צחצוח שיניים לתינוק: טיפים לבריאות הפה כבר מהשן הראשונה

האנושות מתפתחת כל העת, ומדור לדור אנחנו הופכים למודעים הרבה יותר לדברים שאליהם הורינו וסבינו (שלא לדבר על הדורות הקודמים להם) היה הרבה פחות מודעים.

אחד מהדברים הללו הוא חשיבות צחצוח שיניים לתינוק. בעוד שהדורות הקודמים של הורים חשבו כי יש ללמד את הילד לצחצח שיניים רק כשהוא מסוגל לעשות זאת בעצמו, כיום, אנחנו מודעים לכך שחשוב להתחיל עם צחצוח שיניים לתינוק בגיל מוקדם ככל שאפשר, הרבה לפני שהילד מסוגל לעשות זאת בכוחות עצמו, והרבה לפני שהוא מסוגל להיות אחראי בעצמו לביצועה של המשימה החשובה הזו עוד לפני שפגש שיננית בחייו.

אז מאיזה גיל צריך להתחיל לצחצח שיניים לתינוק? האם יש חשיבות לצחצוח שיני החלב (שממילא אמורות להתחלף בהמשך)? וגם – מדוע חשוב להרגיל את הילד לכך מגיל צעיר ככל האפשר?

צחצוח שיניים לתינוק? בעצם, מאיזה גיל רצוי להתחיל בכך?

כעקרון, באופן הגיוני, צחצוח השיניים לתינוק אמור להתחיל מיד לאחר הופעתה של השן הראשונה בפיו, בערך בגיל 4-6 חודשים. אולם, כיום ממליצים רופאי השיניים להקדים להתחיל לנקות את פיו של התינוק מהסוכרים שבחלב עוד בטרם צמיחת השן הראשונה, כבר בגיל חודש-חודשיים. כמובן שאז צחצוח השיניים לא באמת יהיה "צחצוח" באמצעות מברשת שיניים, אלא באמצעות גאזה רטובה או חיתול טטרה רטוב, אבל המטרה תהיה זהה – ניקוי הסוכרים הנותרים בפה בכדי למנוע הצטברות של חיידקים.

את צחצוח השיניים ה"אמיתי" הראשון (באמצעות מברשת שיניים רכה המיועדת לתינוקות וללא משחת שיניים) מומלץ לעשות עם בקיעת השן הראשונה. צחצוח כזה, גם אם הוא אינו כולל שימוש במשחת שיניים, מסיר את החיידקים והסוכרים, ובמקביל, גורם ליצירה מוגברת של רוק, דבר שאף הוא מסייע בניקוי הפה.

בגיל שנתיים, בערך, ניתן להוסיף לשגרת היגיינת הפה של הפעוט את משחת השיניים (כמובן, כזו המיועדת לילדים, על פי המלצת רופא שיניים לילדים בהרצליה). לרוב, רופאי השיניים ממליצים לשלב את המשחה בצחצוח השיניים רק בשלב שהפעוט כבר מסוגל לירוק בכוחות עצמו, וגיל זה עשוי להשתנות בין פעוט אחד לאחר.

אם כן, ניקוי פיו של התינוק, גם אם הוא אינו כולל מברשת שיניים או משחת שיניים, היא פעולה שרצוי לבצע בגיל מוקדם ככל האפשר, גם מכיוון, שבדרך זו, התינוק יתחיל להתרגל לעצם ניקוי השיניים מגיל צעיר, וגם מכיוון שתקינות צמיחתן של השיניים הקבועות בהמשך הדרך מתבססת על מיקומן ועל בריאותן של שיני החלב אצל הפעוט.

תדירות צחצוח שיניים לתינוק ולפעוט

אין הבדלים מהותיים בין תדירויות צחצוח השיניים המומלצות אצל בני הגילאים השונים – פעמיים ביום – לאחר אכילת ארוחת בוקר ולפני השינה בערב. בעניין זה, רצוי להזכיר, כי מומלץ שלא להרגיל את התינוק / הפעוט / הילד להירדם עם בקבוק (לא כל שכן כזה המכיל חלב או שתייה מומתקת) לאחר צחצוח השיניים של הערב.

מהשן הראשונה ועד לשן האחרונה – אנשי מרפאת בינת השן עומדים לצידכם!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן