כיצד ניתן למנוע נסיגת חניכיים

נסיגת חניכיים היא מחלה שפוגעת באופן משמעותי בבריאות הפה, כמו גם במראה החיוך שלנו. שורשי השיניים מתגלים מבעד לחיוך, שפעם היה הרבה יותר אסתטי. מצב זה יוצר מבוכה רבה אצל לא מעט מטופלים ובהחלט ניתן למנוע אותו או לצמצם אותו.

לפני שנדבר על דרכי הימנעות מנסיגת החניכיים, חשוב להבין מדוע היא נגרמת.

נסיגת חניכיים היא מחלה לכל דבר, שבמהלכה משתנה המיקום של החניכיים. במהלך הזמן שורשי השיניים נחשפים, מה שיותר בעיות שונות. בדרך כלל הסיבה לנסיגת חניכיים היא דלקת חריפה, שהורסת את הרקמות מסביב לשן ויוצרת את העיוות במראה.

בחלק מהמקרים, בעיקר כאשר מזניחים את המצב, יכולה לבוא הידרדרות שתיצור בעיות שיניים רבות. בין היתר שיניים יכולות ליפול והמטופל יצטרך לעבור טיפול בנסיגת חניכיים שכולל גם שיקום מלא של הפה.

ישנם מקרים רבים בהם נסיגת חניכיים לא נגרמת דווקא ממחלה או מדלקת, אלא ממצב של טראומה כלשהי. כך למשל כאשר המטופל צחצח את השיניים במהלך השנים בצורה אגרסיבית מאד, שגרמה לנזק לרקמות מסביב לשן. נסיגת חניכיים נפוצה גם בקרב מעשנים.

מה ניתן לעשות כדי למנוע את הנסיגה?

לפני שפונים לקבלת טיפול בנסיגת חניכיים חשוב להבין שניתן למנוע את הבעיה מבעוד מועד, באמצעות התנהגות חכמה יותר. הדבר הראשון שצריך לעשות הוא לשנות את הרגלי הטיפול בשיניים.

צחצוח שיניים בעדינות:

במקום מברשת קשה וצחצוח אגרסיבי, להחליף את המברשת לרכה יותר ולצחצח את השיניים בעדינות. מחקרים מראים שמרבית האנשים מצחצחים את השיניים שלהם באגרסיביות רבה מדי, כך שרקמות השן נהרסות. אפשר להשתמש במברשת חשמלית שמנטרת את עוצמת הצחצוח או פשוט לבחור מברשת עדינה יותר.

שמירה על הגיינת הפה:

צחצוח נכון לצד שימוש במשחות מתאימות והקניית הרגלי צחצוח טובים – זהו הבסיס למניעת שפע של מחלות וביניהן גם נסיגת חניכיים.

ביקורת קבועה אצל הרופא:

 כדאי להגיע לביקור אצל השיננית באופן קבוע ולא לוותר על ביקורת מספר פעמים בשנה גם אצל רופא השיניים המטפל. באמצעות ביקורות מנע אפשר לזהות מצבים של דלקת בתחילת הדרך ובכך למנוע נסיגת חניכיים.

השיננית יכולה לסייע בניקוי השיניים אך גם בהדרכה לגבי אופן הצחצוח, כך שלא ניצור נזקים לחניכיים ולרקמות.

ביקורת אצל מומחה לחניכיים

אם יש חשד שהחלה נסיגת חניכיים, מומלץ לבקר אצל מומחה לחניכיים – פריודונט. הפריודונט, הלוא הוא מומחה לחניכיים, יבדוק את מצב השיניים וידריך את המטופל כיצד לנהוג. במקרים מסוימים מדובר בשינוי הרגלים שיכול ליצור הבדל. במקרים אחרים יש צורך בטיפול רפואי, בין היתר השתלת חניכיים.

נסיגת חניכיים והטיפולים המתלווים אליה לא מהווים מצב פשוט, הן מבחינה רפואית והן מבחינה אסתטית. לכן, כדאי לשמור על כללי התנהגות נבונים ולמנוע כמה שיותר נזקים לרקמת החניכיים.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן