עששת הבקבוק: כך ניתן למנוע עששת אצל תינוקות

עששת השיניים אצל תינוקות, פעוטות וילדים היא תופעה שאיתה מתמודדים קרוב ל-50% מהילדים בארץ שגילם מתחת לגיל 6.

העששת (כאשר היא אצל תינוקות ופעוטות היא מכונה בשם "עששת הבקבוק") פוגעת במראן של שיני הילד, ואף עלולה לגרור איתה מגוון רחב של תופעות שונות – מבעיות אכילה, דרך בעיות בהתפתחות התקינה, וכלה בהפרעות בשינה או בתפקוד היומיומי של הפעוט / הילד.

עששת הבקבוק אצל תינוקות ופעוטות

כל אם חדשה יודעת, כי הנקה טובה עשויה להרגיע את תינוקה הרך. אולם, במקרים שבהם האם בוחרת שלא להניק, מסיבותיה – שלה, שוק תחליפי חלב האם מספק לה אינספור אפשרויות טובות, שנחשבות למזינות ולבריאות לא פחות מחלב האם לבריאות התינוק. אבל, בצד כל אותם יתרונות שיש לתחליפי חלב האם על ההנקה (זמינות, נוחות, קשר גם עם האב, מניעת כאבי הנקה וכן הלאה), לתחליפי חלב האם ישנה תופעת לוואי אחת בעייתית, שלרוב, הורים אינם מודעים לקיומה, ולכן, אינם טורחים להקדיש זמן למניעתה – עששת הבקבוק. 

עששת הבקבוק (ECC – Early Childhood Caries)

למעשה, עששת הבקבוק, למרות שמה, עלולה לפגוע גם בתינוקות יונקים, ולא רק כאלה הניזונים מפורמולה. אם קודם הזכרנו את הנתון הנוגע ל-50% מהילדים מתחת לגיל 6 המתמודדים עם עששת, עכשיו, תנו לנו להפתיע אתכם עוד קצת – 15% מהילדים שהם בני מתחת ל-3, מתמודדים עם עששת!

אבל, רגע, אתם שואלים (ובצדק), איך זה יתכן ששיניים שזה עתה בקעו, כבר יכולות להיות נגועות בעששת? 

את התרחשותה של התופעה מייחסים המומחים לרפואת שיני ילדים לצירוף בין מספר גורמים – שתיית משקאות שאינם מים (כדוגמת תחליפי החלב או משקאות מסוכרים) ואי שמירה על היגיינת הפה (כי מי חושב שצריך לצחצח שיניים לתינוק / לפעוט שעדיין אין לו שיניים?), כמו גם הנקה או שתייה מהבקבוק במהלך הלילה (בשעות בהן ייצור הרוק פוחת והיובש הנותר בפה אינו מאפשר סחיפת הסוכרים שבמשקה והחיידקים מתפתחים במצבורי הסוכר שבשיניים במהירות).

כיצד ניתן לזהות את עששת הבקבוק?

הסימנים הראשונים של עששת הבקבוק עשויים להתבטא בצורת כתמים לבנבנים על צידן החיצוני של שיניו הקדמיות של הפעוט. מכאן, העששת מתפתח במהירות, ואם היא אינה מטופלת המהירות וביעילות מוקדם ככל האפשר, היא עלולה לפגוע בשכבות השן הפנימיות ובמוך השן. במרבית המקרים, בשלבים המוקדמים של עששת הבקבוק נוצרת רגישות למתיקות, לקור או לחום, בעוד שאי מתן הטיפול המתאים עלול להתפתחות זיהום, דלקות ולגרום לכאבים עזים. זיהום מסוג זה אינו מוגבל לאזור השן בלבד, והוא אף עלול להתפשט לאזורים אחרים באזור הצוואר והראש, תוך שהוא מהווה סיכון חמור לבריאות הפעוט.

מה ניתן לעשות כדי למנוע את המחלה?

מרגע תחילת בקיעת השיניים, יש להימנע מהנקה / האכלה במהלך הלילה ולא להרגיל את התינוק להירדם עם בקבוק המכיל כל נוזל שהוא, פרט למים.

יש להתייחס להנקה או לתמ"ל כ"ארוחה", ובין ארוחות ההנקה (מהשד או מהבקבוק) להשקות את התינוק / פעוט רק במים.

מרגע בקיעת השן הראשונה, חשוב לצחצח את שיני התינוק פעמיים ביום, ומגיל שנתיים – להתחיל להשתמש במשחה המכילה פלואוריד.

יש להגיע לבדיקה ראשונה עם הפעוט אצל רופא השיניים כבר בגיל שנה, ולהמשיך להגיע לבדיקות מעקב אחת לשישה חודשים.

בכל חשד לעששת הבקבוק אצל התינוק, הפעוט או הילד שלכם, אנחנו, הצוות המקצועי של בינת השן, עומדים לרשותכם בייעוץ!

 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן