כיפוי מוך: מה זה והאם יכול למנוע טיפול שורש

חורי עששת בשיניים עלולים ליצור שרשרת של תגובות ותופעות, שעלולה להסתיים גם באובדן השן. על כן, רפואת השיניים המודרנית עושה כל שביכולתה, על מנת להתמודד עימם בהצלחה.

טיפול שורש הוא אחת מהדרכים הללו, כיפוי מוך הוא דרך נוספת, אשר, בניגוד לטיפול השורש, מוכרת וידועה פחות לציבור הרחב. מהו כיפוי מוך? באילו מקרים הוא נדרש? האם ישנם מקרים בהם כיפוי מוך עשוי להציל אתכם מהצורך בביצוע טיפול שורש?

באילו מקרים נחוץ כיפוי מוך ומתי נדרש טיפול שורש?

כאשר החור שנוצר בשן הוא עמוק מאד, הריקבון שבחור מגיע עד לסמוך למוך השן – העצב המצוי בשן ואל כלי הדם שבסביבתו. במצבים בהם הריקבון חודר למוך השן תזדקקו לטיפול שורש, אשר, לרוב, יהיה מלווה גם בביצוע מבנה וכתר. כיפוי מוך (כיפוי, מלשון "כיפה) הינו תהליך המבוצע על ידי רופא השיניים במטרה להציל את השן, וזאת, על ידי ביצוע "סתימה" שהיא מעט יותר יסודית מהסתימות הרגילות שמטרתן, אך ורק, לסתום חורים שאינם עמוקים. המצב המצריך כיפוי מוך הוא מצב שבו סתימה עמוקה רגילה כבר אינה יכולה להואיל, אבל, עדיין, לא ברור אם יש צורך להכניס למערכה את התותחים הכבדים ולבצע טיפול שורש. במקרים בהם כיפוי המוך מצליח לפתור את הבעיה (ומיד נסביר לכם כיצד יודעים זאת), ניתן לומר כמעט בוודאות, שלפחות לעת עתה, "ניצלתם" מהצורך בטיפול שורש. בניגוד לטיפול שורש, כיפוי מוך משאיר את השן חיה, ובכך – גם משפר את סיכויי השרידות שלה בעתיד.

כיצד מתבצע כיפוי מוך?

לפני ביצוע הסתימה, ימרח הרופא (הכירו רופאי שיניים בהרצליה מומלצים שהם חלק מצוות המרפאה) את החור העמוק בשן בחומרים מיוחדים, אשר תפקידם הוא חיסול החיידקים וחיזוק האזור. רק לאחר מכן, תתבצע הסתימה. מריחת החומרים הייחודיים משפרת את סיכוי הצלחת הסתימה, וזאת, יחסית לביצוע של סתימה עמוקה רגילה.

קיימת סבירות גבוהה לכך שהשן המטופלת תחווה רגישות לקור / חום או ללעיסה של מזון קשה, אולם, אם אינכם חשים בכאבים חזקים במהלך הזמן, זהו סימן לכך שהטיפול הצליח ולא התפתחו דלקת או נמק של המוך. הרגישויות לקור / חום ולעיסה הנלוות לטיפול הכיפוי תפחתנה עם הזמן.

מאידך, אם השן המטופלת מפתחת כאב חזק, יש לשוב למרפאה לצורך מתן עזרה ראשונה לכאב, ולהמשיך, עם כל הצער שבדבר, גם לביצוע טיפול השורש שממנו ניסינו להימנע.

בינת השן – מקצועיות ושירותיות

עבורנו, רפואת שיניים אין פירושה לעשות, אך ורק, את מה שנדרש. אנחנו, אנשי המקצוע של מרפאת בינת השן, תמיד מחפשים את הדרך המתאימה יותר, הבריאה יותר, הנכונה יותר לטפל במצב השן.

כשאתם מטופלים שלנו, תמיד תוכלו לחוש סמוכים ובטוחים, שהטיפול המוצע לכם, נבחר בשיקול דעת מקצועי, ומתוך הכרת כל החלופות הקיימות.

 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button