השן מתנדנדת? יש מה לעשות, זה לא הסוף! סיבות והתמודדות

אחד הדברים שמתרחשים אצלנו בפה כשאנחנו מתבגרים מחזיר אותנו לילדות ולא במובן הטוב והנוסטלגי של הדבר. אנחנו מרגישים את השיניים נחלשות, מתנדנדות ולעיתים גם נושרות מעצמן. בין אם תשאלו רופאי שיניים בהרצליה או רופאים מעבר לים לגבי הנושא, התשובה תהיה ברורה – זוהי תופעה שכיחה שאנחנו פוגשים היום אצל מטופלים רבים. 

סיבות לשן מתנדנדת בגיל מבוגר 

שיניים מתנדנדות יכולות להופיע מכל מיני סיבות. מגנטיקה ועד להיחלשות הטבעית של הגוף. הנה כמה מהסיבות הבולטות שפגשנו בדרך אצל המטופלים שלנו. 

הזדקנות טבעית:

אנחנו רגילים לדבר על הזדקנות במובן של קמטים, עייפות הגוף, כאבי גב ושאר בעיות, אבל גם השיניים שלנו נשחקות ומזדקנות עם הזמן. ככל שאנחנו מתבגרים השיניים שלנו נחלשות ואם לא נתחזק ונשמור עליהן, הן יתחילו להראות לנו סימני הזדקנות. אחד הסימנים הוא שיניים מתנדנדות שמאיימות לנשור

היגיינת פה לוקה בחסר: 

אחת הסיבות הברורות להיחלשות השיניים היא חוסר ידע או התמדה בשמירה על בריאות הפה. מטופלים שמעדיפים להישאר בבית ולהימנע ממפגשים קבועים עם שיננית, מי שלא מצחצחים את השיניים באופן קבוע, מנקים את הפה עם מי פה או חוט דנטלי ומגיעים לביקור אצל רופאי שיניים בהרצליה כמונו או בכל מקום אחר, חשופים הרבה יותר לתופעה של שיניים מתנדנדות וחלשות. 

תזונה שאינה מטיבה עם השיניים:

מזונות קשים כמו סוכריות, ממתקים, חטיפים קשים ועתירי סוכר וכן מזונות שקשים מטיבעם, כל אלו יכולים לגרום להיחלשות השיניים. לצד העובדה שלא מדובר במזונות בריאים במיוחד, הם מאתגרים את השיניים שלנו בכל נגיסה וגורמים להן להיחלש. ככל שאנחנו מתבגרים השיניים שלנו יתקשו יותר להתמודד עם מזון קשה. 

דלקות חניכיים: 

אנשים הסובלים מדלקות חניכיים חשופים יותר להיחלשות השיניים ולהופעה של שיניים מתנדנדות. זה קורה בעיקר כאשר יש נסיגת חניכיים משמעותית, שמתרחשת בגלל דלקת או בגלל היגיינה לקויה. לכן, מומלץ תמיד לשמור על היגיינת הפה ולנקות את השיניים והחניכיים בקפידה, להגיע לביקורות אצל רופא השיניים ולטיפול שיננית ולעקוב אחר מה שקורה גם לחניכיים שלכם. 

"תורשה": 

אם להורים שלכם או לסבים ולסבתות שלכם היו שיניים מתנדנדות שנחלשו עם ההזדקנות, ייתכן שגם אתם נמצאים בסיכוי גבוה להופעת שיניים מתנדנדות. במקרה כזה חשוב אפילו עוד יותר לשמור על היגיינת הפה ולטפל בשיניים באופן קבוע. 

כיצד ניתן להתמודד עם שן מתנדנדת?  

כאשר אנחנו במרפאה נחשפים למקרים של שיניים מתנדנדות אנחנו לרוב מבינים שזה הזמן להתחיל בשיקום הפה. לרוב שיניים שנושרות או שצריך לעקור אותן בגלל היחלשותן מוחלפות בשתלים וכתרים. במקרים מסוימים נחליט דווקא להתקין שיניים תותבות, כך במקרה שמרבית השיניים בפה נשרו. 

הדרך הכי טובה למנוע את השיקום הארוך של השיניים, היא לשמור על היגיינת הפה מגיל צעיר, להיות קשובים לסימנים לדלקות ולבעיות, להיות בקשר עם מרפאת השיניים באופן קבוע ולהגיע לטיפולים. 

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן