תותבות על שתלים: פתרון לשיניים יציבות לאורך זמן

כאשר מדברים על שיניים תותבות (גם, ואולי במיוחד עם בני הדור הצעיר יותר), האסוציאציה הראשונה שעולה בראש היא אותן שיניים תותבות נשלפות שכל סבא או סבתא הצטיידו בהן, עם הגיעם לגיל מסוים.

על אף שכיום, גם התותבות הנשלפות כבר אינן כפי שהיו בעבר, הטכנולוגיות העדכניות שנכנסו לתחום הדנטאלי פתחו בפנינו אינספור אפשרויות חדשות, ביניהן תותבות על שתלים – המילה האחרונה עבור מי שמתמודד עם חוסר שיניים בלסת שלמה או בשתי הלסתות. במאמר זה נסביר מה הן תותבות על שתלים, למי הן מתאימות, וגם, על קצה המזלג, נעסוק בחסרונות שעלולים להיות להן.

תותבות על שתלים – מה הן ומה יתרונן?

בעבר, עסקנו לא פעם בחסרונה של שן אחת בפה ובאופציות העומדות בפני רופא השיניים המטפל להשלמת החוסר ולסגירת הרווח שיוצר חסרונה של השן. תותבות בכלל ותותבות על שתלים במיוחד מטרתן לתת מענה לאובדן נרחב של שיניים בלסת אחת או בשתיים. כלומר, הן מיועדות למצבים בהן השיניים בלסת נמצאות במצב שבו אין מה להציל וכדאי יותר לחשוב על אופציה חלופית. אופציה שמצד אחד, תאפשר לאדם להתנהל כרגיל (לאכול, לדבר, לחייך), ומצד שני גם תאפשר לו לעשות זאת בצורה שתקנה לו את הביטחון המקסימאלי.

בניגוד לתותבות הנשלפות ה"מקובעות" ללסתות באמצעות דבק מיוחד (ולכן, גם מאבדות, מידי פעם את אחיזתן בלסת ומשתחררות, תוך שהן גורמות למשתמש בהן אי נעימות), תותבות על שתלים מקובעות למקומן באמצעות שתלים דנטליים ייחודיים המעוגנים בעצמות הלסת.

וכאן, ביתרון זה, אנחנו מגיעים גם לחסרון ראשון של תותבות על שתלים – חוסר אפשרי בעצם לסת. מאחר והשתלים שמחזיקים את הגשר הנושא את השיניים אמורים להיות מעוגנים היטב בעצם הלסת, לעיתים קרובות (בעיקר אצל אנשים שאיבדו את שיניהם מזמן), אין מספיק עצם לסת בכדי להחזיק את השתלים בצורה יציבה (קראו על תהליך השתלת שיניים). ולכן, השתלת 4, 6, או 8 השתלים הנדרשים בכל לסת (בהתאם לשיטה המומלצת במקרה הפרטני של המטופל הספציפי) תתחיל, קודם כל, בהשלמת עצם הלסת החסרה. תהליך, שגם הוא, כיום, משוכלל, בטוח ומהיר ממה שהיה בעבר, אבל הוא עלול לסבך, במידה ניכרת, את עניין התותבות על שתלים.

תותבות על שתלים – עניין של מומחיות!

חשוב לדעת, כי כיום, במיוחד על רקע הפיכת שיטת תותבות על שתלים לשיטה נפוצה, ישנן לא מעט מרפאות שעל אף שהן אינן מתמחות בתחום זה, הן מציעות אותו למטופלים. וכאן, היות והמדובר בשיטה עדינה הדורשת מומחיות וניסיון מקצועי, אתם עלולים, בקלות, ליפול בפח – בין אם "בזכות" מחיר זול ובין אם "בזכות" רופאים / מרפאות שמבטיחים לכם הבטחות שאין באפשרותם לקיימן. לכן, גם אם הדגשנו בעבר את חשיבות המקצועיות והניסיון של רופא השיניים או המרפאה המטפלים בכם, נשוב ונחזור להדגיש אותם כאן, בייחוד בעת ביצוע הליך תותבות על שתלים! (מכיוון שאין הנחתום מעיד על עיסתו… קראו מה אומרים עלינו מטופלים https://www.binat-dental.co.il/recommendation).

אנחנו, רופאי שיניים בהרצליה, אנשי המקצוע של מרפאת בינת השן, כמו תמיד, מציעים לכם את מגוון טיפולי השיניים העדכניים ביותר, באמצעים הבטוחים ביותר ובטכנולוגיות החדישות ביותר!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן