באילו מקרים נדרשת עקירה כירורגית?

כל אבחנה של רופא השיניים שמסתיימת במילה עקירה מעוררת אצל המטופלים הרבה סימני שאלה. זהו מצב שגורר אחריו טיפולים משקמים, לפעמים ארוכי טווח ומסובכים ולעיתים קלים ומהירים. יש הבדל מהותי בין עקירה רגילה, כזו שנערכת בגלל שן שאי אפשר לשקם אותה אך נראית לעין וקלה להוצאה ובין עקירה כירורגית המספקת מענה במקרים קשים יותר.

מהי בעצם עקירה כירורגית?

עקירה כירורגית נערכת במרפאת השיניים תחת הרדמה מקומית רגילה, אך היא נחשבת למסובכת יותר מעקירה רגילה. רופא השיניים מחליט לבצע עקירה כירורגית כאשר לא ניתן לעקור את השן באופן ישיר ויש צורך בפעולות נוספות שמסייעות להוצאתה. בדרך כלל הפעולה כוללת פתיחה של אזור החך, הוצאה של רקמות חניכיים או טיפול בעצם כדי לחלץ את השן.

אז מה ההבדל בין עקירה רגילה לכירורגית? עקירה רגילה יכולה לגרור אחריה כאבים קלים שנעלמים כעבור מספר ימים, עקירה כירורגית גוררת התאוששות לא פשוטה, שיכולה לקחת מספר ימים עד כמה שבועות, זאת בגלל התפרים שבדרך כלל מלווים את התהליך.

מתי נבצע עקירה כזו?

עקירות כירורגיות מתבצעות בכמה סיטואציות בולטות:

  1. כאשר מדובר בשן בינה או שן אחרת שכלואה בתוך הלסת ולא ניתן להוציא אותה מבלי ליצור חתכים ולחשוף אותה.
  2. שן שבורה שהתפצלה ולא ניתן לעקור אותה בפעולה אחת.
  3. מצב של נפיחות מוגזמת, זיהום קשה או פציעה מסביב לשן.
  4. בעקבות החלטה מקצועית של רופא השיניים – מסיבות שונות כמו מיקום שן לעקירה, פגיעה בלסת או כל סיבה אחרת.

העקירה הכירורגית הנפוצה ביותר היא עקירת שיני בינה. שיני הבינה שצומחות בעשור השלישי לחיינו גדלות לא פעם במקומות שאינם מיועדים להן ואינן נחשפות, עד שאנחנו מתחילים לחוש בכאבים ובחוסר נוחות. במקרה כזה יש לחשוף את השן באמצעות חתך ולעיתים גם להסיר רקמות חניכיים או חלק מהעצם. תהליכים אלו מחייבים התערבות כירורגית.

למה עלינו לצפות לאחר עקירה כירורגית?

בין אם מדובר בעקירה כירורגית של שיני בינה או בפעולה כירורגית מסיבה אחרת, עקירה זו מלווה בתופעות לוואי כמו כאבים, נפיחות ולעיתים גם דימום קל. במקרים קשים יותר, עלול להתפתח זיהום ולכן ברוב המקרים ייתן רופא השיניים מרשם לאנטיביוטיקה לאחר העקירה.

רופא השיניים ינחה את המטופל כיצד לנהוג בימים שלאחר העקירה. בין היתר יש להימנע מאכילת מזון קשה שיכול לגרום לכאבים ולדימום. בנוסף, ניתן להיעזר במשככי כאבים להרגעת הכאב ואי הנוחות הזמנית.

מכיוון שהטיפול מלווה בתפרים, רופא השיניים יזמין את המטופל לאחר תקופה לביקורת בה יבדוק שהתפרים החלימו והכל כשורה.

עקירה כירורגית היא תהליך מעט שונה מתהליך העקירה הסטנדרטי אך הוא סולל את הדרך לבריאות הפה ולשיקומו. אחרי עקירה כירורגית שאינה קשורה לשיני בינה יבוצע תהליך נוסף של שיקום הפה, באמצעות השתלות שיניים או בדרכים אחרות, בהתאם למצב המטופל.

קראו על רופאי שיניים בהרצליה בצוות המרפאה

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן