4 התמחויות ברפואת שיניים, כל התמחות עולם ומלואו

כמו בכל תחומי הרפואה השונים, גם בעולם רפואת השיניים ישנם מומחים לבעיות שיניים ספציפיות בחלל הפה. בענף זה יש סך הכול 9 סוגי התמחויות ובמאמר זה אנו נסקור את ההתמחויות שכמעט כל אחד במהלך חייו יכיר לפחות אחת מהן: אנדודונטיה, אורתודונטיה, פריודונטיה, פדודונטיה. בואו נצא לדרך…

הכירו את המומחים ששומרים לכם על פה בריא

אנדודונטיה

מה זה אנדודונטיה? אנדודונטיה הוא תחום התמחות ברפואת שיניים העוסק במחלות שורש השן וחוד שורש השן. רופאי שיניים המתמחים באנדודונטיה מספקים מענה למטופלים הנדרשים לטיפולי שורש מורכבים, כאשר לא כל רופא שיניים מוסמך יידע לספק פתרונות לבעיות מורכבות "מהשורש".   

מתי הולכים לאנדודונט מומחה? כשמתעוררות מחלות שורש כתוצאה מפגיעה או חשיפה של מוך השן (החלק עם כלי הדם והעצבים), לרוב בעיות אלה מלווות ברגישות בשיניים וכאבים מאוד חזקים. קהל היעד של מומחי אנדודונטיה אלה אנשים עם בעיות שורש קשות כמו תעלות מפותלות, עצמים זרים בתעלות השורש ובעיות כרוניות בשורש השן.

אורתודונטיה

מה זה אורתודונטיה? אורתודונטיה / יישור שיניים זהו תחום התמחות העוסק בטיפול באי התאמה של הלסתות, קושי בסגירת הפה ואי סדירות של השיניים. ההתמחות באורתודונטיה מקנה לרופאי השיניים כלים להתמודדות עם תכנון מחדש של חלל הפה וסדר השיניים. 

מתי הולכים לאורתודונט מומחה? אנשים שרוצים ליישר שיניים עקומות ולהחזירם למקומם הנכון, לסדר את סגירת הלסתות ולצמצם מרווחים בין השיניים במטרה להשיג את חיוך מושלם והכי חשוב – בריא.

פריודונטיה

מה זה פריודונטיה? פריודונטיה הוא תחום התמחות העוסק ברפואת הרקמות המקיפות את השיניים (בשפה פשוטה: חניכיים). מחלות חניכיים עלולות להיגרם כתוצאה מפגיעה במנגנוני תמיכת השן עקב הצטברות חיידקים, מצב בריאותי ירוד, צחצוח שיניים לא נכון, מערכת חיסונית חלשה, עישון, נטילות תרופות, מחלות קודמות בחלל הפה ועוד.  

מתי הולכים לפריודונט מומחה? לצערנו, מחלות חניכיים כמעט לא מורגשות וכשהן כן – אז המצב די חמור. יש מספר סימני אזהרה שמצריכים בדיקה של רופא מומחה: פריודונטיטיס (דלקת חניכיים כרונית), דימום כרוני בעת צחצוח שיניים, נסיגת חניכיים, חניכיים רגישות, אדומות או נפוחות, זיהומים, הפרשות מוגלתיות, ריח לא נעים מהפה ושיניים קבועות שמתניידות. 

פדודונטיה

מה זה פדודונטיה? פדודונטיה הוא ענף ברפואת שיניים שעוסק ברפואת שיניים לילדים משלב בקיעת השן הראשונה ועד סיום המשנן המעורב (נשירת "שיני חלב"). מומחה פדודונטיה יעזור בהדרכה על שמירת היגיינה של חלל הפה, יטפל במקרי עששת ילדים, יעקוב אחר התפתחות השיניים וידאג להקטין את החרדה הדנטלית שמאוד אופיינית לילדים. 

מתי הולכים לפדודונט מומחה? פעוטות וילדים אחרי גיל שנה, כמו כן, גם נשים בהיריון שמעוניינות לעבור הדרכה על טיפול ומניעת בעיות שיניים אצל הילד/ה בעתיד ולהבטיח להם אורח חיים בריא עם מנהגים דנטליים חיוביים. 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן