הדרך לשיניים ישרות: הגורמים והפתרונות לשיניים עקומות

היגיינה ואסתטיקה של הפה היו מקושרות למעמד הסוציו-אקונומי של בני האדם עוד משחר ההיסטוריה. ממצאים מראים שכבר במצרים העתיקה הייתה מודעות מוגברת לנושא. טיפולי שיניים התבצעו על ידי "מומחים" ואף נמצאו מומיות עם מה שנראה כמו "גשר".

ענף האורתודנטיה שעוסק בטיפול באי-סדירות השיניים וחוסר התאמה בין הלסתות, תפס תאוצה במאה השמונה עשרה בצרפת. מאז עברה לה דרך ארוכה וכיום הידע והכלים העומדים בפני האורתודנטים הם גדולים מאי פעם. 

כל הגורמים לשיניים עקומות

גנטיקה הייתה ועודנה הגורם המרכזי לשיניים עקומות. כמו שלל התכונות הפיזיות שאנו יורשים מהורינו, כך המקרה גם באשר למבנה הלסת והשיניים. הדבר נכון לגבי שלל ההיבטים הקשורים בשיניים לא ישרות: שיניים בולטות, צמיחה של שן על שן, רווחים בשיניים ועוד. כל אלה עוברים בגנים. גורם נוסף הוא הרגלים. מציצת מוצץ או אצבע עלולים לגרום לשיניים הצומחות של התינוק לסטייה בכיוון הצמיחה. רופאי שיניים רבים ימליצו לגמול את הפעוט מוקדם ככל האפשר מההרגלים הללו, שלא נאמר: להימנע מהם מלכתחילה, משימה שאינה פשוטה לביצוע, כמובן. 

חריקת שיניים גם היא הרגל שעלול להוביל לבעיות שונות וביניהן עיוות השיניים. סיבה נוספת לשיניים עקומות הינה תחלואה. מחלות פה שהוזנחו ושגרת היגיינה לא תקינה משפיעות בעקיפין על התפתחות הלסתות ומכאן על אופן צמיחת השיניים. ולבסוף, גם לחיים המודרניים יש מחיר. על אף ההתפתחות המדעית והטיפולית שחיים אלה מביאים לנו, הם גורמים לכך שאנו נחשפים לאיכות אוויר ירודה יותר ולזיהום אוויר שהולכים ומתגברים בעשורים האחרונים. גם לכך יש השפעה על התפתחות מחלות פה ושינויים בלסתות. 

מהו טיפול אורתודנטי? 

בטיפול האורתודנטי מופעל כוח על השיניים ו/או על הלסתות, שגורם לתזוזת השיניים והצבתן במקום הנכון. לעתים יש צורך להרחיב את עצם הלסת, כדי ליצור התאמה בין שתי הלסתות. תהליך טיפולי זה נמשך בין מספר חודשים ועד כשנתיים בהתאם לתכנית הטיפול המתאימה. במהלך פרק הזמן הזה, מתאים האורתודנט את התכנית בהתאם להתקדמות. 

ארגז הכלים של רופא שיניים המתמחה באורתודונטיה

מי מאיתנו לא זוכר את הרסן הענק והידוע לשמצה? כיום השיטות אסתטיות ונעימות באופן משמעותי והן מהוות שיפור מופלא לעומת העשורים הקודמים. ביניהן אפשר למצוא את סמכי המתכת החיצוניים, הקרויים "גשר", שאינם מגושמים כפי שהיו בעבר. קיימת גם שיטה של סמכי מתכת פנימיים הממוקמים בחלק האחורי של השן ובשל כך אינם נראים. שיטה אחרת מבוססת על פלטות שקופות העובדות בכל פעם על יישור אזור אחר של השיניים ומוחלפות בתדירות גבוהה. אפשרויות נוספות בארגז הכלים האורתודנטי של רופא שיניים בהרצליה המתמחה ביישור שיניים, הן ציפויים שמפצים על רווחים או צורה בלתי אחידה של השיניים, וגם שתלים שמאפשרים להניע את השיניים למקומן הנכון תוך מינימום שימוש במכשור, בוודאי ביחס לשיטה שהייתה נהוגה בדור הקודם.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן