מהו כתר טרומי לילדים ומתי הוא נדרש?

אם נהיה כנים, אף אחד מאיתנו, ההורים, לא ישמח לשמוע בעת הביקור אצל רופא השיניים, כי לילד יש חור בשן.

גם אם נניח בצד את ההוצאות הלא צפויות שעלול לגרום גילוי כזה, התחושה כי הילד שלנו עתיד לעבור הליך שהוא, בלשון המעטה, פחות כיפי, די מציקה. מאידך, כידוע, בענייני שיניים חייבים לטפל מוקדם ככל האפשר, ולכן, עם כל הלב שמכביד עלינו, נצטרך להתחיל בטיפול. לפעמים, החור בשן עדיין יהיה בתחילתו, וכל מה שיידרש לטיפול בו תהיה סתימה פשוטה, לפעמים, המצב יהיה מורכב יותר, ואז יומלץ על ביצוע כתר טרומי.

מהו אותו כתר טרומי? מתי משתמשים בו? על כך ועל שאלות נוספות ננסה לענות במאמר זה.

מהו כתר טרומי?

השיניים האנושיות עלולות להינזק ממגוון רחב של סיבות, ביניהן – נגעי עששת, פציעה, פגיעה מכונית או אפילו פגמים מולדים. כתרים אצל ילדים, בדומה לכתרים בטיפולי שיניים אצל אנשים מבוגרים, מולבשים על שן קיימת כשהם מכסים את חלקה הגלוי.

בעבר, עד לפני שנים לא רבות, גישת הטיפול העיקרית בשיני החלב שנפגמו (נסדקו או נשברו), בשיניים שהתפתחו שלא כראוי או בשיניים שהעששת פגמה באזורים גדולים בהן, הייתה עקירת השן הבעייתית. אין ספק כי גישת טיפול זו הדאיגה גם את ההורים הרגועים ביותר, בעיקר במקרים בהם השיניים הפגומות היו שיניים קדמיות.

אולם, בימינו, בזכות התפתחות הטכנולוגיות בתחום הדנטאלי, כתר טרומי מציע חלופת טיפול אסתטית, המאפשרת לרופא השיניים להתמקד בשיקום של שיני הילד, כמו גם להימנע מעקירות שיניים מיותרות. למרות שגם עקירת שיניים אצל מבוגר עלולה לגרור איתה לא מעט בעיות, עקירת שיני חלב או שיניים טוחנות אצל ילדים גוררת איתה בעיות רבות אפילו יותר – דפורמציה של קשת השיניים בלסת, צפיפות-יתר או ריווח-יתר של השיניים ועוד לא מעט בעיות, שכיום, בזכות ביצוע כתר טרומי עשויות להימנע.

תפקידיו של כתר טרומי

כתר טרומי עשוי למלא מגוון תפקידים שונים, בהתאם לצורך הספציפי של הילד המטופל. למשל, בילדים מסוימים יישומו עשוי להציל (פרקטית ואסתטית) שיניים שנפגעו מעששת ומריקבון עד למצב שהן אינן מסוגלות לתמוך בסתימות ולמנוע את התפשטות העששת לשיניים אחרות, בעוד שבמקרים אחרים, הוא יאפשר להגן על השן המצויה בסיכון שחיקה מהמשך הפגיעה בה. כתר טרומי עשוי להיות מותקן בשיני חלב (ואז הוא ישמש בתפקידו עד לנשירת שן החלב) או בשיניים הטוחנות הקבועות (ואז, הוא משתלב בתוכנית טיפול שיקום פה כוללת של הילד ויתפקד עד לשלב בו רופא השיניים יחליט על הסרתו / החלפתו או פתרון אחר, על פי נתוני המקרה).

כתר טרומי או כתר קבוע – בבינת השן, אתם, תמיד, מלכים!

אנחנו, בבינת השן, רופאי שיניים בהרצליה, מאמינים שהדבר החשוב ביותר בטיפולי השיניים השונים, הוא היחס האישי שאותו מקבל המטופל מהצוות המקצועי. הצטרפו, גם אתם, למאות מטופלינו המחייכים!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן