כיצד ניתן להתמודד עם הרכיב התורשתי שבמחלות השיניים?

בדומה למחלות ולמצבי בריאות רבים נוספים, גם בכל הנוגע למחלות שיניים, חניכיים ולסת, הגנטיקה משחקת תפקיד משמעותי.

עד לפני זמן רב, האמונה הרווחת הייתה כי אם איתרע מזלכם וניחנתם בגנטיקה גרועה, גם עשרה רופאי שיניים מומחים לא יצליחו לשנות את גורלכם החתום מראש, ומרגע הולדתכם כבר נגזר עליכם להתמודד עם בעיות ומחלות שיניים מגיל צעיר, יחסית לאחרים. אמנם, גם כיום, הגנטיקה עדיין מהווה רכיב רציני בנטייה למחלות שיניים, אולם בימינו, בניגוד לעבר, בהחלט יש לכם מה לעשות בנוגע לכך!

רופאי שיניים – החברים הנאמנים שלכם במלחמתכם בגורל, גם כשהוא "קבוע" מראש

נטייה גנטית, מעצם טבעה, הינה דבר מולד ואינה נתונה בידינו. אולם, גם במעט (לכאורה) שנוגע לכל מה שכן נשאר בשליטתנו, יש לנו הרבה מאד לעשות. והדבר הראשון הוא להיות מודעים לנטייה שלכם לפתח מחלות שיניים. למשל, עם ההגעה לגיל השלישי, באופן טבעי, כמעט כל אדם מבוגר שגילו מעל ל-60 עלול לסבול מבעיות כלשהן שקשורות למצב שיניו. במרבית המקרים המדובר בהחמרת מצב הפה והחניכיים הקיים בשל הזדקנותו והתבגרותו הטבעית של הגוף האנושי. אצל אנשים שאינם מודעים לנטייה התורשתית שלהם לבעיות חניכיים ולמחלות שיניים, עם הגיעם לגיל 60, המצב כבר עלול להיות חמור כל כך, שהפתרון היחיד עבורם יכלול את עקירתן של מרבית השיניים והשתלות (או, לחילופין, שימוש בשיניים תותבות). מאידך, התנהלות מודעת ונבונה, ביקורים קבועים אצל רופאי שיניים ושיננית, שמירה על היגיינת פה קפדנית וכד', בהחלט מסוגלים לדחות את הקץ ולהביא גם את בעלי הנטייה הגנטית למחלות שיניים אל גיל הזהב ללא שיני זהב בפיהם ☺.

מדוע חשוב להקפיד על ביקורים סדירים במרפאת השיניים?

חורי העששת בשיניים אינם נוצרים בבת אחת, אלא בהדרגה. הם מתחילים מהשלב בו החומציות שבפה מתחילה לעכל את שכבת האמייל החיצונית של השן ומתפתחים ומתדרדרים עד לשלב שבו החיידקים חודרים לעומק החור שבשן (עד למוך השן). השלבים הראשונים בתהליך, אותם שלבים שבהם נוצרים החורים בשן, עשויים שלא להיות מורגשים – החניכיים עדיין לא ידממו, וכשתאכלו או תשתו דבר-מה מתוק, חמוץ, חם או קר – סביר מאד להניח שלא תחושו בכך כלל. כך שגם אם אינכם בעלי נטייה גנטית למחלות שיניים, מומלץ לבקר אצל השיננית / רופאי שיניים בתדירות שתיקבע על ידם. אבל אם יש לכם נטייה מולדת לבעיות שיניים, אל תזניחו ואל תעגלו פינות, כי מדובר בבדיקות פשוטות שעשויות להציל אתכם משעות רבות של כאבי שיניים וחניכיים בהמשך חייכם!

יש לכם נטייה למחלות חניכיים? פנו למומחים של מרפאת בינת השן!

נטייה גנטית למחלות חניכיים היא, אמנם, נקודת פתיחה גרועה משל אחרים, אבל היא, בהחלט, אינה גזירה משמיים. הרופאים המומחים של מרפאת בינת השן יעמדו לצידכם וילוו אתכם, צעד אחר צעד, כדי שגם אתם תוכלו לחייך בפה מלא בשיניים בריאות!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן