לכבוד הכתר: מבנה לשן אחרי טיפול שורש

טיפול שורש המוגדר כ"יעיל", כלומר, טיפול מהסוג הפותר את הזיהום שגורמת העששת לשיניים שן ואף שומר עליהן מפני התפוררותן וחזרתה של העששת חייב להכיל על שלושה הליכים עיקריים – טיפול בשורש-עצמו, מבנה לשן אחרי טיפול שורש והרכבת הכתר.

במקרים בהם טיפול נעצר (מסיבה כלשהי) לאחר טיפול השורש, בלא מבנה לשן אחרי טיפול שורש, או ללא הרכבת הכתר, המדובר ב"פלסטר" זמני בלבד, שעתיד להחזיר את המטופל אל כסא רופא השיניים בעתיד הקרוב. מה הוא טיפול שורש, כיצד יוצרים מבנה לשן אחרי טיפול שורש, מהו אותו "כתר" מדובר, ובעיקר – מדוע חשוב שלא לזלזל ולהשלים את שלושה התהליכים הללו?

מהו טיפול שורש?

טיפול השורש הוא טיפול מורכב, שבמהלכו, חודר הרופא אל עומק השן המטופלת, וזאת, בכדי להסיר באופן יסודי ביותר כל זיהום של עששת שהצליח לחדור ולהגיע אל רקמת מוך השן הפנימית. במהלך טיפול זה, יבוצעו הסרת מוך השן (כולל כלי הדם והעצבים המצויים במוך) וניקוי יסודי ומעמיק של התעלות שבשן. בשל הסרת כלי הדם והעצבים, השן, לאחר ביצוע שלב זה, הופכת לעצם חסר-חיים, שאינו מקושר לאספקת הדם שבגוף, ולכן, היא עתידה להיכנס לתהליך התנוונות, שתחילתו בהשחרתה, והמשכו בהיחלשותה, היסדקותה ואף (בסופו של דבר, אם לא יבוצע מבנה לשן אחרי טיפול שורש ולא יורכב עליה הכתר), להתפוררותה כליל. על מנת לגרום לחיזוק כותרת השן וחיבורה עם השורש שלה, יבוצעו המבנה והכתר.

מהו מבנה לשן אחרי טיפול שורש?

יצירת המבנה היא התהליך השני במשולש טיפול חשוב זה. לאחר סיומו של טיפול השורש, יבוצע המבנה, בשני אופנים מרכזיים – במקרים בהם כותרת השן במצב טוב – יבוצע המבנה המיידי, יוחדר בורג (בצורת גליל או קונוס) העשוי ממתכת (או מחומרים אחרים, בהתאם להתפתחות הטכנולוגיות הדנטאליות) ויקובע באחת מהתעלות של השן. הבורג הופך, הלכה למעשה, למעין עמוד תווך של השן, כשהוא מחזיק את כותרתה ואף מייצב את השן-עצמה. במקרה שכותרת השן סובלת מריקבון במצב מתקדם – יבוצע המבנה היצוק, המיוצר במעבדת השיניים עפ"י מידות ויקובע אל "גוף" השן. בשני האופנים – מבנה השן הוא זה המספק את הבסיס המוצק להתקנת הכתר.

מהו כתר?

לבסוף, לאחר שני התהליכים הקודמים, תילקחנה מידות (המתייחסות לשן ולמרווח שהתפנה בקשת הלסת), ובהתאם למידות אלו, ייבנה הכתר (העשוי, לרוב מחרסינה או מזרקוניה). הכתרים מיוצר במעבדות השיניים, ומורכבים על המבנה באמצעות הדבקה בדבק דנטאלי ייעודי וחזק. כתרים לשיניים מספקים את ההגנה הנדרשת לשן, שומרים על שלמותה מהבחינה המבנית, כמו גם משמרים את ייעודה ותפקידה בלעיסת המזון וטחינתו.

מרפאת בינת השן עם צוות רופאי שיניים בהרצליה מובילים, לצידכם לאורך כל התהליכים! במרפאת בינת השן הצוות המקצועי מלווים אתכם בכל טיפול דנטאלי ובכל שלב של חייכם, מהילדות ועד לבגרות.

> קבלו מידע נוסף על טיפול שורש וכתר

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button