מהו טיפול שיניים פרוטטי? מתי הוא נדרש?

תחום טיפולי השיניים שמטרתם הינה שיקום הפה נקרא בלשון המקצועית – פרוטטיקה (ומכאן – טיפולי שיניים פרוטטיים).

תחת כנפיו של תחום טיפולי שיניים נחרב זה מצויים כל טיפולי השיניים העוסקים בשיקום הפה והשיניים, שחזורם והשבתם למצב תקין, הן מבחינה אסטטית והן מבחינת יכולת הפעולה הפונקציונאלית של הפה, הלסת והשיניים. לכן, בין טיפולי שיניים פרוטטיים תוכלו למצוא טיפולים כדוגמת שיקום מבנה לקוי של הפה, טיפולים בשיניים שאינן תקינות (השלמת שיניים חסרות / שתלים וכד') וכן הלאה. בקיצור, תחום הפרוטטיקה מתייחס לכל סוגי טיפולים השיניים שמטרתם היא להשיב לתפקוד התקין את הלסתות והשיניים במקרים בהם הנזק נגרם בשל אובדן שן או מספר שיניים.

מהם טיפולי שיניים פרוטטיים (שיקומיים)?

טיפולי השיניים הפרוטטיים מתייחסים לכל סוגי הטיפול השיניים – מהטיפול בשן ספציפית בודדת על ידי הרכבת הכתר או המבנה ועד לשיקומו הכולל של פיו של המטופל (על ידי שתלים / גשרים / תותבות) בשל אובדן שיניים נרחב או כולל.

כל טיפול שיניים פרוטטי יחל בהכנת תוכנית – אב כוללת. תוכנית כזו תעריך את מצב הפה והשיניים הקיים על בסיס בדיקות וצילומי שיניים מהסוגים השונים, ותוך התייחסות למצב האופטימלי שאליו שואף (ומסוגל) המטופל להגיע, אף תפרט את הטיפולים הנדרשים לשם כך.

לעיתים, לפני ביצוע טיפולי השיניים הפרוטטיים, יידרש המטופל לעבור טיפולים טרום-שיקומיים (פרה – פרותטיים) – טיפולים כירורגיים המקדימים את שיקום הפה. ומאפשרים אותו.

את הטיפולים הכירורגיים הפרה – פרותטיים ניתן לחלק לשתי קבוצות עיקריות – הטיפולים המבוצעים במטרה לשקם שיניים קיימות שהינן מגדרות כ"ברות שיקום", והטיפולים המבוצעים במטרה לטפל בשן בודדת חסרה או באזור שלם מחוסר-שיניים. כל אחת מהקבוצות כוללת שורה ארוכה של טיפולי שיניים שונים, שמטרת מרביתן היא ליצור בסיס טוב יותר לטיפולי השיניים הפרוטטיים, בין אם הם קבועים ובין אם הם נשלפים.

שיקום שיניים קבוע מול שיקום שיניים נייד (נשלף)

עד לפני שנים לא רבות, בעת חוסר נרחב של שיניים הפתרון הקיים הצריך שימוש בשיקומי הפה הניידים / הנשלפים (שיניים תותבות נשלפות שהחליפו ומילאו את מקומן של השיניים הקבועות שאבדו. על אף שפתרון זה איפשר למטופל להתנהל כרגיל (פחות או יותר) מבחינת הדיבור והאכילה, יציבותו המוטלת בספק הולידה אינספור בדיחות על סבתות מתעטשות ושיניים תותבות שעפות, כך שאין זה מפתיע כי עם התפתחות טכנולוגיות השתלת השיניים השונות, המטופלים שנזקקו להשלמת שיניים חסרות, העדיפו את השתלים הדנטאליים על פני השיניים התותבות (של הלסת השלמה ואפילו ההשלמות האזוריות החלקיות). וכך, למעשה, נוצר תחום שיקום השיניים הקבוע, המתבסס על גשרים ושתלים.

בינת השן – כל טיפולי השיניים שלכם תחת קורת גג אחת

אנשי המקצוע של מרפאת שיניים בינת השן ילוו אתכם לכל אורך המסע שלכם להשגת שיניים בריאות ומתפקדות יותר, כמו גם חיוך בריא ואסתטי יותר!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן