שיניים זמניות – מהן ומתי צריך אותן?

רפואת השיניים בת ימינו מסוגלת להציע פתרונות שונים למצבים השונים של חוסר שיניים.

בין הפתרונות הללו נכללים פתרונות קבועים, כמו גם פתרונות זמניים. שיניים זמניות, אף הן, נחשבות לאחד מהפתרונות המוצעים לאובדן שיניים, אולם, בניגוד לשיניים התותבות הקבועות ולשתלים, הן מספקות פתרון שהוא זמני.

שיניים זמניות ותותבות קבועות – מהם ההבדלים ביניהן?

השיניים התותבות הקבועות מציעות תחליף ופתרון קבוע שאינו מוגבל בזמן לאובדן שיניים – בהקשר זה, השיניים התותבות הנשלפות כמו גם השיניים התותבות המקובעות ללסת באמצעות שתלים, תוגדרנה כ"תותבות קבועות".

השיניים הזמניות (שהן, למעשה, שיניים תותבות זמניות), לעומתן, תשמשנה את המטופל/ת למשך פרק זמן קצוב שאינו עולה על מספר חודשים. החלפתן של השיניים התותבות הזמניות בשיניים התותבות הקבועות היא שלב המתוכנן מראש במסגרת תוכנית הטיפול, והשיניים הזמניות תשמשנה את המטופל.ת למשך תקופת ההחלמה הנדרשת לו לאחר התקנת השתלים. למשך תקופה זו, המטופלים המשתמשים בשיניים התותבות הזמניות יצליחו לבצע את כל הפעולות הנדרשות (לעיסה, דיבור וכן הלאה) בצורה תקינה.

חסרונן העיקרי, במרבית המקרים, של השיניים הזמניות עלול להתגלות באי התאמתן המדויקת לפה. זאת, מאחר ומראש, בעת ייצורן, ידוע שהן אמורות להוות תחליף זמני בלבד. כך שבהתאם למחירן הזול, גם ההשקעה בהן אינה גבוהה במיוחד.

מדוע, אם כן, יש צורך בשיניים זמניות?

כפי שכתבנו לא מעט פעמים בעבר, כל אחד מאיתנו זקוק לפה המלא בשיניים תקינות ובריאות לצורך תפקודו היומיומי השוטף. בלא קשר לגילו, אדם הנאלץ להתמודד עם חוסר בשיניים חווה לא רק קשיים בדיבור ובלעיסה, אלא מתמודד גם עם ירידה בערכו העצמי ובבטחונו העצמי. את הפתרון למצב זה מציעה רפואת השיניים המודרנית בדרכים שונות – שתלי שיניים, תותבות קבועות וכד'. אולם, לעיתים קרובות, בעת ביצוע אחד מההליכים שאותם הזכרנו, פיו של המטופל עדיין אינו במצב שבו ניתן להתקין את התותבות הקבועות על גבי השתלים, ואז, השיניים הזמניות הן אלו שתאפשרנה לו לתפקד בצורה תקינה במשך תקופת ההמתנה.

האם התקנת שיניים זמניות כרוכה בכאבים?

התקנת שיניים זמניות אינה אמורה לכאוב, מכיוון שהיא דומה מאד לשימוש בשיניים תותבות נשלפות. במקרים מסוימים, בשימושים הראשונים בהם המטופל עשוי להרגיש תחושת לחץ מסוימת או תחושה מוזרה ושונה מהרגיל, אבל תוך זמן קצר (לרוב, עד מספר שעות) תחושות אלו נעלמות והמטופל שב לתפקד כרגיל.

האם שיניים זמניות דורשות טיפול מיוחד?

מלבד הדרישה (ההגיונית לגמרי) לשמור על היגיינת השיניים התותבות הזמניות והחניכיים שמתחתיהן (ביון אם באמצעות צחצוחן ובין אם באמצעות השרייתן בתמיסה ממיוחדת) לא תידרשנה מהמטופל פעולות נוספות. השיניים הזמניות תשמשנה אותו בהצלחה עד להתקנת השיניים התותבות הקבועות שלו.

שיניים תותבות או טבעיות, זמניות או קבועות – אנשי המקצוע של מרפאת בינת השן – רופאי שיניים בהרצליה שמומלץ להכיר – תמיד לצידכם!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן