שיניים צהובות: 5 גורמים מפתיעים לשינוי צבע השיניים

גם אתם מתחילים להבחין בצבע צהבהב בשיניים? לפני השיננית, רצוי שתבחנו כמה גורמים מרכזיים לצבע צהוב בשיניים שאנו מתערבים שלא הכרתם!

צבע צהוב בשיניים (שיניים צהובות) הוא בעיה נפוצה, אולם לצד הסיבות שכולנו מכירים כמו שתיית קולה, עישון וכד', קיימות גם סיבות מאוד מפתיעות שאנו מפספסים באופן קבוע. אז קבלו 5 סיבות שונות ונפוצות להופעת צבע צהוב וכתמים צהובים בשיניים.

קראו גם: 7 הרגלים שאנשים עם שיניים מושלמות אימצו מזמן

גנטיקה

משפחות רבות ידועות ככאלה עם "שיניים חלשות", אולם לא כולם מקשרים סיבות גנטיות גם לצבע השיניים. אז הגנים וודאי לא מעבירים צבע צהוב לשיניים, אולם הם מאוד קשורים לחוסן השיניים, שכבת ההגנה שעליהן ועוד. לכן, אם אתם מכירים תופעה של שיניים צהובות החוזרת על עצמה במשפחה שלכם, סביר להניח שגם אתם נמצאים בסכנה.

אז מה ניתן לעשות? ראשית, להתייחס לשיניים יותר בעדינות. שיניים "חלשות" המכילות בין השאר שכבה דקה יותר של אמייל, עלולות להיפגע מהר יותר מגורמים כגון צחצוח חזק מדי, חיידקים ועוד.

חומרי מילוי וסתימה

תתפלאו לשמוע, אולם חלק מחומרי המילוי והסתימות בשיניים יכולים לעודד שינוי צבע בשיניים, כאשר הם נוזלים החוצה. חשוב לציין ששינוי הצבע הודות לנזילת חומרי מילוי קשור בקשר ישיר לסיבה הקודמת שהזכרנו – גנטיקה של השיניים. חשוב להבין, כי שיניים "חלשות" הן יותר פגיעות לסדקים, שברים, שחיקה וכד'. כל אלו, בשילוב עם חומרים מסוימים, יכולים לגרום למצב של שיניים צהובות במהירות ובגיל יחסית צעיר.

אנטיביוטיקה ופלואוריד

בייחוד בגילאים הצעירים מאוד, צריכת אנטיביוטיקה או כמות גדולה של פלואוריד יכולות לגרום לפגיעה בהתפתחות האמייל שעל השיניים, או לכתמים עליהן. חשוב לבדוק בהקשר זה תרופות נוספות שיכולות לפגוע באיכות השן כגון חומרים אנטי היסטמינים, תרופות אנטי פסיכוטיות ועוד. אגב, אם אתם לא ידעים בדיוק אילו חומרים, מומלץ לשאול את השיננית או רופא השיניים.

חומרים מסוכנים במשחת שיניים

טוב, לא מדובר בהכרח על חומרים שיגרמו לשיניים שלכם להיות צהובות, אולם בהחלט מדובר על חומרים שיכולים בחלקם לפגוע באיכות השן או בבריאותו הכללית של האדם ולכן לפגוע בצבע השן באופן עקיף. הכוונה היא לחומרי צבע, סוגי נתרן מסוימים, אתנול ועוד. חלק מהחומרים יכולים לפגוע אפילו בסתימות, שחזורי שיניים וכד', כאשר אלה פעמים רבות מכסים על אזורים פגיעים בשיניים שחבל וייחשפו.

הלבנת שיניים ביתית

קיימות שיטות ביתיות ויעילות מאוד להלבנת שיניים, אולם מאידך קיימות גם שיטות המבוססות על חומרים כימיים מפוקפקים שממש לא תפגשו אצל השיננית או רופא השיניים. ככלל, תמיד נמליץ לבצע את הלבנת השיניים במרפאת "בינת השן" בהרצליה, מרפאה מוסמכת ולא לבחור בערכות הלבנה שונות שטובות ככל שיהיו, עדיין טומנות בחובן סכנה של שימוש לא נכון וזהיר.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן