רגישות בשיניים אחרי שיננית? זה טבעי!

אחת מתופעות הלוואי המוכרות לאחר ביקור אצל שיננית היא הרגישות בשיניים. עבור אלו המתמידים והמקפידים על הביקורים הסדירים אצל השיננית ואצל רופא השיניים, אמנם, מדובר בתופעה טבעית, אבל, על אף זאת, היא עלולה להיות מציקה למדי, במיוחד עבור כאלה שאינם מורגלים בה ובביקורים הראשונים שלהם.

מהם הגורמים לרגישות בשיניים אחרי טיפול שיננית?

על מנת לענות על שאלה זו, ראשית, עלינו להתמקד ולהבין מה רבה חשיבותו של הביקור הסדיר אצל השיננית. זאת, מכיוון שרבים מהמגיעים לטיפול שיננית כשמטרתם היא אסתטית (הסרת כתמים מהשיניים או שיפור האסתטיקה של החיוך) אינם מודעים לחשיבותו של טיפול השיננית, בראש ובראשונה, כאמצעי שמטרתו שמירה על היגיינת הפה ובריאות השיניים וכפועל יוצא מכך, גם על הבריאות הגופנית הכללית – הסרת האבנית. האבנית המצטברת בין השיניים (ועליהן) מהווה קרקע פורייה לחיידקים, מונעת מזיפי מברשות השיניים את הניקוי היסודי של השיניים בשל הכיסוי שהיא יוצרת בנקודות המפגש שבין החניכיים לשיניים, ואף, בעצמה, מהווה, במקרים רבים, הגורם המרכזי לדלקת חניכיים מקומית או מפושטת המתפתחת בפה. כך, שמן הסתם, הסרת האבנית והפלאק נדרשת בתדירות מסוימת, על מנת לשמור על השיניים והחניכיים כשהן בריאות ומתפקדות כהלכה.

רמת הרגישות בשיניים אותה חשים מטופלים לאחר ביקור אצל שיננית משתנה על פי מספר גורמים. ראשית – סף הרגישות והכאב של המטופל/ת. ידוע, למשל, כי חלק מנשים המצויות בגיל הפוריות, ועוברות טיפול אצל השיננית בעת המחזור החודשי שלהן, עלולות לחוות את הרגישות לכאב בצורה שונה לגמרי מאשר כאשר הן עוברות אותו שלא בתקופת המחזור. כך שברור כי קיים קשר בין הפעילות ההורמונאלית המוגברת לבין סף הרגישות לכאב.

גם גברים מסוימים עלולים להיות רגישים יותר מאחרים לכאב, ואף הם יחוו רגישות יתר בשיניים לאחר טיפול הסרת אבנית בשיניים. קריטריון נוסף לרמת הכאב שתחושו בעת ולאחר טיפול הסרת אבנית אצל שיננית הוא מצב החניכיים והשיניים. ככל ששורשי השיניים יהיו חשופים יותר – הרגישות לטיפול ואחריו עולה. במקרים כאלה, ניתן לבקש מהשיננית, טרם תחילת הטיפול, חומר מאלחש, שאותו ניתן למרוח על השיניים והחניכיים לפני הטיפול, וכך, לעמעם את תחושות הכאב שעלולות להופיע במהלכו ולאחריו.

רגישות בשיניים לאחר הטיפול? כך תתמודדו

במצבים בהם שורשי השיניים נחשפו בשל הסרת כמויות גדולות של אבנית– עלולות להופיע תחושות של רגישות, חוסר נוחות או רגישות לקור לאחר טיפול השיננית. זאת, מאחר והאבנית שהוסרה במהלך הטיפול חושפת את שורשי השיניים (המכילים עצבים). במקרים כאלו, תוכלו לצחצח את השיניים במשחת שיניים ייחודיות המפחיתות את הרגישות, או, לחילופין, בנוזל פלואוריד שאותו תמרח השיננית על השורשים שנחשפו בעת הטיפול. במקרים בהם הרגישות מופיעה בחניכיים, תוכלו לשטוף את הפה במי מלח פושרים כדי להקל על נפיחות ורגישות ולמנוע התפתחות דלקת באזור.

בינת השן – מחזירים את החיוך לפניך, המומחים של מרפאת בינת השן עומדים לרשותכם בכל הליך דנטאלי שאתם זקוקים לו ויעשו הכל כדי להשיב את החיוך לפניכם.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button