סימן שיש לך חור בשן: סימנים בולטים לחורים בשיניים

עוד מילדותנו, הזהירו אותנו הורינו מפני ההגזמה שבאכילת ממתקים ובשתיית משקאות ממותקים, וכמובן, שבו והדגישו כי עלינו לצחצח את השיניים בבוקר ובערב.

זאת, על מנת להימנע מיצירת חורים בשיניים. עבור חלק מאיתנו העצה הזו עבדה יותר, אצל אחרים – הרבה פחות, אבל, ככלל, ניתן לומר, כי כל מי שאי פעם התמודד עם חור בשן, יודע שהמדובר בעסק כואב למדי, שהפתרון היחיד לו מצוי במרפאתו של רופא השיניים. אבל לפני שאנחנו מרחמים על עצמנו על הטיפול שאותו ידרוש מאיתנו אותו חור בשן לעבור, בואו נבין מהו אותו חור ומדוע חשוב לטפל בו כבר עם הסימנים הראשונים להתהוותו?

מה הוא חור בשן וכיצד הוא נוצר?

על אף שאולי לא יהיה לנו נעים לזכור זאת, הפה האנושי מהווה חממה פעילה לחיידקים השונים החיים בצד המערכת החיסונית. במצב הרגיל, כל אוכלוסיות החיידקים מצויות באיזון האחת עם השנייה (ועם המנגנונים הטבעיים שבגופנו), אולם מצבים ומקרים מסוימים עלולים לגרום לכך כי המערכת, המאוזנת בדרך כלל, תתערער ותצא משיווי משקלה.

זה, למשל, עלול לקרות כתגובה לאכילת סוכרים מרובה בשילוב עם שיגרת היגיינת פה לקויה (כדוגמת צחצוח שיניים שאינו יסודי, או, במקרים אחרים – מבנה שיניים או לסת המקשים לצחצח את השיניים כראוי). התנאים הללו יוצרים בית גידול אידיאלי עבור חיידק בשם Streptococcus mutans (S. mutans, או בעברית – סטרפטוקוקוס מוטנס), שניזון מהסוכרים בפה ומפיק חומצה המצטברת על השיניים. אותה רמת חומציות גבוהה המזיקה לשיניים, אגב, עלולה אף להיווצר על ידי רוק המוגדר כ"חומצי" וניתן למדידה במרפאות השיניים באמצעות מדד Cambra – הקובע את רמת הסיכון להתפתחות עששת אצל מטופל מסוים על פי קריטריונים ספציפיים מסוימים.

מה הם השלבים להתהוות חורים בשיניים?

החורים בשיניים נוצרים בהדרגה, החל בשלב שבו החומציות מעכלת את השכבה החיצונית של השן (האמייל) ומשם – פנימה. בשלבים הראשוניים של היווצרות החור בשן, השלב בו חיידקים רק החלו לחדור לשכבת אמייל השן, סביר להניח כי לא תחושו בכך, אלא אם כן, במקרה, תגיעו לבדיקה תקופתית שגרתית אצל שיננית הרצליה או רופא שיניים בהרצליה במרפאתנו. בשלב המתקדם יותר, כנראה שתרגישו בכאב חד של השן הפגועה, המגיע בתגובה לחום / קור / אכילה או שתיית מאכלים חמוצים או מתוקים. תסמינים נפוצים נוספים של חור בשן עלולים להיות נפיחות ואדמומיות החניכיים באזור השן הפגועה. כל אחד מהתסמינים הללו צריך להיות עבורכם דגל אדום שיגרום לכם לקבוע בדיקה דחופה במרפאת השיניים, זאת, מאחר וכשהתסמינים האלה מופיעים, כנראה שהחור הצליח להגיע כבר עד למוך השן.

חור בשן? מרפאת בינת השן לצידכם!

כפי שניתן להבין, חורים בשיניים מתקדמים בהדרגה, ולכן, חשוב מאד לזהות אותם כבר בשלביהם הראשונים. זוהי הסיבה לכך כי הקפדה על ביקורים תקופתיים סדירים במרפאת שיניים מקצועית ומנוסה כמו בינה השן, חשובה כל כך!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן