שיניים תותבות נשלפות מול קבועות: היתרונות והחסרונות

השיניים התותבות הן שיניים מלאכותיות, פרוטזות, המיוצרות במעבדה על ידי טכנאי השיניים, בהתאמה אישית לפיו של המטופל.

להבדיל מהשתלים הדנטאליים שמחירם יקר, יחסית, ותהליך ההשתלה הפרטני (השתלת כל שתל בנפרד) המלווה אותם אינו מתאים לנתוניו של כל אדם, שיניים תותבות נשלפות או קבועות עשויות לספק את הפתרון האסתטי והתפקודי לחוסר שיניים מלא או חלקי. האפשרות של שיניים תותבות מתאימה גם למי שמכל סיבה שלא תהיה אינו מסוגל (או אינו רוצה) לעבור תהליך של שחזור הפה באמצעות כתרים ושתלים. הסיבות לכך, בין השאר, עשויות להיות מחלות או מצבים בריאותיים שאינם מאפשרות מעבר הליכים ארוכים וטיפולים מורכבים (כדוגמת סכרת, התדלדלות העצם, מחלות חניכיים, סרטן וכד'). 

השיניים התותבות – תתפלאו, אבל לא כולן אותו הדבר!

את השיניים התותבות מחלקים, בעיקר, לפי שני קריטריונים – חלקיות או מלאות ונשלפות או קבועות. לכל אחד מהסוגים הללו יתרונות וחסרונות, ולעיתים קרובות, השילוב בין הקריטריונים השונים הוא זה המעניק למטופל את הפתרון הנכון והמתאים לו ביותר.

שניים תותבות חלקיות מול שיניים תותבות מלאות

תותבת חלקית – באה להשלים חוסר מקומי של יותר משן אחת באזור מסוים בפה. לרוב, תותבת כזו תהיה מורכבת על שתי שיניים בריאות הנמצאות משני צידי החלל שיוצר החוסר בשיניים. לשם כך יהיה צורך בהכנת השיניים התומכות באמצעות שיופן, דבר, שבסופו של דבר, עלול לפגוע בשלמותן ולהביא גם להרס שלהן. אולם בנקודה זו של הזמן, התותבות החלקיות הנשלפות מסוגלות לספק פתרון יעיל למצבים בהם המטופל אינו סובל מאובדן נרחב של שיניים.

תותבת שלמה – תותבות שלמות נועדו לספק מענה למצבים בהם יש אובדן נרחב של שיניים בלסת אחת והשלמת החוסרים באמצעות תותבות חלקיות אינה אפשרית ואינה יכולה להיות פתרון. במצב זה מורכבת התותבת השלמה על הלסת הסובלת מאובדן נרחב של שיניים באחת משתי אופציות אפשריות – שיניים תותבות נשלפות ושיניים תותבות קבועות.

מה שמביא אותנו לחלוקה הבאה שלנו –

שניים תותבות נשלפות מול שיניים תותבות קבועות

שיניים תותבות נשלפות – השיניים התותבות הנשלפות הן, למעשה, הפתרון המזוהה ביותר עם המושג "שניים תותבות". הן אינן מחוברות ללסת באמצעות שתלים דנטליים אלא מודבקות למקומן באמצעות דבק לשיניים או מדבקות ייחודיות. ניתן להוציאן ולהרכיבן על פי הצורך, דבר שסיפק חומר ללא מעט בדיחות ומערכונים העוסקים בשיניים שנחות בכוס המים שלצד המיטה. בעבר, מחוסר בחלופות אחרות, שיניים תותבות נשלפות היו הפתרון הטוב ביותר שאותו היו מסוגלים להציע רופאי שיניים בהרצליה למטופלים קשישים או למטופלים צעירים שסבלו מאובדן נרחב של שיניים. אולם בשל חסרונן העיקרי – חוסר יכולתן להבטיח את יציבות בפיו של המטופל לאורך זמן, כיום, עם התפתחות הטכנולוגיות השונות, בכל מקרה בו קיימת אפשרות כלשהי לכך, תוצע למטופלים האופציה של שיניים תותבות קבועות. לתותבות הנשלפות שני יתרונות עיקריים – הראשון בהם הוא מחירן הזול יחסית והקלות בה ניתן להגיע ללסת שלמה מלאה בשיניים, והשני הוא הפתרון המהיר שהן מספקות גם למי שאינו מסוגל לעמוד בהליך של שתלים, בעיקר בשל חוסר בעובי עצם בלסת.

שיניים תותבות קבועות – השיניים התותבות הקבועות הן, למעשה, שילוב בין שיניים תותבות נשלפות לבין שתלים המעגנים אותן למקומם. התותבות הקבועות מעוגנות למקומן באמצעות מספר שתלים בעצם הלסת (אול און 4, אול און 6 וכד') בהליך הדרגתי של שיקום הפה או ביום אחד (העמסה מיידית). מול יתרון יציבותן הן מציגות שני חסרונות עיקריים – מחירן הגבוה וחוסר יכולתן לתת מענה מתאים במרבית המקרים לאותם אנשים שאינם מתאימים לעבור טיפולי שתלים.

מרפאת בינת השן – נעשה הכל כדי שתחייכו!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן