מעקירה ועד שיקום: מהו תהליך שיקום הפה שלב אחר שלב

תהליך שיקום הפה הוא תהליך מורכב ואינדיבידואלי. לכל אחד ואחת המגיעים למרפאת השיניים כדי לשקם את הפה ולזכות בחיוך אסתטי יותר ובשקט נפשי, נבנית תוכנית טיפולים לאורך תקופה, כאשר בעת הנכונה, בהתאם להחלמה מהטיפול הקודם, נוצר עוד שלב ועוד שלב בתהליך השיקום.

עם זאת, אפשר לראות נתיב מסוים שרבים עוברים, מעקירת שיניים דרך כתרים ועד ניתוח השתלת שיניים – כך נעשה תהליך שיקום הפה במרפאה.

סתימות, עקירות וטיפולי שורש

אלו בדרך כלל שלושה תהליכים ראשוניים, שמי שמטופל בהם בזמן יכול בעצם למנוע שיקומי פה מורכבים לאורך זמן. סתימה היא טיפול ראשוני מאד ובדרך כלל אין פירושו צורך בשיקום נרחב לאחר מכן. עקירות וטיפולי שורש נחשבים לטיפולי מנע התחלתיים לפני תהליך שיקום הפה.

במסגרת עקירת שן נוצר למעשה מרווח שבו אין שן חדשה שצומחת. ככל שנחכה עם תהליך של שיקום פה כך המרווח הזה ייצור בעיות נוספות. מסיבה זו ממשיכים לאחר תהליך עקירה ומתקינים כתרים או שתלים דנטליים בהתאם למצב הפה ולצורך. במקרים בהם נעשו מספר עקירות, אנחנו מדברים על שיקומי פה מורכבים שבמסגרתם יעבור המטופל מספר השתלות שיניים, בנוסף לניתוח השתלת עצם במידת הצורך.

טיפולי שורש מהווים גם הם נורת אזהרה לקראת שיקום הפה. בדרך כלל מדובר בשן שבורה או שן חולה, שיש צורך לנקות אותה מבפנים. לאחר הניקוי חייבים להמשיך ולטפל בשן, בין אם על ידי עקירה בסופו של דבר או טיפול אחר.

במידה ונעקרה השן, צריך כאמור להמשיך ולטפל באמצעות השתלות שיניים.

תהליך השתלת השיניים – המהות של שיקום הפה

במרבית הפעמים שיקומי פה מורכבים קשורים להשתלת שיניים. המורכבות של ההשתלה תלויה במצב הפה והלסת של המטופל. במקרים רבים מקדים לתהליך השתלת השיניים תהליך נוסף, השתלת עצם. במסגרת זו התגלה כי יש נסיגה או שחיקה של עצם הלסת, וכדי להשתיל שיניים חדשות צריך להשתיל עצם נוספת. זהו תהליך כואב וארוך שכולל החלמה. לאחר החלמת הלסת, אפשר להתחיל לבצע השתלות שיניים.

ההשתלות נערכות בכמה שלבים. בתחילה בדיקות וצילומים, לאחר מכן לקיחת דיגום של מבנה הפה והלסת, בהמשך יצירת השתלים הזמניים שמושתלים לתקופה מסוימת עד שהפה מחלים. לאחר מכן, משתילים שתלים דנטליים קבועים שיוצרים את המראה הבריא של הפה.

איך מתחילים תהליך שיקום שיניים?

תהליך השיקום הוא כאמור תהליך ארוך ובנוי על תוכנית טיפולים המותאמת לכל מטופל באופן אישי, בהתאם למצב השיניים שלו. השלב הראשון הוא להגיע למרפאה לאבחון אצל רופא השיניים. הרופא יבחן מה צריך לעשות ואילו פעולות יביאו לשיקום הפה.

בעוד שאצל אחד עקירה והשתלה של שתל אחד יסיימו את התהליך, אחר יידרש לתהליך של טיפול שורש, עקירות והשתלות מרובות, כל אחד והתוכנית שלו.

לאחר קביעת התוכנית, ניתן להתחיל לקבוע טיפולים משקמים להמשך הדרך. במקרים של שיקומי פה מורכבים התהליך הוא ארוך ויכול להימשך חודשים ארוכים, זאת משום שהפה והשיניים זקוקים לתקופת החלמה בין שלב לשלב.

כדי למנוע שיקומי פה מורכבים ולעיתים כואבים, כדאי לבקר במרפאה השיניים באופן קבוע, לטפל בבעיות כמה שיותר מהר ולשמור על קשר רציף עם המרפאה, כמו גם לשמור על בריאות השיניים בבית.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן