמת, פתחה גם בפני הסובלים מחוסר בעצם בלסת את האפשרות לעבור השתלת שיניים והגדילה את סיכויי קליטת השתלים בעצם.

השתלת שיניים ושתלים

לשתלים המשמשים את רופאי השיניים לצורך ביצוע השתלת שיניים שני מימדים קריטיים – אורך השתל וקוטרו. לשם ביצוע השתלת שיניים הנחשבת כמוצלחת, על השתל, כולו, להיות שקוע בעצם הקולטת אותו. כלומר, ישנו צורך כי העצם באזור המושתל תהיה בעלת אורך ועובי מעבר למימדי השתל שעתיד להיות מושתל בה, על כן, השתלים הרגילים, לדוגמה, לרוב, יצריכו קיום מינימאלי של 10 מ"מ עצם.

החשיבות של מימדי השתל

ככלל, ניתן לומר, כי השאיפה היא השתלת שתלים רחבים וארוכים ככל שאפשר, שכן, אורכו של השתל מקנה לו יציבות לאורך הזמן. גם בהתחשב בעובדה, כי, עם השנים, מתרחשת ספיגת עצם טבעית, שתל ארוך עדיין יישאר יציב בעצם הלסת. אף קוטר השתל מקנה יציבות וחוזק, שכן, כשהמדובר במאסת מתכת עבה יותר (במיוחד באזור צוואר השתלים) העומסים הפועלים על השיניים בעת לעיסה, כמו גם עייפות החומר הטבעית בחלוף הזמן, משפיעים על שתל שקוטרו עבה הרבה פחות מאשר על שתל שקוטרו הוא צר יותר.

שתלים קצרים למחוסרי עצם

כמו שציינו בתחילה, מצב אופטימאלי לחוד ומציאות לחוד, ולכן, לא תמיד קיימת באזור המושתל מסת העצם המספיקה הנדרשת לצורך ביצוע השתלת שיניים מוצלחת ויציבה.

שתלים קצרים (המכונים, לעיתים, שתלי ביקון – Bicon) הם שתלי שיניים העשויים טיטניום, שהברגתם מיוחדת ושונה בצורתה מהשתלים הארוכים הרגילים, ולכן, היא מאפשרת לעצם בניה והשלמה משופרת סביב השתל. שתלים קצרים נחשבים לאפקטיביים גם במצבים של רכס שן שגובהם הוא 5 מ”מ (אולם לא פחות מכך). שימוש בשתלים קצרים בעת ביצוע השתלת שיניים מותאם, במיוחד, למטופלים הסובלים ממסת עצם נמוכה, בין אם הסיבה לכך היא גנטית, ובין אם היא טיפולית (כדוגמת עקירות שיניים בהן לא בוצעה השתלת שיניים מיידית במקום השן שנעקרה).

מרפאת שיניים בהרצליה בינת השן – השתלת שיניים בדרך המתאימה לכם ביותר!

אנשי מרפאת שיניים בהרצליה בינת השן הם אנשי מקצוע ותיקים ומנוסים, השולטים במגוון טכניקות רחב, ולכן, הם מסוגלים להתאים את האמצעים, הטיפולים והטכנולוגיות המתאימים ביותר לצורך הפרטני של המטופל.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button