אמייל השן: מהו וכיצד נשמור עליו?

לא הרבה יודעים זאת, אבל האמייל המכסה את השיניים שבפינו, נחשב לחומר הקשיח, הדחוס ומשכך, גם העמיד ביותר בגוף (כן, גם יותר מהעצמות שלנו). אולם, למרות חוסנו, אף הוא עלול להיסדק ולהיפגם בחלוף הזמן, אם לא נשמור עליו.

הזנחת בריאותן של השינים, כמו גם הרגלי היגיינת פה לקויים וגורמים נוספים, עלולים לפגום בשכבת האמייל המכסה את השיניים ולהותירן כשהן רגישות וחשופות לגורמי הנזק ואי הנעימות השונים, מרגישות לחום וקור ועד לעששת, בשל החיידקים הקיימים בחלל הפה ומצטברים בו. מאידך, שמירה על האמייל והקפדה על מצב השיניים עשויה להבטיח לנו שיניים בריאות וחזקות לאורך שנים.

מהו אמייל השן?

אמייל השן (או זגוגית השן) הוא כינויה של אותה שכבת הציפוי המכסה את כותרת השן. האמייל מגן על חומר השן, הדנטין, מפני פגיעות ומפני בלאי העלולים להתרחש בשל פגיעה פיזית או שחיקה של השן. בין הפגיעות באמייל, ניתן למצוא, למשל, את חריקת שיניים או צחצוח השיניים במברשת אשר זיפיה קשים מידי, ואף חשיפה לחומצות – החומצות שאותן מייצר גופנו בעת האכילה, חומצות המצויות במשקאות שאותם אנחנו שותים, ואף חומצות אשר מככבות ב"תרופות הסבתא" להסרת כתמים שחורים בשיניים (אותן דרכים שאינן מומלצות, כמובן, בעיקר מסיבה זו) כחומץ, לימון, מלח לימון וכד'. האמייל, אמנם, סופג את הפגיעה במקום הדנטין, אולם הוא זה המשלם את המחיר ונפגע משחיקה, שברים או סדקים הנוצרים בו ופוגעים בשלמותו. פגיעה באמייל השן אינה אך ורק בעיה אסתטית, אלא, בשל אותם חיידקים הנצברים בפה, עלולה להפוך לבעיה בריאותית עד מהרה.

כיצד שומרים על אמייל השן?

כאשר מנינו את הסיבות האפשריות לפגיעה באמייל, למעשה, נתנו לכם לא מעט רמזים לדרכים בהם אתם עלולים להזיק לאמייל השן שלכם. לדוגמה, צחצוח לעיתים תכופות מידי, צחצוח נמרץ מידי, צחצוח באמצעות מברשת שיניים בעלת זיפים קשים ואף צחצוח השיניים במשחת שיניים שהרכיבים בה אגרסיביים מידי – עלולים לגרום נזק ושחיקה לאמייל השן. גם חריקת השיניים, אם בעת השינה ואם בשעות הערות שלכם, עלולה לגרום לא מעט נזקים לאמייל השן, קשיח ועמיד ככל שיהיה. הקפידו לאזן את חומציות הקיבה, שכן צרבת לא רק גורמת לתחושה לא נוחה, אלא גם מעלה את חומציות הרוק שבפה ופוגעת באמייל. ובאותו עניין, גלו ערנות למצבי יובש בפה – הרוק מדלל חומציות ומסייע בשטיפת החיידקים, כך שלעיסת מסטיק נטול סוכר עשויה לסייע לכם בהגנה על שיניכם.

כיצד מטפלים באמייל שן שנפגע?

שחזור אמייל השן באמצעות השלמות או סתימות, עשוי להיות הפתרון היעיל המוצע על ידי מרפאת שיניים המתמחה בטיפול במקרים כגון זה. הדבקת כיסוי על השן, מצד שני, אמנם, עשויה להציע פתרון לפן האסתטי של המצב, אולם פתרון זה שגוי מיסודו, מכיוון שהוא אינו מטפל בבעיה הקיימת, אלא רק מסתיר אותה באמצעות הכיסוי.

לרשותנו, אנשי המקצוע של מרפאת שיניים בינת השן, עומדים הידע, הניסיון ומיטב הטכנולוגיות החדישות ביותר, שיכולים לסייע גם במקרים של פגיעה באמייל השן, צרו קשר לייעוץ.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן