מהי השתלת רקמות וכיצד היא מסייעת לשיקום החניכיים?

ניתוח חניכיים הוא אחד הניתוחים הפחות נעימים עבור מטופלים במרפאה, אך הוא רב חשיבות. זהו ניתוח שמסייע למעשה למטופל לזכות בחיים חדשים – הן אסתטית והן בריאותית. עם השנים החניכיים נסוגות, השיניים מתחילות להיחשף ודלקות חניכיים הופכות לדבר שבשגרה. ניתוח חניכיים המשלב בתוכו גם השתלת רקמות חניכיים הופך ליותר ויותר שגרתי כיום.

מדוע יש צורך בניתוח זה?

ניתוח שיקום חניכיים המשלב גם השתלת רקמות הוא תוצר של נסיגת חניכיים קיצונית שמקורה בדלקת חניכיים שלא טופלה בזמן. מצב זה קורה כאשר הרקמות שעוטפות את השן נשחקות ונעלמות. כך נחשפים למעשה שורשי השן ומבנה השן, דבר שיכול לגרום לסיבוכים רבים.

נסיגת החניכיים היא בעיה שמופיעה אצל רבים, אך לא תמיד ישנה מודעות לטיפול מיידי בנושא. עם נסיגת החניכיים נחשפות השיניים גם לדלקות שונות ומתפתחת בדרך כלל דלקת חניכיים. לפעמים הזיהום החל עוד לפני שהחלה נסיגת החניכיים והנסיגה הופכת לחלק מהבעיה.

ברוב המקרים המטופלים לא שמים לב לנסיגת החניכיים עד שהיא מקבלת מראה פיזי בולט, דבר שקורה אחרי לא מעט שנים של שחיקה. בתחילה מרגישים רגישות עם שינויי טמפרטורה, כאשר שותים משקה חם או אוכלים אוכל קר מאד. בהמשך יכולות להופיע בעיות נוספות שיכולות להביא את המטופל לאובדן של השיניים.

כיצד משתלבת השתלת רקמות בטיפולי שיקום החניכיים

קיימים ארבעה סוגים עיקריים של טיפולי חניכיים המבוססים על השתלה. אלו משלבים בתוכם בין היתר השתלת רקמות.

אחד הטיפולים הנפוצים הוא השתלת רקמות חיבור. במסגרת הטיפול חותכים את החיך העליון של הפה ומוציאים רצועה של רקמות. רקמות אלו נתפרות לרקמות החניכיים ועוטפות מחדש את השן החשופה.

טיפול נוסף הוא ניתוח חניכיים חופשי, שבמסגרתו מוציאים רקמות מהחיך העליון ומצמידים לאזור החניכיים. את הניתוח הזה מבצעים כאשר מדובר במטופל שיש לו חניכיים דקות מאד וצריך להרחיב את עובי החניכיים.

השתלת חניכיים סביבתית הוא עוד טיפול נפוץ שמתאים לאנשים שזקוקים לתיקונים קטנים. במקרה זה עושים חתך חלקי, כך שקצה אחד של הרקמות נשאר מחובר לחיך. הרקמות עוטפות את השן החשופה והקצה השני נתפר.

טיפול נוסף הוא טיפול האלודרם. טיפול זה מאיץ את בניית כלי הדם ומפתח למעשה רקמות בתוך הפה. זהו חומר רפואי חיצוני שמונע את הצורך בהשתלות של רקמות מתוך חלקים אחרים בפה.

חשוב לזהות מוקדם ולפנות למרפאה

הדרך הטובה ביותר להקל על הצורך בניתוח חניכיים מורכב שכולל השתלת רקמות היא לזהות את הבעיה במהירות. כאמור ברוב המקרים מטופלים לא מזהים שיש להם נסיגת חניכיים ולכן מגיעים אל המרפאה כשהמצב כבר חמור מאד.

 סימני האזהרה, למשל הרגישות לחום או לקור, יכולים להצביע על נסיגת חניכיים. אם אתם מרגישים זאת, כדאי לפנות למרפאה לבדיקות ולהתחיל בטיפול שיכול למנוע ניתוח חניכיים מורכב.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן