מה כואב יותר – עקירה או טיפול שורש?

מן הידועות היא, שביקור אצל רופא השיניים היא חוויה שמעט מאד אנשים יהיו שמחים לעבור אותה "בהתנדבות" ומרצונם החופשי.

ברור לגמרי, שכל ביקור כזה, גם אם לא מתבצע בו, טיפול בפועל, עלול להציף אצלנו זכרונות מכאיבים או פחדים ישנים שאולי אפילו כיום כבר אין להם מקום במציאות, אבל הם קיימים וצפים ועולים בכל פעם שאנחנו מגיעים למרפאת השיניים. כל ההקדמה הארוכה הזו נועדה כדי להבהיר, כי לעיתים, הכאבים שאותם אנחנו חשים בעת טיפול שיניים מורכב יותר – עקירה או טיפול שורש, אינם דווקא פיזיים, ולעיתים קרובות, הם פשוט מתוגברים ומוגברים על ידי רגשות. כך שלפני הכל, לפני שאנחנו מדברים על ההרדמה המקומית בזמן הטיפול או על נטילת משככי הכאבים שלאחריו, אנחנו צריכים לדאוג להגיע למרפאת השיניים כשאנחנו רגועים ככל האפשר. מדיטציה, חליטת צמחים, מרגיע טבעי או אפילו תרופת הרגעה (בהתוויית הרופא, כמובן!) יכולים לאפשר לכם להתחיל בטיפול כשהגוף שלכם הרבה יותר רגוע ונינוח.

עקירה או טיפול שורש?

נתחיל במשותף בין שתי האפשרויות הללו – הן תהיינה, במרבית המקרים, שתי האופציות הקיצוניות שעשויות להיות מוצעות לכם במקרים בהם שן ניזוקה קשות וסתימות פשוטות כבר לא יכולות לשפר את מצבה. טיפול השורש יומלץ במצבים בהם עדיין יש סיכוי כלשהו (קלוש ככל שיהיה) להציל את השן באמצעות טיפול בה, בעוד שהעקירה תתבצע כשכלו כל הקיצין ואין שום דרך או טיפול שיכולים להציל את השן.

ניתן להבין, אם כן, כי מהבחינה הטיפולית, טיפול השורש הוא זה שנחשב לסוג הטיפול הפשוט יותר, יחסית לעקירת השן, אבל, טיפולי השורש מבוצעים בשל נזק משמעותי לשן, שלרוב, מלווה בכאבים עזים, בשל הנזק שנגרם. לאחר טיפול השורש, במרבית המקרים, הכאבים ייעלמו מכיוון שמקור הכאב-עצמו טופל.

עקירת שן, מנגד, מבוצעת תחת הרדמה מקומית רצינית, כך שהמטופל לא חש דבר באזור השן שנעקרת בזמן העקירה. אבל לאחר שהטיפול מסתיים והשפעת ההרדמה המקומית החזקה פגה, המקום, לרוב, יכאב מאד, לעיתים, עד כדי הצורך בנטילת תרופות משככות כאבים חזקות, לפחות למשך מספר הימים שלאחר ביצוע הטיפול.

עקירה / טיפול שורש והצורך בתרופות

שני המקרים, לרוב, יהיו מלווים בהנחיה לנטילת אנטיביוטיקה במשך מספר ימים, על מנת לשלול את הסיכון של התפתחות זיהום במקום. בנוגע לנטילת משככי כאבים, כאן כבר העניין משתנה ממטופל אחד לחברו, ולעיתים קרובות, תרופות כאלה נרשמות על ידי רופא השיניים המטפל לא מכיוון שיש בהן צורך ממשי, אלא בכדי לספק למטופל את הביטחון שאם אולי, מתישהו, בימים שלאחר הטיפול יתעורר בהן הצורך, הן תהיינה זמינות למטופל גם באמצע הלילה, מבלי שיצטרך לצאת לרכוש אותן בזמן אמת. 

עקירה? טיפול שורש? סתימה?

אין זה משנה איזה טיפול שיניים אתם צריכים לעבור – אנשי המקצוע של מרפאת בינת השן נמצאים כאן לרשותכם בכל טיפול, שאלה או התייעצות!

צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

Call Now Button דילוג לתוכן