מהי השתלת חניכיים ומתי צריך לבצע אותה?

במקרים הקיצוניים בהם קיימת נסיגת חניכיים חמורה, עומדת בפני רופא השיניים המומחה האפשרות לשחזור / בנייה מחדש של רקמת החניכיים באמצעות השתלות חניכיים – פרוצדורה כירורגית שבמהלכה מושתלת, מסביב לשיניים ששורשן נחשף, רקמת חניכיים.

רקמה זו, עד לפני זמן לא רב, נלקחה, במרבית המקרים, מהאזור הסמוך לאזור שבו נסוגה רקמת החניכיים, או מאזור חיכו של המטופל. בשנים האחרונות, פותחו הליכים המאפשרים השתלות חניכיים באמצעות רקמות חניכיים שמקורן אינו במטופל עצמו, דבר המצמצם את חוסר הנוחות הנגרמת למטופל. על אף, שבהשתלות חניכיים (בדומה למצבים בריאותיים אחרים), מניעה היא הדרך הטובה ביותר, במקרים מסוימים, אין מנוס מכך, והשתלת חניכיים היא דרך הטיפול המומלצת לתיקון המצב.

הסיבה לצורך בביצוע השתלות חניכיים – נסיגת החניכיים

נסיגת החניכיים, כפי שכתבנו בעבר, הינה תהליך שבו, בשל סיבות שונות, שולי רקמת החניכיים נסוגה וגורמת לחשיפת שורשי השיניים. מצב זה עלול להיגרם בשל מספר גורמים כשהעיקריים בהם הם:

  • דלקות חניכיים – שגרת היגיינה אוראלית לוקה בחסר, לרוב, תאפשר הצטברותם של חיידקים ואבנית, אשר, עם הזמן, יגרמו להתפתחות דלקות בחניכיים.
  • טראומות מכאניות – אנחנו עלולים לגרום לשיניים ולחניכיים טראומות מכאניות באמצעים שונים, כדוגמת צחצוח אגרסיבי, מברשת שיניים שסיביה קשים, הפעלת כוח בעת הצחצוח, אובר-צחצוח שיניים, פירסינג בלשון או בשפה, שימוש בקיסם שיניים וכן הלאה.
  • טיפול יישור שיניים שאינו מבוצע באופן מקצועייישור שיניים שאינו מבוצע בליווי ובהנחיה של רופא מומחה בתחום, עלול לדחוף את השיניים למקום שאינו מתאים להן ואף לגרום לנסיגת החניכיים באזורים המסוימים הללו.
  • סתימות, שחזורים וכתרים בעייתיים – אלמנטים כגון אלו שבוצעו בצורה לקויה, עלולים להגיע אל או אל מתחת לשולי חניכיים באזור המטופל ולגרום לנסיגתן.
  • גנטיקה – "עובי" רקמת חניכיים עלול להיות עניין גנטי, ולכן, קיימים אנשים שרקמת החניכיים שלהם דקה יותר מרקמת החניכיים של אנשים אחרים, מה שחושף אותם, באופן טבעי, לנסיגת חניכיים יותר מאשר את האחרים.
  • עישון – אם הייתם צריכים עוד סיבה טובה להפסיק לעשן, הנה היא – מעשנים סובלים יותר מנסיגת חניכיים מאשר אנשים שאינם מעשנים, בשל הפרעה בזרימת החמצן הסדירה לחניכיים.

השתלות חניכיים

משכן של השתלות חניכיים תלוי, והוא משתנה על פי קריטריונים שונים, כדוגמת מצבו הרפואי הספציפי של המטופל. אולם, לרוב, השתלות חניכיים סטנדרטיות וממוצעות עשויות לארוך כשעה וחצי עד לשעתיים. ביום הניתוח לא תוכלו לשטוף את הפה, לצחצח את השיניים או לירוק, שכן פעולות אלו מפריעות בתהליך קרישת הדם ועלולות לעודד את הדימום. בימים שלאחר מכן תידרשו, לפי הנחיית הרופא, לקחת אנטיביוטיקה, לאכול מזונות קרים ורכים, כמו גם להימנע מאכילה ומשתייה של דברים חמים או מעישון.

אנחנו, אנשי המקצוע של מרפאת בינת השן, עומדים לצידכם בכל הליך או טיפול שיידרשו!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן