שיני חלב: מיתוסים ואמיתות

בשפה המקצועית הן נקראות שיניים נשירות או ראשוניות. את הכינוי "שיני חלב" הן קיבלו, ככל הנראה, כתוצאה מכך שהן בוקעות בפי התינוק בשלב שבו הוא עדיין ניזון בעיקר מחלב. בדומה לשאר תחומי הבריאות, גם את נושא שיני החלב מלוות המון אמונות, דעות ומיתוסים. מה מציאות ומה דמיון? אנחנו כאן כדי לעשות לכם סדר.

כמה עובדות בסיסיות

שיני חלב מתחילות להתפתח כאשר העובר הוא בן שישה שבועות בלבד (!) אולם שיני החלב הראשונות יחלו לבקוע רק כאשר התינוק יהיה בן שישה חודשים. בגיל שש לערך מתחיל תהליך נשירת השיניים הראשוניות ובקיעת השיניים הקבועות. תהליך זה אורך בדרך כלל מספר שנים. בסביבות גיל 12 אחרוני שיני החלב ינשרו ועד גיל 18 בממוצע יתפסו את מקומן כל השיניים הקבועות. האחרונות לבקוע יהיו שיני הבינה שעשויות להמשיך לנסות לבקוע גם שנים מאוחר יותר – לעיתים ללא הצלחה – דבר שעלול לדרוש מעקב וטיפול.

אחרי שהבנתם את המהלך הנורמטיבי של התפתחות השיניים בקרב בני אדם, אנחנו מוכנים לעבור לחלק השני של המאמר שבו נבאר אחת ולתמיד: מיתוס או אמת?

השיניים הקבועות מסתתרות מתחת לשיני החלב – אמת!

שיני החלב נושרות בהתאם למוכנות השן הקבועה שמתחתיה. השן הקבועה נמצאת בתוך החניכיים מתחת לשן החלב ולא תבקע עד שהיא תספוג את שורשיה של השן הנשירה שמעליה. בדרך זו היא “מערערת” את חזקתה של שן החלב בלסת, עד שזו נושרת.

כדאי לשמור את שיני החלב – אמת מפתיעה!

אם תשאלו חוקרים מהמכון הלאומי לביוטכנולוגיה בארה"ב, הם כנראה יגידו לכם שלשיני החלב עשוי להיות ערך יקר מפז – הן עשויות להציל חיים! החוקרים במכון גילו שניתן להפיק תאי גזע איכותיים משיני החלב, גילוי שעתיד להשפיע על אופן איסוף תאי גזע לצורך טיפולים מצילי חיים בעשור השלישי למאה ה 21. זאת אומרת שיתכן שבעתיד הלא רחוק הטכניקה של הפקת תאי גזע משיני חלב תחליף את הטכניקה הנהוגה כיום של שאיבת מח עצם.

אפשר "לחפף" בצחצוח שיני החלב כי הן זמניות – מיתוס!

קיימת חשיבות עצומה לניקיון שיני החלב. הסיבה הראשונה היא הקניית הרגלים נכונים. קל יותר לשמר הרגלים שהוקנו בגיל צעיר מאשר לנסות להקנות אותם בגילאים המבוגרים יותר. הסיבה השנייה היא שבעיות שיניים עלולות להוביל לנשירה או עקירה של שן חלב טרם זמנה, להשפיע על מבנה השיניים הקבועות ולהתפתח לכדי בעיות הדורשות טיפולים אורתודנטיים בהמשך. אף ילד ואף הורה לא היו רוצים לקחת חלק בטיפולי שיניים מורכבים, בטח ובטח אם ניתן למנוע או למזער אותם בעזרת תחזוקה יומיומית שוטפת.

> קבלו טיפים קטנים לביסוס הרגלי צחצוח טובים

ומתי לגשת אל מרפאת השיניים?

מומלץ לסגל שגרה של בדיקות תקופתיות אצל רופא השיניים מגיל שלוש, גם אם אין ממצא גלוי שמצריך התערבות. במידה ומגלים סימנים כלשהם על השן, יש לגשת אל מרפאת שיניים עם הופעתם. מומלץ לבחור ברופא שיניים המתמחה בטיפול בילדים. רופא שפוגש ילדים מדי יום ביומו ויודע כיצד להתמודד איתם ברמה הקלינית וברמה הפסיכולוגית. הצוות שלנו מיומן בטיפול בילדים וישמח לייעץ, לבדוק ולסייע בכל צורך שלכם או של ילדכם.

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן