מומחה חניכיים: כך תדעו אם אתם זקוקים לאחד

למרות שעבור המתבונן מהצד כל תחום הרפואה הדנטאלית עשוי להיראות כמיקשה אחת, במציאות, בשל היותו של התחום רחב ומגוון, יש בו לא מעט תחומי התמחות שונים.

ההתמחות בחניכיים (כלומר, רופא שהוא מומחה חניכיים) היא אחת מתתי התחומים המעניינים ביותר שקיימים במסגרת הרפואה הדנטאלית.

מיהו מומחה לחניכיים ומה הוא, בעצם, עושה?

מומחה חניכיים (המכונה בלשון המקצועית – פריודונט) הוא, למעשה, רופא שיניים, שבנוסף לסיום לימודי רפואת השיניים שלו בהצלחה, השלים גם בהצלחה את ארבע שנות ההתמחות שלו בתחום פריודונטיה – תחום הממוקד בבעיות החניכיים.

בכדי למנוע התפתחותן של מחלות בחניכיים, כידוע, חשובה ההקפדה על היגיינת פה שוטפת ועל שגרת טיפול עצמי נכונה בשיניים. בשגרה זו, לצד הצחצוח הנכון של השיניים, השימוש במברשת ובמשחת השיניים המתאימות וההקפדה על שימוש בחוט דנטאלי, חשוב להגיע לביקורים התקופתיים אצל שיננית ואצל רופא המומחה לחניכיים.

חוץ מהביקורים הסדירים (שיתקיימו בתדירות שתוכתב לכם על ידי השיננית או הרופא), חשוב להיות גם ערניים, לפקוח עיניים ולחפש סימנים שעלולים לרמוז על התפתחותה של מחלת חניכיים. בין הסימנים הללו – דימום מקומי בעת הצחצוח, נפיחות, אדמומיות או כאב מקומי, רגישות אזורית לחום / קור מתיקות, ריח רע מהפה, כאב או דימום בעת לעיסת מזון קשה, הופעה פתאומית של מרווחים בין שיניים והתנדנדות שיניים (במקרים החמורים יותר). 

נדגיש – כל אחד מהתסמינים האלה מחייב פניה בהקדם לרופא חניכיים מקצועי ומיומן (זה עשוי להיות רופא שיניים בהרצליה או כל רופא אחר המתמחה בטיפול בחניכיים באזור מגוריכם). הרופא יאבחן את מצב החניכיים ויתאים לכם תוכנית טיפול.

תוכנית כזו עשויה לכלול הנחיות מפורטות ומדויקות יותר לשמירת היגיינת הפה ו / או הפניה לשיננית (לצורך הסרה יסודית יותר של האבנית)- בשלביה ההתחלתיים של התפתחות דלקת, והקצעת שורשים או ניתוח בחניכיים, במקרים בהם המצב התדרדר והפך לחמור יותר.

מה עוד עושה רופא המומחה לחניכיים?

נסיגת חניכיים, למשל, היא אחד מהמצבים המובהקים בהם יש צורך בהתמחותו המקצועית של הפריודונטי ולא ניתן (ומומלץ מאד שלא!) להיעזר ברופא שיניים שאינו מתמחה בתחום זה.

נסיגת החניכיים היא תהליך הדרגתי שעלול להתדרדר עד לכדי חשיפת שורשי השיניים. היא עלולה להתרחש בשן יחידה, בחלק מהשיניים או בכולן. בתהליך זה, העששת והצטברות החיידקים גורמים לזיהום שפוגע ברקמות התומכות בשיניים ולהרס החניכיים ושורשי השיניים. בנוסף לנזקים הבריאותיים ולכאב שגורמת נסיגת החניכיים, היא אף פוגמת במראהו האסתטי של הפה, ולכן, במקרים החמורים, יומלץ על ניתוח שחזור חניכיים, במהלכו, ישחזר הרופא מומחה החניכיים את הרקמה הרכה (רקמת החניכיים) וינסה להשיב אותה למצבה הקודם, הבריא.

בין אנשי המקצוע של מרפאת בינת השן מומחים בכל התחומים הדנטאליים שישמחו לעמוד לשירותכם ולרשותכם!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן